Strony

wtorek, 30 stycznia 2018

Ciasto balowe

Ciasto balowe to pyszne ciasto składające się z kilku warstw. Bardzo przypomina znane ciasto 3 bit.  Ciasto 3 bit jest bez pieczenia natomiast tutaj mamy jedną warstwę pieczoną czyli biszkopt. Choć ciasto składa się z wielu warstw to jest proste w przygotowaniu a do tego jest przepyszne.




 składniki:


biszkopt
4 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

krem budyniowy
2,5 szklanki mleka
2 czubate łyżki mąki pszennej
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
3 żółtka
6 łyżek cukru
2 łyżki cukru waniliowego
150 g miękkiego masła

masa śmietanowa
500 ml śmietanki 30%
2 śmietan fixsy
starta czekolada do posypania

oraz
ok 200 g herbatników
ok 120 g krakersów
1 puszka masy kajmakowej (510 g)

Przygotować biszkopt
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić, następnie porcjami dodawać cukier. Ubijać aż cukier się rozpuści a piana będzie lśniąca i sztywna. Następnie dodać żółtka i krótko zmiksować. Dodać mąki wymieszane z proszkiem i wymieszać szpatułką. Masę przełożyć do blaszki (35x25) wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i piec do suchego patyczka ok 12-15 minut. Gotowy biszkopt wystudzić.

Przygotować krem budyniowy
Żółtka utrzeć z 2 łyżkami cukru. Następnie dodać szklankę mleka. Pozostałe mleko zagotować z pozostałym cukrem i cukrem waniliowym. Do żółtek wymieszanych z mlekiem dodać mąkę pszenną i ziemniaczaną. Dokładnie wymieszać aby nie było grudek. Gdy mleko się zagotuje wlać zawiesinę i ugotować budyń. Budyń wystudzić. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. Porcjami dodawać wystudzony budyń. Nie miksować za długo, tylko do połączenia składników.

Masa śmietanowa
Śmietanę ubić na sztywno i utrwalić śmietan fixsami. Do śmietany nie dodawałam już żadnego cukru bo ciasto jest wystarzająco słodkie. Zamiast śmietan fiksów można użyć żelatyny ( 1 łyżkę żelatyny rozpuścić w kilku łyżkach wody ).

Złożenie ciasta
Na wystudzony biszkopt wyłożyć krem budyniowy. Ładnie wyrównać. Na kremie ułożyć warstwę herbatników, jeden obok drugiego. Warstwę herbatników posmarować masą kajmakową. Masę aby lepiej się smarowała można wcześniej włożyć na kilkanaście minut do gorącej wody lub postawić obok grzejnika. Na masie kajmakowej ułożyć warstwę krakersów. Na krakersy wyłożyć masę śmietankową. Całość posypać startą czekoladą. Wstawić do lodówki na kilkanaście godzin aby całość stężała a ciastka zmiękły.




niedziela, 28 stycznia 2018

Roladki zapiekane w porach i sosie serowym

Roladki zapiekane w porach to kolejna propozycja na pyszny obiad z wykorzystaniem mięsa mielonego. Roladki otulone są porem i zapieczone w sosie serowym. Sos serowy jest na bazie beszamelu. Zamiast sera pleśniowego można dodać inny ser np. parmezan, cheddar lub zwykłą goudę.


składniki:

roladki
800 g karkówki
1 bułka kajzerka namoczona w mleku
2-3 kawałki pora o długości ok 15 cm ( biała i jasnozielona część )
1 łyżeczka tymianku
sól,pieprz

sos serowy
2 łyżki masła
2 łyżki mąki pszennej
1,5 szklanki mleka
sól,pieprz
gałka muszkatołowa
100 g sera pleśniowego, u mnie lazur turkusowy

