składniki:
ogórki gruntowe
do każdego słoika o pojemności 1,5 litra daję : 2 gałązki kopru z nasionami, 1 duży liść chrzanu, 1 spory kawałek korzenia chrzanu, 2-3 duże ząbki czosnku, jeśli mamy można dodać kilka listków wiśni lub czarnej porzeczki
zalewa
2 litry zimnej przefiltrowanej wody
4 płaskie łyżki soli kamiennej
Ogórki mam własne więc przetwarzam zawsze świeżo zerwane. Do kiszenia wybieram nieduże sztuki bez wyrośniętych gniazd nasiennych. Zalewam je zimną wodą na czas zanim przygotuję słoiki i inne składniki. Ogórki dokładnie umyć i osączyć z wody. Na dnie każdego słoika ułożyć gałązkę kopru. Następnie ciasno ułożyć ogórki. Do każdego słoika między ogórki włożyć drugą gałązkę kopru, 2-3 kawałeczki korzenia chrzanu i ząbki czosnku. Na wierzchu ułożyć liść chrzanu. Jeśli mamy dokładamy liście wiśni lub czarnej porzeczki. