Strony

niedziela, 30 listopada 2014

Schab z cukinią zapiekany pod sosem serowym

Pyszny schabik na obiadek. Taka wersja dla odmiany a nie ciągle ten kotlet schabowy. Do schabiku dodałam cukinię i całość zapiekłam pod sosem serowym. Mięsko wyszło pyszne.

składniki:

700 g schabu
1 mała cukinia
sól,pieprz
olej do smażenia
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
1,5 szklanki mleka
2 garście startego sera gouda
gałka muszkatołowa

Schab pokroić w dużą kostkę. Oprószyć solą i pieprzem. Obsmażyć na oleju, ale krótko aby mięso tylko zmieniło kolor. Cukinię umyć i pokroić razem ze skórką w pół plastry. Obsmażone mięso i pokrojoną cukinie wymieszać i przełożyć do naczynia żaroodpornego. Przygotować sos serowy. Na patelni rozpuścić masło a następnie dodać dwie łyżki mąki. Wszystko dokładnie wymieszać aby nie było grudek a następnie dolać mleko. Gotować aż sos zgęstnieje często mieszając, doprawić do smaku solą z pieprzem i gałką muszkatołową. Gdy sos będzie już gęsty zestawić patelnię z ognia i dodać garść startego sera. Wymieszać aby ser się rozpuścił. Sosem polać zawartość naczynia żaroodpornego i posypać resztą startego sera. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 35 minut. Mięsko podałam z ziemniakami i sałatką warzywną ze słoiczka.




sobota, 29 listopada 2014

Kiszony barszcz czerwony (zakwas buraczany)

Nigdy nie robiłam ani nie piłam kiszonego barszczu. Postanowiłam to nadrobić i zrobiłam. Nie spodziewałam się, że ten barszczyk jest taki pyszny. Smakuje jak ten kupny instant z torebki ale za to jest naturalny bo zrobiony z warzyw i aromatycznych przypraw, bez sztucznych aromatów i barwników, które zazwwyczaj zawierają torebki. Takim kiszonym barszczem można też wzmocnić smak barszczu czerwonego, który gotujemy z buraków  gdy wyjdzie nam mało aromatyczny lub też zbyt blady.

składniki:

1 kg czerwonych buraczków
1 mała marchewka
1 mała pietruszka
kawałek selera
4 ząbki czosnku
4 liście laurowe
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
1 łyżka majeranku (niekoniecznie)
kilka ziarenek jałowca
kilka ziarenek pieprzu
2 litry przegotowanej letniej wody
piętka chleba na zakwasie (lub 5-7 łyżek wody z kiszonych ogórków)

Buraki, marchewkę, pietruszkę i selera obrać i pokroić na grube plasterki. Ząbki czosnku obrać, jeśli są duże pokroić. Wszystkie warzywa przełożyć do dużego słoja (lub jeśli mamy do kamiennego garnka). Dodać majeranek, listki laurowe, ziarenka pieprzu i jałowca. W letniej wodzie rozpuścić cukier i sól. Następnie zalać warzywa, warzywa muszą być całe przykryte wodą, nie może nic wystawać. Można czyms docisnac z góry np. talerzykiem, ja kisze w słoiku więc wlewam wode do foliwego woreczka do mrożenia i nim obciążam. Na koniec dodać piętkę chleba na zakwasie. Jeśli takiego nie mamy można dodać wodę z kiszonych ogórków. Majeranek można pominąć bo i tak zbierzemy go potem razem z pianą ale zawsze odda coś ze swojego aromatu zwłaszcza gdy taki barszczyk przeznaczamy od razu do picia. Słoik przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok 5-6 dni, u mnie stał na kuchennej szafce. Podczas kiszenia na wierzchu pojawi się piana, którą trzeba zbierać aby nie zrobiła się pleśń. Gdy warzywa ukisną wszystko przecedzić przez gęste sito. Barszczyk jest gotowy do picia, można pić zimny lub lekko podgrzany. Resztę należy przelać do słoika lub butelki i przechowywać w lodówce ok 2 tygodni (ale u mnie tyle nawet nie dotrwał). Możemy go również dodać do barszczyku czerwonego gotowanego na buraczkach aby wzmocnić jego smak, po jego dodaniu nie należy barszczu już gotować. Czyli gotujemy np. czysty barszczyk lub barszcz czerwony zabielany, zestawiamy z ognia następnie dolewamy tego kiszonego i mieszamy.