Kawałki pora dokładnie umyć i przekroić wzdłuż na pół. Ja miałam 3 średniej grubości ale jeśli są ładne i grube wystarczą 2. Przygotowane pory wrzucić na kilkanaście minut do wrzątku i parzyć aby zmiękły i zrobiły się elastyczne bo będą służyły do owijania. Sparzone pory wystudzić i osączyć na sicie. Karkówkę zmielić. Do zmielonego mięsa dodać odciśniętą bułkę, tymianek oraz sól i pieprz do smaku. Masę dokładnie wyrobić. Z mięsnej masy uformować podłużne roladki, u mnie wyszło 9. Każdą roladkę owinąć 1 lub 2 paskami sparzonego pora, wybieramy te szersze paski. Pozostałe sparzone paski pora drobno pokroić i ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego. Na nich ułożyc roladki owinięte porem. Przygotować sos serowy. Na patelni rozpuścić masło i dodać mąkę. Energicznie wymieszać aby nie było grudek. Następnie wlać mleko. Całość doprawić solą, pieprzem oraz gałką. Do sosu pokruszyć ser pleśniowy, dokładnie wymieszać aby się rozpuścił. Całość gotować aż sos zgęstnieje i nabierze kremowej konsystecji. Gotowym sosem zalać roladki. Naczynie żaroopdorne wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i zapiekać ok 35-40 minut. Gotowe roladki podawać z ulubionymi dodatkami, u mnie kasza orkiszowa, pikle w musztardzie i buraczki.

piątek, 26 stycznia 2018

Chleb z zakwasem żurkowym

Pyszny domowy chleb z dodatkiem zakwasu na żurek. Choć chleb jest na drożdżach to dodatek zakwasu na żurek dodaje mu kwaskowego posmaku charakterystycznego dla chleba pieczonego na zakwasie. Do chleba można dodać różne ziarna, u mnie ulubiony słonecznik. Zakwas na żurek oczywiście mój własny, domowy.



składniki:

250 g mąki pszennej, u mnie typ 500
250 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850
250 ml zakwasu na żurek
200 ml letniej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
2 łyżki oleju
solidna garść słonecznika lub innych ziaren

Zakwas przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. W letniej wodzie rozpuścić cukier i drożdże. Odstawić na kilkanaście minut w ciepłe miejsce aby zaczęły się pienić. W międyczasie w dużej misce wymieszać mąki z solą. Następnie dodać rozpuszczone drożdże, zakwas żurkowy i olej. Wszystkie składniki wymieszać. Dodać ziarna słonecznika i wyrobić ciasto aby składniki dokładnie się połączyły. Gotowe ciasto odstawić na ok 30-40 minut aby nieco podrosło. Następnie ciasto ponownie wyrobić i przełożyć do natłuszczonej keksówki 30x10. Wierzch ładnie wygładzić łyżką zwilżoną w wodzie.  Keksówkę z ciastem odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na ok 30 minut aż keksówka będzie pełna. Potem wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 50-60 minut, funkcja góra-dół. Chleb można sprawdzić czy jest upieczony - należy wyjąć go z foremki i postukać w jego spód, powinnien oddawać głuch odgłos. Po upieczeniu chleb ułożyć na kratce. Wierzch aby był miękki posmarować wodą. Zostawić do całkowitego wystudzenia.




Wypiekamy- pieczywo

czwartek, 25 stycznia 2018

Zupa jarzynowa z pęczakiem

Gęsta i pożywna zupa jarzynowa z pęczakiem to idealna propozycja na zimowy obiad. Do zupy można użyć dowolnych warzyw w różnych proporcjach. U mnie w zupie znalazła się marchewka, cebula, por, brokuł, ziemniak oraz seler.

składniki:

ok 2,5 l bulionu
1 łyżka masła
1 duża cebula
1 nieduży brokuł
kawałek selera
kawałek pora
2 marchewki
2-3 średnie ziemniaki
1/2 szklanki pęczaku
sól, pieprz do smaku
mleko do zabielenia

