piątek, 31 lipca 2015

Ogórki w zalewie keczupowej

Zimą kiedy brak świeżych warzyw z chęcią sięga się po przetwory z tych najsmaczniejszych sezonowych warzyw. Dlatego też warto poświecić trochę czasu i przygotować trochę pyszności na potem. Polecam Wam kolejny przepis na pyszne ogóreczki do słoiczków. Przepis prawie taki sam jak pikle z musztardą tyle, że do zalewy używa się keczupu. Smak keczupu dowolny jaki lubimy, może być pikantny lub łagodny.

składniki:

3-4 kg ogórków gruntowych
1 l wody
300 g keczupu, u mnie łagodny Kielecki
1,5 szklanki cukru
1 szklanka octu 10 %
2 łyżki soli
3 listki laurowe

Do garnka wlać wodę i ocet. Dodać keczup, cukier, sól i listki laurowe. Wszystko zagotować. Gotową zalewę odstawić do wystudzenia. Ogórki dokładnie umyć i wysuszyć. Odkroić końcówki i pokroić w pikle lub obrać ze skórki i pokroić w grubsze plastry. Ja zrobiłam pół w plastrach a pół pikli. Następnie pokrojone ogórki ułożyć ciasno w słoiczkach. Potem zalać wystudzoną zalewą. Słoiki dobrze zakręcić. Wstawić do garnka wyścielonego ściereczką lub gazetami. Zalać woda na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 5 minut od zagotowania. Z podanych składników wyszło mi 8 słoiczków o pojemności 0,5 l.

Polecam też:
Ogórki z czosnkiem
Ogórki z chili




czwartek, 30 lipca 2015

Prosta sałatka pomidorowo-ogórkowa

Pomidorów i ogórków nie powinno się łączyć ale ten bardzo smakowity duet gości na naszych talerzach. Zresztą to połączenie nie jest szkodliwe tylko po prostu ogórek zabija witaminę C z pomidora. Każdy z nas pewnie też często jada te warzywa osobno więc jak czasem zjemy je razem to nasz organizm raczej na tym nie ucierpi.

składniki:

0,5 kg ogórków gruntowych
0,5 kg pomidorów lub pomidorków koktajlowych
200 g serka sałatkowego-feta lub serek typu bałkańskiego
zioła włoskie w młynku
olej rydzowy

Ogórki obrać ze skórki i pokroić w średnią kostkę. Pomidory również pokroić w średnią kostkę, jeśli używamy koktajlówek wystarczy przekroić je na pół. Ser sałatkowy także pokroić w kostkę. Wszystkie składniki przełożyć do miski i lekko wymieszać. Do smaku doprawić ziołami włoskimi. Można też dodać drobno pokrojona cebulkę. Całość skropić olejem rydzowym i podawać. Sałatka idealnie smakuje solo ale można ją również podać jako dodatek do obiadu czy mięska z grilla.


środa, 29 lipca 2015

Pikle w zalewie musztardowej

Kolejne pyszne ogóreczki na zimę. Tym razem pikle w zalewie z musztardą. Ogórki można obrać ze skórki ale ja wolę wersję ze skórką bo są lepsze w smaku i bardziej chrupiące. Musztardę można dodać dowolną jaką lubimy, ja preferuję łagodne smaki więc dałam delikatesową.

składniki:

ok 3 kg dużych długich ogórków gruntowych bez dużych pestek
1 l wody
1 szklanka octu
1 szklanka cukru
5 łyżek musztardy delikatesowej, u mnie musztarda Kielecka
2 łyżki soli kamiennej
1 łyżeczka ziarenek angielskiego ziela
1 łyżeczka ziarenek czarnego pieprzu
małe listki laurowe

Przygotować zalewę. Do garnka wlać wodę i ocet. Dodać cukier, sól i musztardę, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego. Wszystko zagotować i odstawić do wystudzenia. Ogórki dokładnie umyć i osuszyć na ściereczce. Wybieram ogórki duże długie ale nie przerośnięte, bez dużych pestek tak abym po odkrojeniu końcówek akurat zmieściła je do słoiczka półlitrowego. Następnie odkroić końcówki i pokroić w pikle ( wzdłuż na ćwiartki). Pokrojone ogórki ułożyć ciasno w słoikach. Do każdego słoiczka włożyć po małym listku laurowym. Zalać wystudzoną zalewą. Dokładnie zakręcić słoiki. Następnie słoiczki włożyć do garnka wyścielonego ściereczką lub gazetami, zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 5 minut od zagotowania. Z podanych składników wyszło mi 8 słoiczków o pojemności ok 0,5 l. Szklanka do odmierzania - pojemność 250 ml. Jeśli robimy wersję obieraną potrzebujemy nieco więcej ogórków bo odejdzie nam skórka.

Polecam też:
Sałatkę szwedzką
Ogórki z czosnkiem




wtorek, 28 lipca 2015

Ogórkowa sałatka z marchewką, cebulą i papryką

Zapraszam na kolejne przetwory na zimę. Tym razem kolorowa sałatka z ogórków z dodatkiem papryki, marchewki i cebuli w zalewie octowej z olejem. Sałatka idealna do obiadu lub kanapek.

składniki:

4 kg średnich ogórków
0,5 kg cebuli
0,5 kg papryki
0,5 kg marchewki
3 łyżki soli kamiennej
1 szklanka cukru
1 szklanka octu 10 %
1 szklanka oleju
1 płaska łyżka czarnego mielonego pieprzu Kociołek Smaków
1 łyżeczka czarnego pieprzu ziarnistego Kociołek Smaków
1 łyżeczka ziarenek ziela angielskiego Kociołek Smaków


Ogórki obrać ze skórki i pokroić w plastry. Cebulę obrać i pokroić w półplastry. Pokrojone warzywa zasypać solą, wymieszać i odstawić na ok 1 godzinkę aby puściły sok. W tym czasie oczyścić marchewkę i paprykę. Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach a paprykę pokroić w krótkie paseczki. Następnie z ogórków i cebuli odlać powstały sok. Dodać przygotowaną marchewkę i paprykę, wszystko wymieszać. Dodać też cukier, olej, ocet oraz przyprawy i ponownie wszystko wymieszać. Przykryć ściereczką i odstawić na 12 godzin. Po tym czasie sałatkę razem z zalewą przełożyć do słoiczków. Dokładnie zakręcić. Słoiczki wstawić do garnka wyścielonego ściereczką lub gazetami, zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 15 minut od zagotowania. Z podanych składników wyszło mi 7 słoiczków o pojemności 0,5l. Szklanka do odmierzania - pojemność 250ml.


Polecam też:
Pyszną sałatkę wielowarzywną

Sałatkę szwedzką




poniedziałek, 27 lipca 2015

Torcik naleśnikowy a'la lazania

Moja córeczka uwielbia naleśniki pod każdą postacią oraz lazanię. Specjalnie dla niej połączyłam te dwa dania i wyszedł mi taki pyszny torcik naleśnikowy. Jak dla mnie to ten torcik jest  dużo smaczniejszy od lazanii.

składniki:

naleśniki
3 szklanki mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
2 szklanki mleka
1 szklanka wody gazowanej
1 duża szczypta soli
1 szczypta cukru
1 jajko
2 łyżki oleju + olej do smażenia

farsz mięsny
700 g mięsa mielonego, u mnie z łopatki
1 cebula
250 g przecieru pomidorowego
oregano
sól,pieprz
olej do smażenia

beszamel
2 łyżki masła
2 łyżki mąki pszennej typ 500
1,5 szklanki mleka
sól,pieprz
gałka muszkatołowa

oraz
starty ser żółty lub mozzarella do posypania

Wymieszać dokładnie wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe. Z ciasta usmażyć naleśniki i odstawić.
Przygotować farsz mięsno pomidorowy. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Podsmażyć na oleju. Następnie dodać mięso mielone, dodać oregano, sól i pieprz do smaku. Smażyć aż mięso zmieni kolor. Następnie dodać przecier pomidorowy i smażyć wszystko aż odparują płyny. 
Przygotować sos beszamelowy. Na patelni rozpuścić masło. Następnie dodać makę i dokładnie wymieszać aby nie było grudek. Potem powoli wlać mleko. Doprawić do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Sos chwilę gotować aby zgęstniał cały czas mieszając. 
Dno naczynia do tarty posmarować masłem ułożyć jeden naleśnik, następnie rozsmarować 2-3 łyżki miesnej masy, polać 2-3 łyżkami sosu beszamelowego. Na to znowu położyć naleśnik i tak do wyczerpania składników. Na wierzchu rozsmarować resztę beszamelu i posypać startym serem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 20 minut aż ser się rozpuści.
Z podanych składników wyszło mi 9 naleśników, do torcika zużyłam 7. Aby zużyć wszystkie można dać troszkę więcej mięsa lub zbędne naleśniki zjeść.