Kolorowa sałatka z łososiem z puszki

Pyszna i lekka sałatka z dodatkiem łososia z puszki. Szybko się ją robi. Wygląda pięknie kolorowo i wspaniale prezentuje się na stole pomimo, że składniki są wymieszane.

składniki:

1 mała sałata lodowa
2 puszki łososia w oleju, użyłam Graal
250 g pomidorków daktylowych
1 kiszony ogórek
2 małe czerwone cebulki
garść posiekanej natki

Sałatę lodową porwać na małe kawałki i przełożyć do dużej miski. Dodać kawałki łososia z puszki, nie trzeba dokładnie osączać z oleju. Pomidorki daktylowe przekroić na pół. Dodać do sałatki. Cebulki obrać i razem z ogórkiem pokroić na cienkie plasterki. Ja pokroiłam je tak cieniutko za pomocą szatkownicy do kapusty. Dodać do pozostałych składników. Na koniec dodać garść posiekanej natki pietruszki. Wszystko delikatnie wymieszać i sałatka gotowa.







piątek, 28 listopada 2014

Makaron z pietruszkowym pesto

Pyszny i szybki obiadek - makaron z pesto, tym razem pietruszkowym. Do pesto dodałam odrobinę oleju sezamowego, który nadał mu fajny posmak.

składniki:

250 g makaronu, użyłam fettuccine Czaniecki
garść natki pietruszki
1 ząbek czosnku
1 łyżka oleju sezamowego
10 łyżek oleju rzepakowego
ser starty cheddar
sól,pieprz

Do rozdrabniacza wrzucić natkę pietruszki, ząbek czosnku oraz wlać olej rzepakowy i sezamowy. Wszystko zmiksować. Następnie dodać 1 łyżkę drobno startego sera, do smaku doprawić solą i pieprzem, ponownie zmiksować. Makaron ugotować al'dente i osączyć z nadmiaru wody. Do gorącego makaronu dodać pietruszkowe pesto. Dokładnie wymieszać. Nałożyć na talerze, posypać jeszcze odrobiną startego cheddara i podawać.



Wegetariański obiad IV

czwartek, 27 listopada 2014

Boczek rolowany nadziewany mięsem mielonym

Dziś mięsko na kanapkę. Zrolowany boczuś nadziałam mięskiem mielonym z cebulką. Wędlinka palce lizać.

składniki:

1, 5 kg chudego boczku bez skóry
650 g mięsa mielonego z łopatki
1 czerwona cebula
1 jajko
3 łyżki kaszy manny
sól,pieprz Kamis
ognista mieszanka przypraw Kamis
olej

Boczek rozciąć wzdłuż aby mięso tworzyło jeden duży płat. Mięso oprószyć ognistą mieszanką przypraw i delikatnie skropić olejem, odstawić do lodówki na kilka godzin albo na całą noc. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Do mięsa mielonego dodać pokrojoną cebulę oraz jajko, dokładnie wymieszać , doprawić do smaku solą i pieprzem. Następnie dodać kaszę mannę i ponownie wymieszać. Płat boczku ułożyć na desce. Wzdłuż jednego dłuższego boku ułożyć przygotowaną masę z mięsa mielonego. Boczek zwinąć w roladę i związać sznurkiem. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, skropić jeszcze na wierzchu odrobiną oleju. Przykryć folią aluminiową i wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C. Piec ok 1,5 do 2 godzin. Pod koniec pieczenia można zdjąć folię aby mięsko się przyrumieniło.