Wszystkie warzywa obrać i umyć. Brokuła podzielić na małe rożyczki. Cebulę, marchewkę i selera pokroić w drobną kostkę. Pora pokroić w plasterki. Ziemniaki pokroić w średnią kostkę. W sumie wszystkich obranych warzyw powinno być 1 kg. W garnku rozgrzać masło i wrzucić pokrojoną cebulę. Cebulę zeszklić a następnie dodać pokrojonego pora, selera i marchewkę. Wszystkie warzywa chwilę przesmażyć. Wlać bulion. Dodać 2 listki laurowe oraz wsypać pęczak. Całość gotować aż pęczak będzie prawie miękki. Następnie dodać ziemniaki i brokuła. Gotować aż wszystkie warzywa i pęczak będą miękkie. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Na koniec zupę zabielić odrobiną mleka. Zupa jest gęsta więc jak ktoś woli rzadzsze zupy wystarczy dolać bulionu.

wtorek, 23 stycznia 2018

Rolada z indyka nadziewana brokułem z sosem serowym

Kupiłam duży filet z piersi indyka i przygotowałam z niego roladę. Do farszu wykorzystałam pastę z brokuła. Rolada wyszła spora więc część podałam na obiad a resztę wykorzystałam jako wędlinę na kanapki.

składniki:

rolada

1,2 kg piersi z indyka
1 nieduży bokuł (ok 500 g)
150 g sera sałatkowego typu feta
sól,pieprz
suszone pomidory z czosnkiem i bazylią
olej rzepakowy

sos serowy 
250 ml śmietanki 30 %
100 g sera pleśniowego, u mnie lazur turkusowy

Brokuła podzielić na małe różyczki i ugotować na miękko. Dobrze osączyć i wystudzić. Ugotowanego brokuła rozgnieść widelcem. Dodać ser i jeszcze raz całość rozgnieść widelcem. Do smaku doprawić solą i pieprzem, soli nie za dużo bo ser jest słony. Filet rozciąć na jeden duży płat mięsa i lekko rozbić tłuczkiem, najlepiej przez folię spożywczą aby nie poszarpać mięsa. Płat mięsa oprószyć solą, pieprzem oraz suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią. Natępnie wyłożyć farsz brokułowy. Mięso zwinąć w roladę i owinąć sznurkiem. U mnie wyszła jedna duża rolada i jedna mała roladka z tzw. polędwiczki. Jeśli pozostanie nam brokułowy farsz można wykorzystać go jako pastę na kanapki. Na wierzchu roladę posmarować olejem i natrzeć suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i odłożyć do lodówki na kilka godzin lub całą noc. Potem wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec pod przykryciem ok 1 godziny, funkcja góra-dół. Podawać na ciepło lub na zimno jako wędlinę na kanapki.

Sos serowy
Do garnuszka wlać śmietankę i podgrzać. Dodać pokruszony ser pleśniowy. Sos zagotować i chwilę gotować aby ser się rozpuścił a sos odparował i nieco zgęstniał. Po przestudzeniu sos też jeszcze zgęstnieje.

Na ciepło roladę podałam z sosem serowym, kaszą orkiszową oraz surówką z marcheki i kapusty z koperkiem.




niedziela, 21 stycznia 2018

Ciasto słonecznikowiec

Słonecznikowiec to pyszne ciasto przełożone kremem z dodatkiem prażonego słonecznika. Jest wiele wiersji tego ciasta ale we wszystkich obowiązkowym składnikiem jest prażony słonecznik, stąd też jego nazwa. Do ciasta używamy ciemnego biszkoptu, można przygotować swój dowolny wypróbowany. Masa jest zrobiona na bazie masła z dodatkiem masy kajmakowej i oczywiście prażonego słonecznika. Wierzch również można przygotować wedle uznania. Może to być, tak jak u mnie, polewa czekoladowa. Na wierzch można też dać śmietankę z dodatkiem kawy lub kakao. Można też masę, którą przekładamy ciasto podzielić i połową przełożyć ciasto a drugą połowę dać na wierzch.



składniki:

biszkopt
6 jajek
szczypta soli
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki kakao
2 łyżki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia

prażony słonecznik
300 g ziaren słonecznika
60 g masła
100 g cukru
4 łyżki mleka

masa słonecznikowa
250 g miękkiego masła
1 puszka masy kajmakowej (510g)
2/3 prażonego słonecznika
50 ml likieru czekoladowego

poncz
ok 1 szklanka osłodzonej kawy

wierzch
polewa czekoladowa
1/3 prażonego słonecznika

Przygotować biszkopt.
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml. Składniki należy przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić z dodatkiem szczypty soli. Cały czas ubijać i dodawać porcjami cukier. Ubijać aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie dodawać po jednym żótku. Zmiksować do połączenia składników. Potem dodać mąkę pszenną wymieszaną z mąką ziemniaczaną, kakao i proszkiem do pieczenia. Delikatnie wymieszać szpatułką. Na koniec dodać olej. Blaszkę 25x35 wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć masę i ładnie wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i piec do suchego patyczka, ok 30 minut, funkcja góra-dół. Gotowy biszkopt wystudzić.

Przygotować prażony słonecznik.
Do rondelka wlać mleko. Dodać cukier oraz masło i wszystko rozpuścić. Następnie dodać słonecznik. Dokładnie wymieszać aby słonecznik pokrył się masą. Następnie słonecznik przełożyć na blaszkę z piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Cienko rozsmarować. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec aż słonecznik zrobi się złocisty ok 10-15 minut. Trzeba pilnować aby słonecznik się nie spalił bo będzie gorzki. Można w trakcie pieczenia przemieszać. Po upieczeniu masę wystudzić i pokruszyć na drobne kawałeczki. Można także w trakcie studzenia przemieszać kilka wtedy ziarenka słonecznika się nie posklejają.

Przygotować poncz.
Zaparzyć kawę, może być zwykła mielona lub rozpuszczalna. Lekko osłodzić. Ja nie słodziłam mocno bo biszkopt jest słodki i masa też jest słodka więc żeby nie zesłodzić tego za bardzo. Gotową kawę wystudzić.

Przygotować masę słonecznikową
Masło i masę kajmakową przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej.  Miękkie masło zmiksować na puszystą masę. Następnie dodawać porcjami masę kajmakową. Zmiksować całość aby składniki się połączyły. Potem dodać 2/3 prażonego słonecznika oraz likier czekoladowy i ponownie całość dokładnie wymieszać. Zamiast likieru można dodać wódke, dzięki temu krem będzie smaczniejszy bo alkohol przełamuje jego słodycz. Można też alkohol całkowicie pominąć.

Złożenie ciasta.
Biszkopt przekroić na dwa blaty. Jeden blat nasączyć połową kawy. Nastepnie wyłożyć masę słonecznikową. Ładnie rozsmarować. Nasączyć drugi blat biszkoptu i przykryć ciasto. Wstawić do lodówki.

Przygotować polewę czekoladową.
Do rondelka wlać 4 łyżki wody i zagotować. Dodać 3 łyżki cukru pudru i rozpuścić. Nastepnie dodać 100 g zimnego pokrojonego masła. Rozpuścić ale nie gotować. Zestawić z ognia i dodać 3 łyżki kakao. Energicznie wymieszać aż składniki się połączą. Polewę przestudzić i polać ciasto. Posypać pozostałym prażonym słonecznikiem. Ciasto odstawić do lodówki aby masa dobrze stężała. Przed podaniem najlepiej ciasto wystawić z lodówki na kilkanaście minut.


piątek, 19 stycznia 2018

Zupa brokułowa z tortellini

Pyszna jarzynowa zupa z brokułem w roli głównej. Aby zupa była bardziej pożywna podałam ją z tortellini z nadzieniem serowym. Do zupy zamiast śmietanki można dodać serek topiony lub ser cheddar.





składniki:

1 średni brokuł
1 duża cebula
2 marchewki
2 l bulionu, dałam drobiowy
1 łyżka masła
250 g tortelini, u mnie z nadzieniem serowym
garść posiekanej natki pietruszki
50 ml śmietanki 30 % lub 18%
sól,pieprz

Cebulę i marchewkę pokroić w drobną kostkę. Brokuła podzielić na małe różyczki. W garnku rozgrzać masło i zeszklić cebulę. Następnie dodać marchewkę i chwilę razem podsmażać. Potem warzywa zalać bulionem. Całość zagotować i gotować 10 minut aż marchewka zmięknie. Następnie dorzucić różyczki brokuła i gotować do miękkości. Na koniec zupę zabielić śmietanką, dodać posiekaną natkę pietruszki i wymieszać.Doprawić do smaku solą i pieprzem. Tortellini ugotować osobno. Ugotowane tortellini nałożyć na talerze, nalać zupy i podawać.


czwartek, 18 stycznia 2018

Krokiety z kapustą i grzybami

Po świętach mam niedosyt krokietów więc musiałam ponownie zrobić. Tym razem do farszu wykorzystałam grzyby, których mam spory zapas w zamrażarce. Do panierki z bułki tartej dodałam ziarna siemienia dzięki temu panierka przyjemnie chrupie. Oczywiście obowiązkowo do krokietów polecam barszczyk czerwony, u mnie na zakwasie.


składniki:

ciasto naleśnikowe
ok 3 szklanki mąki pszennej, typ 500
2 szklanki mleka
1 szkalnka wody
1-2 jajka
2 łyżki oleju
duża szczypta soli

farsz
500 g odciśniętej kiszonej kapusty
500 g drobno pokrojonych grzybów, u mnie mrożone
1 duża cebula
sól,pieprz
1 szklanka wody

oraz
olej do smażenia
3-4 jajka do panierowania
bułka tarta z siemieniem do panierowania

Przygotować ciasto naleśnikowe. Wszystkie składniki dokładnie zmiksować. Gotowe ciasto odstawić. Ciasto powinno swobodnie rozpływać się po patelni. Wszystko zależy od mąki, jeśli ciasto jest za gęste dolać potem jeszcze trochę wody lub mleka.
Grzyby wrzucić na rozgrzaną patelnię, rozmrozić i odparować cały płyn. Kapustę jeśli jest bardzo kwaśna można przepłukać w zimnej wodzie. Dobrze odcisnąć i drobno posiekać. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Na drugiej patelni rozgrzać trochę oleju i zeszklić cebulę. Następnie dodać grzyby oraz kapustę. Wszystko podlać wodą. Przykryć i dusić aż grzyby i kapusta zmiękną. Następnie odkryć i odparować cały płyn, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Z  wcześniej przygotowanego ciasta usmażyć cienkie naleśniki. Na każdego naelśnika nałożyć ok 2 łyżki farszu. Boki złożyć do środka i zrolować. W ten sam sposób przygotować pozostałe krokiety. Potem krokiety panierować w roztrzepanym jajku oraz bułce wymieszanej z siemieniem. Smażyć na złoty kolor ze wszystkich stron. Osączyć na papierowym ręczniku.

Do farszu zamiast świeżych czy mrożonych grzybów można wykorzystać także grzyby suszone. Wtedy farsz robie tak jak kapustę z grzybami.

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Piegusek z brzoskwiniami

Znowu zawitał u mnie piegusek czyli ciasto z białek z dodatkiem maku. Tym razem dodałam cały mak a nie mielony dzięki temu ciasto przyjemnie chrupie. Białkowy biszkopt z makiem przełożyłam kremem budyniowym a na wierzchu zalałam galaretką brzoskwinie z puszki.



składniki:

piegusek
1 szklanka białek
1 szklanka cukru
1 szklanka suchego maku
1 szklanka mąki pszennej
125 g masła
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

dodatki
1 duży budyń śmietankowy ( na 3/4 l mleka )
120 g miękkiego masła
600 ml mleka
3 łyżki cukru
puszka brzoskwiń
2 galaretki brzoskwiniowe lub pomarańczowe

Szkalnka do odmierzania o pojemności 250 ml. Przygotować ciasto. Masło rozpuścić i wystudzić. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Następnie porcjami dodawać cukier. Cały czas ubijać aż cukier się rozpuści. Potem dodać mak a następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodać roztopione masło. Blaszkę 25x28 wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć masę i wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 160 C i piec do suchego patyczka ok 35 minut.

Na mleku z dodatkiem cukru ugotować budyń. Wystudzić. Masło zmiksować na puszystą masę. Następnie porcjami dodawać wystudzony budyń.

Wystudzone ciasto przekroić wzdłuż na dwa blaty. Na jeden blat wyłożyć ok 2/3 kremu budyniowego. Następnie przykryć drugim blatem. Na wierzchu posmarować cienko pozostałym kremem. Brzoskwinie osączyć dobrze z zalewy i pokroić w plasterki. Ułożyć gęsto na cieście. Kawałkami uszczelnić także wszelkie szczeliny między ciastem a blaszką. Ciasto wstawić do lodówki do schłodzenia.

Galaretki rozpuścić w 800 ml gorącej wody i odstawić do wystudzenia. Gdy galaretka będzie już wystudzona i będzie lekko tężała zalać wierzch ciasta. Ponownie wstawić do lodówki na kilka godzin aby całość dobrze stężała.

czwartek, 11 stycznia 2018

Kakaowe paruchy (bułki na parze)

Paruchy czyli drożdżowe bułki na parze u nas zawsze są na słodko. Najlepsze są z truskawkami ale dla odmiany przygotowałam bułeczki-murzynki bo z dodatkiem kakao. Podałam je z sosem waniliowym z jogurtu naturalnego i posypałam startą czekoladą.




składniki:

550 g mąki pszennej, u mnie typ 500
2 jajka
250 ml letniego mleka
50 g świeżych drożdży
25 g masła
6 łyżek cukru
3 łyżki kakao

oraz
sos waniliowy ( jogurt naturalny wynmieszany z cukrem waniliowym do smaku )
starta czekolada do posypania

Masło rozpuścić w rondelku i wystudzić. W letnim mleku rozpuścić drożdże. Mąkę wymieszać z kakao. Do miski wbić jajka i dodać cukier, wymieszać. Następnie dodać rozpuszczone drożdże, mąkę wymieszaną z kakao oraz wystudzone roztopione masło. Dobrze wyrobić ciasto. Gotowe ciasto dostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 1 godzinkę. Następnie ciasto poporcjować i uformować bułeczki, ja zawsze robie duże więc wyszło mi ich 13. Gdyby ciasto lepiło się do rąk to po prostu ręce oprószyć mąką. Uformowane bułeczki ułożyć na desce posypanej mąką i ponownie zostawić na kilka minut do podrośnięcia. Następnie bułki parować na parze ok 6-7 minut. Nie posiadam żadnego specjalnego sprzętu do parowania więc paruje na zwykłym garnku. Do garnka wlewam wodę, na górze mocuje ściereczkę za pomocą gumki. Gdy woda zaczyna wrzeć układam bułki, przykrywam  dużą miską aby para nie miała gdzie uciec i paruję. Gotowe ciepłe bułki od razu podawać polane sosem wanilowym.



wtorek, 9 stycznia 2018

Zupa serowo-czosnkowa

Pyszna kremowa zupa z dodatkiem sera i czosnku. Ilość czosnku można sobie dostosować pod swój smak więc jeśli ktoś woli mocno czosnkowe smaki wystarczy dodać więcej czosnku. Sery można dodać dowolne tylko żeby dobrze się topiły, ja wybrałam te ostrzejsze w smaku-cheddar i parmezan.

składniki:

1,5 l bulionu drobiowego
700 g obranych ziemniaków
1 duża cebula
1 duża główka czosnku
1 łyżka masła
150 g sera cheddar
50 g parmezanu
1/2 łyżeczki tymianku
sól

Cebulę pokroić w niedużą kostkę. Obrane ziemniaki także pokroić w niedużą kostkę. Czosnek obrać i pokroić w plasterki. W garnku roztopić masło i zeszklić pokrojoną cebulę i czosnek. Następnie dodać ziemniaki i całość zalać bulionem. Dodać także tymianek. Gotować aż warzywa będa miękkie. W miedzyczasie sery zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Gdy warzywa będą już miękkie dodać starte sery. Wymieszać i jeszcze chwilkę gotować aby sery się rozpuściły. Zestawić z ognia i zmiksować blenderem na krem. Jeśli potrzeba doprawić jeszcze do smaku solą. Podawać z grzankami.