Polecam też:
Naleśnikowy torcik ze szpinakiem i botwiną




sobota, 25 lipca 2015

Sok z czarnej porzeczki

Dostałam spora ilość czarnej porzeczki i wszystko przerobiłam. Zrobiłam konfiturę, część zamroziłam do ciasta lub na kompot a reszta poszła na sok. Zimą wszystko zje się ze smakiem.  I jeszcze będę robiła nalewkę ale to długotrwały proces więc przepis będzie dopiero w przyszłym roku.

składniki:

ok 5 kg czarnej porzeczki
ok 1,5 kg cukru
1 szklanka wody

Porzeczki dokładnie oczyścić z paprochów, liści i ogonków. Dokładnie opłukać wodą i dobrze osączyć. W dużym słoju lub innym naczyniu przesypać cukrem, ja dałam 1,5 kg. Przykryć ściereczką i odstawić na ok 7 dni aż puszczą sok a cukier się rozpuści. W między czasie można przemieszać lub potrząsnąć słoje aby cukier równomiernie się rozpuszczał. Potem porzeczki odcedzić od soku na sicie. Sok przefiltrować przez gęste sito lub gazę i wlać do garnka. Porzeczki przełożyć do drugiego garnka wlać wodę i zagotować, gotować ok 10 minut. Ponownie przecedzić przez sito i dobrze odcisnąć ze soku. Otrzymany sok też przefiltrować przez gęste sito lub gazę i wlać do wcześniej odlanego soku. Następnie sok zagotować, jeśli jest mało słodki dosypać nieco cukru. Zebrać pianę. Gorący przelać do butelek lub słoików. Dobrze zakręcić i odstawić do góry dnem, przykryć ręcznikiem i zostawić do wystudzenia.


piątek, 24 lipca 2015

Kotleciki z kalafiora

Pyszne kotleciki z kalafiora w sam raz na letni obiadek. Można je podać z różnymi dodatkami. Kotleciki świetnie smakują też na zimno.

składniki:

1 duży kalafior (ok 700g już gotowych różyczek bez głąba i liści)
2 jajka
sól, pieprz
1-2 łyżki posiekanej natki
bułka tarta
olej do smażenia

Kalafiora podzielić na różyczki i ugotować na miękko. Ugotowanego kalafiora dobrze osączyć i wystudzić. Następnie rozgnieść widelcem. Dodać jajka, 4 łyżki bułki tartej i posiekaną natkę. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać (masa jest nieco rzadka ale po obtoczeniu w bułce ładnie się trzyma). Z masy uformować płaskie kotleciki i dokładnie obtoczyć je w bułce tartej. Smażyć na złoty kolor z obu stron. Osączyć na papierowym ręczniku. Kotleciki podałam z surówką z kalarepki i pieczonymi ziemniaczkami. Z podanych składników wyszło mi 7 kotlecików, wielkość jak na zdjęciu.

Polecam też:
Kotleciki z soczewicy
Kotleciki rybne
Kotlety jajeczne




czwartek, 23 lipca 2015

Ogórki z chili

Coś dla miłośników ostrych smaków. Pyszne ogóreczki z chili i czosnkiem. Chili dodajemy wedle uznania, ja raczej jestem miłośniczką łagodnych smaków tylko męzuś woli ostrzejsze ale i tak dodaje raczej tą minimalną ilość.

składniki:

2 kg ogórków gruntowych (duże ale bez dużych pestek)
2 łyżki soli kamiennej
8 łyżek oleju rzepakowego
2 duże ząbki czosnku
1-3 łyżeczki chili (lub ostrej papryki lub chili pieprz cayenne)
1 szklanka octu 10 %
0,5 kg cukru

Ogórki dokładnie umyć i osuszyć. Nie obierać ze skóry, odkroić piętki i pokroić w grube plastry ok 1,5 cm grubości. Następnie pokrojone ogórki przełożyć do garnka i zasypać solą, wymieszać i zostawić tak na ok 6 godzin. Przygotować zalewę. Ocet zagotować z cukrem i odstawić do wystudzenia. Z ogórków odlać sok, który puściły. Do ogórków dodać chili, ilość wedle własnego smaku ja daje ok 1 -1,5 łyżeczki. Na patelni podgrzać 8 łyżek oleju rzepakowego dodać ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Chwile smażyć aż uwolni się aromat czosnku i dodać do ogórków. Wszystko wymieszać. Ogórki zalać wystudzoną zalewą i odstawić na kolejne 12 godzin. Po tym czasie ogórki z zalewą przełożyć do słoików. Dobrze zakręcić i przełożyć do garnka wyścielonego ściereczką lub gazetami. Zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 10 minut od zagotowania. Z tej ilości ogórków wychodzą 4 słoiczki o pojemności 0,5 l.

Polecam też:
Ogórki w zalewie gyros
Pikle w musztardzie



środa, 22 lipca 2015

Sernik z porzeczkowym musem

Zapraszam na pyszny serniczek tym razem w wersji porzeczkowej. Słodka serowa masa świetnie komponuje z kwaskowym musem porzeczkowym. 

składniki:

mus porzeczkowy
600 g oczyszczonej czarnej porzeczki
cukier do smaku, ok 3-4 łyżki
2-3 łyżki wody
galaretka o smaku owoców leśnych lub truskawkowa

masa serowa
50 g masła
1/2 szklanki cukru
1 kg sera, u mnie z wiaderka
3 łyżki żelatyny
1/2 szklanki mleka
oraz
biszkopty do wyłożenia formy

Masło i ser przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Porzeczki przełożyć do garnka z grubym dnem, dodać wodę oraz cukier i zagotować. Gotować ok 10 minut. Potem przetrzeć przez gęste sito aby pozbyć się pesteczek. Porzeczkowy mus odstawić. Żelatynę namoczyć w mleku następnie podgrzać aby się rozpuściła. Odstawić do przestudzenia. Masło utrzeć z cukrem i 2 łyżkami sera. Następnie cały czas ucierać i dodawać porcjami pozostały ser. Następnie do masy serowej dodać 3-4 łyżki porzeczkowego musu, tak dla koloru. Na koniec dodać przestudzoną żelatynę. Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć biszkoptami. Na biszkopty wyłożyć przygotowaną masę serową. Ładnie wyrównać i wstawić do lodówki do stężenia. Galaretkę rozpuścić w 3/4 szklanki wody i dodać do pozostałego porzeczkowego musu. Dokładnie wymieszać i odstawić do wystudzenia. Gdy mus wystygnie wylać go na stężałą masę serową. Serniczek ponownie wstawić do lodówki na kilka godzin aby masy dobrze stężały.


Letnie owoce

wtorek, 21 lipca 2015

Sałatka ziemniaczana z rzodkiewką i szczypiorkiem

Pyszna i prosta sałatka. Młodym ziemniaczkom towarzyszą chrupiące dodatki w postaci rzodkiewki, cebulki oraz musztardy francuskiej. Sałatkę można zajadać samą ale będzie tez świetnym dodatkiem do obiadu lub do grilla.

składniki:

700 g ugotowanych młodych ziemniaków
400 g rzodkiewek
2 nieduże czerwone cebulki
2-3 łyżki posiekanego szczypiorku
3 łyżki majonezu
1-2 łyżki musztardy francuskiej

Ugotowane i wystudzone ziemniaki pokroić w średnią kostkę. Rzodkiewki pokroić w drobną kostkę. Czerwoną cebulę pokroić w cienkie pół plastry lub w kostkę. Wszystkie pokrojone składniki przełożyć do miski. Dodać posiekany szczypiorek i wymieszać. Następnie połączyć z majonezem i musztardą. Wymieszać i odstawić na min.30 minut aby smaki się przegryzły. 