Polecam też:
Szynkę gotowaną
Rolowany boczek pieczony




środa, 26 listopada 2014

Zapiekanka z kurczakiem, brokułem i dynią

Kolejne moje podejście do dyni. Była zupka, która bardzo mi smakowała a teraz zapiekanka. Myślę, że się jednak z tą dynią polubimy:)

składniki:

1 nieduża podwójna pierś z kurczaka
1 brokuł
500 g dyni bez pestek i skóry
sól,pieprz
olej do smażenia
sos beszamelowy
ser do posypania

Brokuła podzielić na różyczki, umyć i ugotować al'dente. Dynię pokroić w kostkę, zalać wodą i również ugotować al'dente. Pierś kurczaka pokroić w kostkę, oprószyć solą i pieprzem. Usmażyć na patelni. W naczyniu żaroodpornym (18x25) ułożyć ugotowanego brokuła, kawałki kurczaka a na wierzchu kawałki dyni. Sosem beszamelowym zalać składniki ułożone w naczyniu żaroodpornym. Na wierzch posypać startym serem, ja użyłam długo dojrzewającego sera Dziugas. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 30 minut.
Sos beszamelowy : 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, 1,5 szklanki mleka, sól, gałka muszkatołowa, pieprz. Na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę i dokładnie wymieszać aby nie było grudek. Wlać mleko doprawić solą, gałką muszkatołową i odrobiną pieprzu. Sos gotować cały czas mieszając aż zgęstnieje. 



wtorek, 25 listopada 2014

Ciasto czekoladowe z gruszkami

Dziś zapraszam na bardzo proste ciacho. W smaku podobne do brownie, też wilgotne ale bardziej puszyste. Do ciasta dodałam kawałki gruszki i odrobinę aromatu rumowego. Wyszło pycha, po prostu niebo w gębie a to przecież takie zwykłe ciasto.

składniki:

4 jajka
1,5 szklanki cukru
200 g masła 
1,5 szklanki mąki pszennej, użyłam typ 500 Młyn Kopytowa
4 kopiaste łyżki kakao
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
3 gruszki
kilka kropel aromatu rumowego

Masło rozpuścić rondelku i wystudzić. Do miski wbić jajka, dodać cukier i utrzeć. Następnie dodać kakao oraz aromat rumowy. Potem porcjami dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem oraz roztopione masło. Ciasto przełożyć do foremki o wymiarach 25x28 wyłożonej papierem do pieczenia. Gruszki obrać i pokroi w ćwiartki, ułożyć na cieście lekko wciskając w masę. Foremkę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec do suhego patyczka, ok 25 minut. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.




poniedziałek, 24 listopada 2014

Sałatka śledziowa z czerwonym buraczkiem

Pyszna śledziowa sałatka z dodatkiem czerwonego buraka. Buraczek fajnie komponuje się z innymi składnikami i nadaje sałatce fajny kolor. Sałatka idealna świąteczny stół.

składniki:

4 nieduże ugotowane lub upieczone buraczki czerwone
7 płatów śledziowych
5 dużych kiszonych ogórków
4 duże kwaskowe jabłka
1 cebula
majonez ok 8-10 łyżek, użyłam Kieleckiego omega-3

Filety śledziowe wymoczyć w wodzie aby pozbyć się słonego smaku i pokroić w kostkę. Buraczki czerwone obrać i pokroić w kostkę. Cebulę i jabłka obrać i również pokroić w kostkę. Ogórki kiszone dobrze osączyć z płynu i też pokroić w kostkę. Ja pokroiłam w taką dosyć dużą kostkę ale można też drobniej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać a następnie połączyć z majonezem. Z podanych składników powstanie duża micha sałatki więc jeśli nie planujecie gości lepiej zmniejszyć ilość składników o połowę.



sobota, 22 listopada 2014

Bitki w sosie chrzanowym

Duszona szynka w sosie chrzanowym. Pyszny i sycący obiadek. Bitki można podać z dowolną kaszą, kluskami lub ziemniakami. Pasują to wszystkiego i obowiąkowo do tego buraczki.



składniki:

700 g szynki lub łopatki wieprzowej
1,5 l wody
2-3 listki laurowe Kamis
2 łyżki tartego chrzanu
3-4 łyżki śmietany 18%
1-2 łyżki mąki pszennej
kilka ziarenek ziela angielskiego Kamis
sól z pieprzem Kamis
olej do smażenia
kasza gryczana