Polecam też:
Zupę serową z porem i pulpetami




sobota, 6 stycznia 2018

Sałatka brokułowa z tortellini

Kolorowa i pyszna sałatka łącząca składniki, które bardzo lubie czyli brokuły, tortellini, fetę i pomidorki. Aby była lżejsza zamiast majonezu użyłam delikatnego sosu czosnkowego. Sałatkę można podać tak jak ja to zrobiłam w dużej szklanej misce albo ułożyć na dużych półmiskach wtedy ładniej się prezentuje. Można też po prostu wszystko razem wymieszać.


składniki:

2 nieduże brokuły
250 g tortellini, u mnie kolorowe z szynką
300 g pomidorków koktajlowych
250 g fety
solidna garść słonecznika

sos czosnkowy
400 g jogurtu naturalnego
4 łyżki majonezu
2 nieduże ząbki czosnku
zioła prowansalskie
sól do smaku

Przygotować sos czosnkowy. Jogurt wymieszać z majonezem. Dodać czosnek przepuszczony przez praskę. Doprawić do smaku solą i ziołami. Gotowy sos odstawić aby smaki się przegryzły.
Brokuły podzielić na małe rożyczki i ugotowac al'dente. Dobrze osączyć i wystudzić. Tortellini ugotować. Przelać zimną wodą, dobrze osączyć i wystudzić. Fetę pokroić w kostkę. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół a jak są duże to na ćwiartki. Brokuły, pomidorki, tortellini i fetę układać na przemian w dużej szklanej misce. Każdą warstwę składników polać sosem czosnkowym. Słonecznik uprażyć na suchej patelni i posypać sałatke na wierzchu.


piątek, 5 stycznia 2018

Schab pieczony w mleku

Upiekłam pyszny soczysty schab na kanapki. Pierwszy raz piekłam w mleku i bardzo polecam ten sposób. Mięsko jest bardzo delikatne i soczyste. Schab można doprawić dowolnymi przyprawami. Można też podać na ciepło jako danie obiadowe, sos można zrobić na mleku w którym był pieczony schab.


składniki:

2 kg schabu, u mnie schab karkowy
czubryca czerwona
2 cebule
2-3 listki laurowe
mleko w temperaturze pokojowej
odrobina oleju

Schab natrzeć dokładnie sporą ilością czubrycy czerwonej z dodatkiem oleju. Mięso przełożyć do naczynia żaroodpornego, przykryć i odstawić do lodówki na kilkanaście godzin.  Po tym czasie mięso obsmażyć na patelni ze wszystkich stron. Obsmażone mięso przełożyć ponownie do naczynia żaroodoprnego. Dodać pokrojonę cebulę oraz listki laurowe. Całość zalać mlekiem tak aby mleko przykryło 2/3 mięsa. Naczynie przykryć i wstawić do piekanika nagrzanego na 180 C, piec ok 1,5  godziny. Po godzinie pieczenia schab obrócić. Na koniec pieczenia można naczynie odkryć aby mięso bardziej się przyrumieniło. Po upieczeniu zostawić w naczyniu do wystygnięcia, dopiero potem schłodzić w lodówce.



wtorek, 2 stycznia 2018

Sałatka z mozzarellą, pomarańczą i prażonymi orzechami

Po świątecznym obżarstwie przyda się coś lekkiego w postaci sałatki. Roszponka w towarzystwie mozzarelli, pomarańczy i prażonych orzechów świetnie się komponują. Całość skropiłam słodkim syropem klonowym i kwaskową glazurą balsamiczną.


składniki:

2-3 garście sałaty, u mnie roszponka
1 duża pomarańcza
1 opakowanie mozzarelli w małych kulkach
1 solidna garść orzechów włoskich
syrop klonowy
glazura balsamiczna o smaku figi Octim

Składniki na dwie porcje. Na talerzach ułożyć sałatę. Mozzarellę osączyć z zalewy i ułożyć na sałacie. Pomarańczę obrać, usunać białe błonki, podzielić na małe kawałki. Ułożyć na sałacie pomiędzy kulkami mozzarelli. Orzechy uprażyć na suchej patelni. Wystudzić i lekko przesiekać. Posypać sałatkę. Całość skropić syropem klonowym i glazurą balsamiczną. Od razu podawać.