niedziela, 19 lipca 2015

Roladki schabowe z buraczkiem i chrzanem

Świetna propozycja na obiadek zamiast tradycyjnego schabowego. Roladki nadziane są startym buraczkiem i chrzanem. Ciekawie się prezentują bo jak to przy buraczkach wszystko zabarwione i u nas nazywane są "brudnymi roladkami".



składniki:

6 grubszych plastrów schabu
2 średnie ugotowane lub upieczone czerwone buraczki
1-2 łyżki tartego chrzanu, u mnie ze słoiczka
sól,pieprz
1-2 jajka
bułka tarta
olej do smażenia

Buraczki zetrzeć na tarce na puree. Do startych buraczków dodać chrzan i dokładnie wymieszać, ilość chrzanu wedle uznania zależy jak lubimy ostre. Schab rozbić tłuczkiem, oprószyć solą i pieprzem. Następnie buraczkowo-chrzanowym puree posmarować przygotowane plastry schabu. Potem mięsko zwinąć w roladkę, można spiąć wykałaczką aby nie rozwijało się przy smażeniu. Następnie roladki panierować w jajku i bułce tartej. Smażyć z każdej strony na złoty kolor. Gotowe roladki podałam z suróweczką z rzodkiewki i puree z selera

Polecam też:
Roladki schabowe w sosie szczawiowym

Roladki z kremem chrzanowym i serem


sobota, 18 lipca 2015

Surówka z kalarepki

W tym roku po raz pierwszy w warzywniaczku posadziłam kalarepkę. Urosła piękna i dorodna więc się nią zajadamy nawet w takiej prostej postaci. Suróweczka z samej kalarepki też świetnie smakuje i pasuje do drugiego dania z kawałkiem mięska czy też rybką.

składniki:

kalarepa, moje były duże więc dałam 3 sztuki
3 łyżki majonezu, u mnie Kielecki
3 łyżki jogurtu
kolorowy pieprz

Kalarepki obrać ze skórki. Następnie obrane kalarepki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać majonez oraz jogurt i dokładnie wymieszać aby składniki się połączyły. Do smaku doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Można dodać też posiekany koperek. Surówkę najlepiej przygotować tuż przed podaniem bo jak długo stoi to kalarepka puszcza sok i surówka robi się zbyt wodnista.


piątek, 17 lipca 2015

Ciasto czekoladowe z czereśniami

Lekko wilgotne i mocno czekoladowe ciacho w sam, raz gdy dopadnie nas ochota na coś słodkiego. Szybko się robi i szybko znika. Ciasto można zrobić też bez dodatku owoców lub zamiast czereśni dodać np. wiśnie.



składniki:

125 g masła
1,5 szklanki mąki, u mnie typ 500 Młyn Kopytowa
0,5 szklanki cukru
3 jajka
100 g czekolady
5 łyżek mleka
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
ok 250 g wydrylowanych czereśni

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Czekoladę (dałam 50 g mlecznej i 50 g gorzkiej) rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić do przestudzenia. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Cały czas ubijać i dodawać po jednym jajku. Następnie porcjami dodawać mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia oraz mleko. Na koniec dodać przestudzoną rozpuszczoną czekoladę. Keksówkę o wymiarach 30x10 natłuścić i posypać tartą bułką. Wyłożyć połowę masy. W masę powciskać trochę czereśni. Następnie wyłożyć resztę ciasta. Wyrównać wierzch łyżką zwilżoną w wodzie. Na wierzchu ułożyć resztę czereśni wciskając lekko w masę. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 35-40 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu zostawić ok 15 minut w formie następnie wyjąć z foremki i pozostawić na kratce do wystudzenia. Przed podaniem posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.


czwartek, 16 lipca 2015

Kremowa zupa ziemniaczano-szczawiowa

Prosty przepis na szybką i smaczną zupkę. Zamiast tradycyjnej szczawiowej gęsty krem z ziemniaków i szczawiu. Pożywna i kwaskowa, jak ktoś woli bardziej kwaśną może dodać więcej szczawiu.

składniki:

600 g obranych ziemniaków
1,2 l bulionu
75 g szczawiu (listki bez ogonków)
3-4 łyżki śmietany 12%

dodatki do podania
śmietana
jajka ugotowane na twardo

Ziemniaki pokroić w kostkę zalać bulionem i gotować do miękkości. Szczaw pokroić. Gdy ziemniaki będą już miękkie dodać pokrojony szczaw. Gotować jeszcze 10 minut. Następnie wszystko zmiksować blenderem na gładką masę. Gdyby zupa wyszła za gęsta można dolać bulionu. Dodać kwaśną śmietanę i jeszcze raz zmiksować. Nałożyć na talerze, udekorować kleksem śmietany oraz jajkiem i podawać.

Polecam też:
Szczawiową z tłuczonymi ziemniakami



wtorek, 14 lipca 2015

Serek z jogurtów greckich

Kolejny przepis, który zaczerpnęłam z jednej z grup kulinarnych na FB. Polecam pyszny domowy serek do smarowania zrobiony z jogurtów greckich. Wystarczy tylko dodać ulubione przyprawy i dodatki, dzięki temu uzyskamy różne smaki. Chcemy serek o smaku szczypiorku dajemy sól i troche posiekanego szczypiorku, chcemy serek łososiowy dajemy sól i wędzonego łososia, chcemy serek paprykowy dajemy sól i mieloną paprykę itd. Serek ten ostatnio często gości na naszym stole, zjemy jeden a już drugi się robi.

składniki:

2 jogurty greckie po 400 g
sól zwykła, czosnkowa lub ziołowa
inne przyprawy wedle uznania ( np.pieprz, słodka lub ostra papryka, czarnuszka, suszone zioła, suszone pomidory)
dodatki wedle uznania (np.wędzony łosoś, cebulka, papryka, czosnek, rzodkiewka, zielenina-koperek, szczypiorek, natka pietruszki)

Do miski przełożyć jogurty greckie. Dodać sól oraz przyprawy do smaku i dobrze wymieszać. Następnie dodać drobniutko pokrojone dodatki i ponownie wymieszać. Odstawić na godzinkę aby smaki się przegryzły. Następnie małe sitko wyłożyć gęstą gazą ( u mnie gaza złożona na 4). Wlać masę jogurtową. Zebrać brzegi gazy i zawiązać w sakiewkę. Następnie sakiewkę zawiesić np. na kranie lub na uchwycie szafki. Podstawić pod spodem miseczkę na ociekającą serwatkę. Pozostawić do ociekania na ok 20-24 godziny. Po tym czasie serek wyjąć z gazy i można zajadać, ja najpierw jeszcze wstawiam do lodówki aby się schłodził. Serek jest kremowy idealny do smarowania, jak polezy dłuzej w lodówce robi się twardszy i bardziej zwarty.
Można serek też pozostawić w gazie na sitku jednak wydaje mi się, że w postaci takiej sakiewki serek lepiej ocieka z serwatki.



PRZYKŁADOWE SERKI O RÓŻNYCH SMAKACH

serek z suszonymi pomidorami, czosnkiem, bazylią, czarnuszką i solą




serek z dodatkiem wędzonego łososia (100 g) i soli czosnkowej




serek z dodatkiem soli i szczypiorku (2-3 łyżki), ociekał w gazie na sicie



i ociekająca z serwatki sakiewka


poniedziałek, 13 lipca 2015

Lekka kolorowa sałatka z tuńczykiem

Zapraszam na lekką sałatkę na bazie sałaty z dodatkiem kawałków tuńczyka. Do tego trochę ogórka, pomidora, oliwek i pyszna uczta gotowa. Przy okazji chcę zaprezentować piękna misę do sałatek, którą otrzymałam od sklepu czerwonamaszyna.pl.

składniki:

400 g sałaty, u mnie mieszanka różnych sałat z mojego warzywniaka
7 ogórków gruntowych
400 g pomidorków koktajlowych
3 puszki tuńczyka w kawałkach w oleju
1 słoiczek czarnych oliwek
olej rydzowy
zioła włoskie

Sałatę porwać i przełożyć do miski. Ogórki obrać ze skórki i pokroić w plasterki, dodać do sałaty. Pomidorki przekroić na połówki lub jak są większe to na ćwiartki. Do warzyw dodać kawałki tuńczyka z puszki i wszystko lekko wymieszać. Następnie dodać osączone oliwki, zioła włoskie do smaku. Całość skropić olejem i jeszcze raz delikatnie wymieszać. Od razu podawać. 


A teraz trochę o tej pięknej misie, która prezentuje moją sałatkę :) Misa wykonana z białej porcelany, jest duża i pomieści sporą ilość sałatki. Świetnie sprawdzi sie podczas imprez na świeżym powietrzu ponieważ w zestawie jest też duży talerz, który może służyć jako pokrywka więc żadne robaczki do środka nie będą zaglądać. Talerz może służyć też jako półmisek czy dodatkowy talerz w razie nieoczekiwanego gościa. Zapraszam do sklepu czerwonamaszyna.pl  znajdziecie tam wiele różności nie tylko do kuchni a bieżące informacje możecie śledzić na FB sklepu tutaj.




sobota, 11 lipca 2015

Sernik z cukinią

Sernik ten zrobiłam na imieniny mężusia. W szafce znalazłam jeszcze słoiczek cukinii więc postanowiłam dodać go do masy serowej. Nikt nie zgadł, że to cukinia.

składniki:

1 kg sera, u mnie z wiaderka
8 jajek
3/4 kostki masła
1/2 szklanki cukru
3 łyżki cukru waniliowego
szczypta soli
1 opakowanie budyniu waniliowego
1 słoiczek cukinii a`la ananas o pojemności 0,5 l
herbatniki do wyłożenia formy

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Blaszkę o wymiarach 25x28 natłuścić i dno wyłożyć herbatnikami i odstawić. Użyłam resztek herbatników kakaowych i pełnoziarnistych. Cukinie osączyć na sicie z zalewy. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i odstawić. Masło utrzeć z cukrami, następnie dodać żółtka. Potem porcjami dodawać ser. Gdy składniki się połączą dodać budyń w proszku. Następnie dodać pianę i delikatnie wymieszać mikserem aby wszystko się połączyło. Na koniec dodać osączoną cukinię i delikatnie wymieszać łyżką. Masę serową wyłożyć na herbatniki i ładnie wyrównać. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 50-60 minut, funkcja góra-dól. Po upieczeniu sernik zostawić do całkowitego wystudzenia w uchylonym piekarniku. Po wystudzeniu sernik dowolnie udekorować. Ja polałam polewą czekoladową i posypałam ekspandowanymi nasionami amarantusa. Przed podaniem najlepiej dobrze schłodzić. 

Polewa czekoladowa: do rondelka wlać 4 łyżki wody i zagotować, dodać 3 łyżki cukru pudru wymieszać aby się rozpuścił, dodać 100 g masła pokrojonego na kawałki i rozpuścić ale nie gotować,zdjąć z ognia i dodać 3 łyżki kakao, dokładnie i energicznie wymieszać do uzyskania jednolitej masy, lekko przestudzić i polać ciasto.




piątek, 10 lipca 2015

Ryba smażona w cieście piwnym

Na obiadek poleca się rybka w bardzo chrupiącym cieście z dodatkiem piwa. Do rybki podałam suróweczkę z nutą czosnku oraz ziemniaczki z koperkiem.

składniki:

600 g filetów z ryby, u mnie morszczuk
sól prowansalska
sok z cytryny

ciasto piwne
3/4 szklanki piwa
1 i 1/2 szklanki maki
1 jajko
szczypta soli
szczypta proszku do pieczenia

Filety ryby jeśli są duże pokroić na mniejsze kawałki. Następnie oprószyć solą oraz skropić sokiem z cytryny, odstawić. Przygotować ciasto piwne. Wymieszać mąkę, proszek do pieczenia i sól. Dodać jajko oraz piwo i dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Rozgrzać patelnie z nieco większą ilością oleju. Kawałki ryby obtoczyć dokładnie w cieście i smażyć z obu stron na złoty kolor (można też rybkę usmażyć na głębokim oleju). Osączyć na papierowym ręczniku i podawać.