Szynkę pokroić w niezbyt grube plastry, mniej więcej jak na kotlety schabowe. Kawałki mięsa lekko roztłuc, oprószyć solą z pieprzem i obsmażyć na patelni na oleju z obu stron. Wodę zagotować z dodatkiem listków laurowych i ziela angielskiego. Na wrzątek wrzucić obsmażone plastry szynki. Doprawić do smaku solą z pieprzem i dusić na wolnym ogniu aż mięsko będzie miękkie. Mąkę wymieszać ze śmietaną i chrzanem z odrobiną wywaru. Zagęścić sos. Bitki podałam z kaszą gryczaną i buraczkami z cebula i papryką.



piątek, 21 listopada 2014

Bananowe muffinki

Gdy mamy ochotę na coś słodkiego a czasu brak na upieczenie jakiegoś ciasta wtedy najlepiej sprawdzają się muffinki. Szybko się je robi a i wszystkie składniki znajdą się pewnie w każdej kuchni. Ja swoje muffinki wzbogaciłam bananami, można wykorzystać już te mocno dojrzałe z czarna skórką. Z podanych składników wyszło mi 12 muffinek.



składniki:


125 g miękkiego masła 
100 g cukru
250 g mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
2 duże dojrzałe banany
6 łyżek mleka
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Następnie dodać całe jajka. Banany obrać i rozgnieść widelcem i dodać do masy. Dokładnie wymieszać. Nastęnie dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz mleko. Masę przełożyć do foremek na muffiny na wysokość 3/4. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 20 minut. Wystudzić i posypać cukrem pudrem.

Polecam też:
Jagodowe muffinki





czwartek, 20 listopada 2014

Sałatka brokułowa z kurczakiem

Ostatnio u mnie bardzo brokułowo. Do brokuła dodaję różne dodatki i tworzę proste sałatki. Brokuł idealnie komponuje się z wieloma składnikami a sałatki z nim są bardzo smaczne i pożywne.

składniki:

1 duży brokuł
1 podwójna pierś z kurczaka
3 pomidory
4 łyżki majonezu z czosnkiem, użyłam Kieleckiego
sól,pieprz
olej do smażenia

Brokuła podzielić na różyczki, umyć i ugotować, wystudzić. Nie musi być al'dente może być lekko rozgotowany. Pierś kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Następnie oprószyć solą i pieprzem. Usmażyć na oleju i wystudzić. Można też dodać mięsko ugotowane. Pomidory umyć i pokroić w kostkę. Wszystkie przygotowane składniki przełożyć do miski i wymieszać. Następnie połączyć z majonezem z czosnkiem. Ewentualnie można użyć zwykłego majonezu i dodać 1-2 zmiażdżone ząbki czosnku.

Do przygotowania tej pysznej sałatki przydatna będzie m.in. deska do krojenia np. DESKA DO KROJENIA CHOP&POUR. Deskę oraz inne artykuły przydatne w każdej kuchni znajdziecie w sklepie ranohome.pl





Polecam też inne brokułowe przepisy:
Sałatka brokułowa z sosem czosnkowo-koperkowym
Makaron w sosie serowym z brokułem
Makaronowa zapiekanka z wędzonym łososiem, brokułem i cukinią

środa, 19 listopada 2014

Kotlety z selera

Pyszne i proste wegetariańskie kotlety z selera. Kotleciki  bardzo apetycznie się prezentują i wspaniale smakują z tą chrupiącą panierką z bułki tartej i siemienia.



składniki:

2 duże selery
2 jajka
mąka do panierowania
majeranek
sól, pieprz
bułka tarta i siemię lniane do panierowania
olej do smażenia

Selery oczyścić i ugotować, moje po ugotowaniu i obraniu ważyły 700 g. Następnie obrać ze skórki i pokroić w plastry o grubości ok 1 cm. Plastry oprószyć solą i pieprzem. Jajka wbić do miseczki i roztrzepać widelcem. Do mąki dodać trochę majeranku. Plastry selera panierować w mące, potem w jajku a na końcu w bułce tartej wymieszanej z siemieniem. Smażyć z obu stron na złoty kolor. Osączyć na papierowym ręczniku. Podawać z ulubioną surówką, bardzo dobrze smakują też z marchewką.





wtorek, 18 listopada 2014

Biszkopt z kremem kawowym i bananami

Dziś zapraszam na ciacho z kremem kawowym oraz bananami. Ciasto jest proste i szybko się je robi, jedynie musi postać w lodówce ze dwie godzinki aby masa stężała.



składniki:

biszkopt
4 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao

krem kawowy
500 ml śmietanki 30 %
2 płaskie łyżki żelatyny
1/3 szklanki mleka
2 płaskie łyżki kawy rozpuszczalnej
2-3 łyżki cukru pudru

oraz 
3-4 duże banany
300 ml śmietanki 30 %
1 łyżka cukru pudru
6 kostek gorzkiej czekolady
śmietan fix

Przygotować ciasto na biszkopt. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę i odstawić. Żółtka utrzeć z cukrem, dodać mąki wymieszane z proszkiem i kakao. Dokładnie wymieszać a na koniec dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać mikserem. Ciasto wylać na dużą blachę (25x35) wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 10 minut , do suchego patyczka. Gotowy biszkopt odstawić do wystudzenia. Przygotować krem kawowy. Żelatynę namoczyć w mleku, gdy napęcznieje podgrzać ale nie gotować i dokładnie ją rozpuścić w mleku. Odstawić aby przestygła. Śmietankę ubić, pod koniec ubijania dodać cukier puder i kawę rozpuszczalną. Jeszcze chwile ubijać aby składniki się połączyły. Na koniec dodać przestudzoną żelatynę rozpuszczoną w mleku. Banany obrać i przekroić wzdłuż na pół i ułożyć na wystudzonym biszkopcie. Na banany wyłożyć krem kawowy. Ciasto wstawić do lodówki aby masa nieco stężała. W tym czasie ubić 300 ml śmietanki, pod koniec ubijania dodać cukier puder i śmietan fix. Bitą śmietanę wyłożyć na krem kawowy. Wierzch posypać startą gorzką czekoladą. Wstawić do lodówki do schłodzenia na 2-3 godzinki. Warstwa śmietany na wierzchu jest cieniutka więc można dać więcej, ja miałam tylko tyle śmietanki ale ta ilość jest dla mnie wystarczająca.





poniedziałek, 17 listopada 2014

Pszenno-żytni chleb z siemieniem na drożdżach

Zapraszam na pyszny domowy chlebek pszenno-żytni tym razem na drożdżach z dodatkiem siemienia i otrąb. Otręby można dać dowolne, ja miałam owsiane i takie dałam. Z podanych składników wyjdą dwa wspaniałe bocheneczki.

składniki:

500 g mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
300 g mąki żytniej typ 720 Młyn Kopytowa
200 g otrąb 
100 g świeżych drożdży
500 ml letniego mleka
ok 250 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżka soli
3/4 szklanki siemienia

W letnim mleku rozpuścić cukier i drożdże, odstawić do wyrośnięcia. W dużej misce wymieszać mąki z solą, siemieniem i otrębami. Ja dałam otręby owsiane, ale można dodać pszenne lub żytnie. Do miski z wymieszanymi składnikami dodać wyrośnięte drożdże i wyrobić ciasto dodając po trochu letniej wody. Gotowe ciasto odstawić na ok godzinkę aby podwoiło objętość. Ciasto ze względu na dodatek mąki żytniej powinno być gęste i kleiste. Następnie ciasto przełożyć do natłuszczonych keksówek. Odstawić ponownie do wyrośnięcia na ok 30-60 minut. Ja zerkam zazwyczaj na foremki, przed wyrośnięciem ciasta jest na wysokości ok 3/4 a gdy chlebki są już wyrośnięte i gotowe do pieczenia jest pełna foremka. Przed wstawieniem do piekarnika wierzch posmarować wodą i posypać odrobiną siemienia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i piec ok 50-60 minut, opcja góra-dól. Po upieczeniu chlebki wyjąć z foremek, wierzch ponownie posmarować wodą i ułożyć na kratce do wystudzenia.




niedziela, 16 listopada 2014

Marchewka do obiadu

Często przygotowuję taką marcheweczkę jako dodatek do obiadku. Można podawać ją na ciepło lub na zimno. Gdy zostanie mi z obiadu to zajadam samą na kolację.

składniki:
1 kg ugotowanej marchewki
125 g masła
3 łyżki mąki
ewentualnie tymianek

Ugotowaną marchewkę obrać i pokroić w kostkę. Na patelni rozpuścić masło i dodać pokrojoną marchewkę. Smażyć przez chwilę aż marchewka zrobi się lśniąca. Następnie dodać mąkę. Dokładnie wymieszać i smażyć jeszcze chwilę. Można dodać nieco tymianku, ja wolę nie dodawać żadnych przypraw i pozostawić słodki smak marchewki.


piątek, 14 listopada 2014

Dorsz zapiekany pod jarmużem i mozzarellą

Kolejne danie w którym wykorzystałam jarmuż. Apetyczny dorsz zapiekany pod chrupiącą pierzynką z jarmużu i mozzarelli świetnie smakuje i całkiem fajnie się prezentuje.



składniki:

ok 600 g ryby, u mnie gruby filet z dorsza
sól,pieprz
150 g jarmużu (bez łodygi)
120 g mozzarelli 
masło 

Jarmuż przesmażyć na maśle aby zmniejszył objętość i zmiękł. Filet z dorsza podzielić na mniejsze kawałki, oprószyć solą i pieprzem.Przygotować blaszkę z piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia, papier delikatnie natłuścić masłem i ułożyć kawałki ryby. Na każdym kawałku ryby ułożyć trochę przesmażonego na maśle jarmużu. Mozzarellę pokroić w plastry i ułożyć na jarmużu. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 20-25 minut aż mozzarella się rozpuści. Tak przygotowaną rybę podałam z ziemniakami z koperkiem i buraczkami.


czwartek, 13 listopada 2014

Muszle z ricottą i suszonymi pomidorami

Ricotta i suszone pomidory - bardzo lubię ten duet. To połączenie składników często gości w mojej kuchni. Takim farszem nadziewałam już naleśniki czy też kwiaty cukinii. Tym razem nadziałam makaronowe muszle i wyszła bardzo pyszna zapiekanka.

składniki:

25 muszli makaronowych, użyłam makaronu Czaniecki
250 g ricotty
10 dużych suszonych pomidorów z oleju
1 mała cebula
1 żółtko
sól,pieprz
starty ser żółty
masło do posmarowania formy

Makaronowe muszle ugotować al'dente, przelać wodą i dobrze osączyć. Ricottę przełożyć do miski, dodać drobno pokrojone suszone pomidory oraz cebulę. Cebulę można dać surową lub też zeszkloną na patelni - jak kto lubi. Dodać żółtko oraz garść startego żółtego sera. Wszystko wymieszać doprawić do smaku solą i pieprzem. Naczynie do zapiekania (18x25) wysmarować masłem. Makaronowe muszle nadziać farszem z ricotty i suszonych pomidorów. Ułożyć w naczyniu i posypać startym serem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 15-20 minut.




zBLOGowani.pl

wtorek, 11 listopada 2014

Zielona sałatka z grillowanym kurczakiem

Gdy w moim warzywniaczku już pustki i nie ma świeżej sałaty często kupuję główkę kruchej sałaty lodowej. No i  kupiłam jedną główkę z myślą, że powstanie z niej jakaś pyszna sałatka czy surówka do obiadu. Dołożyłam kilka smacznych składników oraz grillowanego kurczaka i wyszła przepyszna  sycąca sałatka dla całej naszej rodzinki.

składniki:

1 nieduża główka sałaty lodowej
1 nieduża podwójna pierś z kurczaka
1 duży długi ogórek
1 duże awokado lub dwa mniejsze
1/2 szklanki ziaren słonecznika
200 g sera sałatkowego a`la feta
sól ziołowa
słodka papryka
olej sezamowy
sól/pieprz