czwartek, 9 lipca 2015

Młode ziemniaczki pieczone z kiełbasą

Pyszne letnie danie z piekarnika. Wystarczy tylko wszystko pokroić, skropić olejem i posypać przyprawami i do pieca. Prosto, szybko i smacznie.

składniki:

1 kg młodych ziemniaczków
400 g dobrej cienkiej wiejskiej kiełbasy
2-3 średnie cebule
olej
ulubione przyprawy, u mnie zioła włoskie (młynek Kotanyi)

Młode ziemniaczki obrać, oskrobać lub wyszorować i pokroić w plasterki o grubości ok 5mm. Cienką kiełbasę również pokroić w plasterki. Cebule pokroić w ćwiartki lub ósemki. Pokrojone warzywa i kiełbasę ułożyć na dużej blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie wszystko skropić olejem i wymieszać. Potem oprószyć przyprawami i ponownie wymieszać. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 30-40 minut na funkcji termoobieg. Od czasu do czasu przemieszać aby ziemniaczki piekły się równomiernie.


TO MY! MŁODE KARTOFELKI 2015

środa, 8 lipca 2015

Botwinka z dodatkiem szczawiu

Pożywna letnia zupka z młodych buraczków. Dodałam do niej trochę szczawiu zamiast soku z cytryny. Dzięki niemu zupa się zakwasza i ma piękny kolor.



składniki:

1 kg botwiny (młode buraczki i łodyżki)
2 l bulionu drobiowego
1 cebula
2 ząbki czosnku
3 garście szczawiu
5-6 łyżek śmietany kwaśnej 12 %
2-3 łyżki mąki
garść posiekanej natki
sól

Młode buraczki pokroić w plasterki, łodyżki pokroić na małe kawałki. Czosnek pokroić w plasterki a cebulę w dużą kostkę. Wszystko przełożyć do garnka, zalać bulionem i gotować do miękkości. Gdy buraczki będą już miękkie dodać pokrojony szczaw i gotować jeszcze 5 minut. Dosolić do smaku jeśli potrzeba. Śmietanę wymieszać z mąką i odrobiną wywaru z zupy. Wlać do zupki, dodać jeszcze posiekaną natkę pietruszki i zagotować. Można tez tylko zabielić samą śmietaną.

Polecam też:
Zupę botwinkową

Botwinkę zabielaną śmietaną



wtorek, 7 lipca 2015

Sałatka z camembertem i arbuzem

Tym razem zapraszam na sałatkę z orzeźwiającym arbuzem, który świetnie komponuje się z serkiem camembert. Sałatka prosta, idealna na upalne dni.

składniki:

2-3 garście porwanej sałaty masłowej
1 serek camembert
arbuz, ok 18 wykrojonych kulek
1 garść płatków migdałowych
sos balsamiczny

Składniki na dwie porcje sałatki. Płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni. Na talerzach ułożyć porwaną sałatę. Serek pokroić w trójkąty. Z arbuza wykroić łyżką kulki. Jeśli nie mamy łyżki można arbuza po prostu pokroić w dużą kostkę. Na sałacie ułożyć kulki arbuza i pokrojony serek. Całość posypać uprażonymi płatkami oraz skropić sosem balsamicznym. 



Lekkie i szybkie dania na upalne dni

poniedziałek, 6 lipca 2015

Koktajl bananowo-jarmużowy

Jarmuż bardzo przypadł nam do gustu i w tym roku posiałam go więcej w warzywniaku. Najbardziej smakuje nam poddany obróbce termicznej-gotowany,duszony, smażony. Na surowo w sałatkach za bardzo nie przypadł nam do gustu ale w koktajlach wersja surowa bardzo dobrze smakuje.

składniki:

100 g młodego jarmużu
3 średnie dojrzałe banany
mleko ok 250 ml

Jarmuż dokładnie umyć i osuszyć. Następnie jarmuż przełożyć do kielicha blendera. Dolać schłodzone mleko i wszystko zmiksować. Następnie dodać obrane ze skórki banany i ponownie zmiksować na jednolitą masę. Gotowy koktajl przelać do szklaneczek i od razu podawać. Mleka można dać więcej jeśli chcemy aby koktajl bardziej rzadszy. Kwiatek szczypiorku na zdjęciu tylko do dekoracji.