Pierś kurczaka dokładnie umyć i osuszyć. Każdą pojedyńczą pierś rozkroić wzdłuż na dwa płaty. Następnie mięso oprószyć solą ziołową i słodką papryką, skropić olejem sezamowym. Rozgrzać patelnię grillową i ugrillować mięsko. Ugrillowaną pierś odstawić. Przygotować pozostałe składniki. Sałatę lodową porwać na małe kawałki. Ogórka obrać ze skórki i pokroić w półplasterki. Słonecznik uprażyć na suchej patelni. Awokado obrać, usunąć pestkę i pokroić w kostkę. Ser sałatkowy również pokroić w kostkę. Wszystkie składniki przełożyć do miski i dokładnie wymieszać. Ugrillowane mięsko pokroić w paseczki i dodać do pozostałych składników. Sałatkę ponownie wymieszać, skropić olejem sezamowym, do smaku oprószyć odrobiną pieprzu/soli, ja dałam tylko pieprz.



poniedziałek, 10 listopada 2014

Prosty bigos ze świeżej kapusty

Gdy nie mam kiszonej kapusty lub zanim nowa się ukisi robię taki bigos ze świeżej kapusty. Szybko się go robi i można dodać do niego zalegające nam w lodówce resztki wędlin czy mięsa. To taka lekka i szybka wersja tradycyjnego bigosu, którą możemy podać jako samodzielne danie lub też jako dodatek np. do kotleta.

składniki:

1 duża główka kapusty (ok 3kg)
300 g boczku wędzonego
300 g cienkiej kiełbasy
3 łyżki posiekanego koperku
1 duża cebula
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka natki pietruszki
3 listki laurowe
3 łyżki mąki pszennej
sól, pieprz
woda lub bulion ok 2 litry

Kapustę pokroić grubo nożem i przełożyć do garnka. Zalać wodą lub bulionem i gotować nie przykrywając garnka. Kiełbasę pokroić w kostkę. Gdy kapusta zmniejszy swoją objętość dodać pokrojoną kiełbasę, koncentrat pomidorowy, koperek, natkę oraz listki laurowe. Wymieszać i dalej gotować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Boczek wędzony pokroić w kostkę. Część chudszą dodać do gotującej kapusty. Część tłuściejszą wrzucić na patelnię i wysmażyć tłuszcz. Cebulę obrać pokroić na pół plastry i przesmażyć na wytopionym tłuszczu. Następnie dodać mąkę i przesmażyć. Gdy kapusta będzie już miękka dodać zasmażkę i dokładnie wymieszać. Gotować jeszcze kilka minut mieszając aby się nie przypaliło. 


sobota, 8 listopada 2014

Sałatka owocowa z figami na sałacie

Kolejna moja smakowita sałatka na sałacie. Łączy składniki, które bardzo lubię - figi, winogrona i camembert pasują do siebie idealnie.




składniki:

2 garście porwanej sałaty
3 duże figi
9 kulek różowych winogron
1 serek camembert
1 garść rodzynek
4 łyżki oleju słonecznikowego
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka miodu

Winogrona umyć i przekroić na pół. Figi umyć i pokroić na ćwiartki. Serek pokroić na trójkąty. Na talerzach ułożyć po garści porwanej sałaty. Na sałacie ułożyć pokrojone figi. Pomiędzy figami ułożyć pokrojone winogrona oraz trójkąciki sera. Sałatkę posypać rodzynkami. Olej, sok z cytryny i miód wymieszać w słoiczku i skropić sałatkę przed podaniem.





piątek, 7 listopada 2014

Zupa krem z dyni

Za dynią nie przepadam za bardzo,  zdecydowanie wolę cukinię. W słodkich wypiekach np. tych muffinkach dynia mi smakuje ale do wersji wytrawnej jakoś nie byłam przekonana i nawet nic z niej nie przygotowywałam. W tym roku chciałam spróbować a  może jednak dynia nie taka zła jak mi się wydaje. I moje przypuszczenia się sprawdziły. Na początek zrobiłam taką prostą zupę krem i o dziwo mi zasmakowała. Myślę, że stworzę jeszcze inną wersję zupki i jakieś inne pyszne dyniowe dania.



składniki:

700 g obranej ze skóry i miąższu dyni
2 marchewki
300 g ziemniaków
3 liście selera
1 l wody lub bulionu
50 ml śmietanki 18% lub 30%
1 łyżeczka słodkiej papryki
gałka muszkatołowa Kamis
sól Kamis
mielony imbir Kamis
biały pieprz Kamis
ziarna dyni do posypania

Ziemniaki obrać pokroić w kostkę. Marchewki obrać pokroić w plasterki. Warzywa dokładnie wypłukać i przełożyć do garnka. Wlać 1 litr wody, dodać liście selera i gotować. Dynie pokroić w kostkę. Gdy ziemniaki i marchewka będą już prawie miękkie wyjąć liście selera i dodać pokrojoną dynię. Dodać słodką paprykę, gałkę,  imbir,  pieprz i sól do smaku. Gotować aż dynia będzie miękka. Następnie wszystko zmiksować na gładką masę, doprawić coś do smaku jeśli potrzeba. Dodać słodką śmietankę i dokładnie wymieszać. Zupę podałam posypaną prażonymi ziarnami dyni i kleksem słodkiej śmietanki.


Szybkie zupy!

środa, 5 listopada 2014

Sałatka z tofu i makreli z puszki

Sałatka powstała tak przypadkiem z cyklu czyszczenie lodówki. W lodówce od dawna leżało tofu, miałam też dwie puszki makreli, w słoikach zostały mi dwa ogórki oraz odrobina majonezu. Wszystko wymieszałam i wyszła pyszna sałatka, którą podałam z chrupkim pieczywem.

składniki: 

2 puszki filetów z makreli w sosie pomidorowym, użyłam Graal
200 g tofu
2 małe ogórki konserwowe
2 łyżki majonezu
1 łyżka posiekanego szczypiorku

Do miski przełożyć makrelę razem z sosem pomidorowym. Kawałki ryby rozdrobnić łyżką. Następnie dodać pokruszone tofu. Wszystko wymieszać. Ogórki konserwowe pokroić w drobną kostkę i dodać do ryby i tofu. Dodać też majonez oraz posiekany szczypiorek. Wszystko dokładnie wymieszać. Sałatkę podawać z ulubionym pieczywem lub waflami ryżowymi, u mnie pieczywo chrupkie.



wtorek, 4 listopada 2014

Tęczowy serniczek na zimno

Dzieci uwielbiają galaretki i właśnie na życzenie córeczki powstał ten galaretkowy tęczowy serniczek. Do jego przygotowania użyłam kolorowych galaretek Wodzisław.  Przygotowanie serniczka jest proste jednak trzeba czekać aż galaretki ostygną a potem stężeją ale na taki deserek warto poczekać.

składniki:

3 serki waniliowe po 150-200 g
1 galaretka turkusowa
1 galaretka czerwona
1 galaretka żółta
1 galaretka rubinowa
biszkopty do wyłożenia formy
dowolne owoce na wierzch, ja dałam ananasa z puszki
gorąca woda do rozpuszczenia galaretek

Przygotować galaretki. Turkusową, czerwoną i żółtą - każdą rozpuścić w szklance wody (250 ml). Galaretkę rubinową rozpuścić w 400 ml wody. Galaretki odstawić do wystudzenia. Tortownicę o średnicy 24 cm delikatnie natłuścić masłem. Dno tortownicy wyłożyć biszkoptami i wstawić do lodówki. Gdy galaretki wystygną i zaczną tężeć można wymieszać je z serkami. Zaczęłam od turkusowej. Do miski przełożyć serek, następnie wlać tężejącą galaretkę turkusową i zmiksować mikserem na jednolitą masę. Na biszkopty w tortownicy wylać kilka łyżek masy i wstawić ponownie do lodówki aby lekko stężała. Dzięki temu biszkopty przykleją się do dna i nie będą pływały. Gdy masa lekko stężeje i przyklei nam biszkopty można wlać resztę. Wstawić do lodówki aby lekko stężała. Do miski przełożyć drugi serek i zmiksować z galaretką czerwoną. Masę wlać do tortownicy i ponownie wstawić do lodówki aby masa lekko stężała. Tak samo przygotować ostatnią masę z żółtą galaretką. Gdy masa żółta lekko stężeje na wierzchu ułożyć owoce i zalać galaretką rubinową. Wstawić do lodówki na kilka godzin aby serniczek dobrze stężał. Oczywiście kolejność i kolory galaretek można dać wedle własnego uznania.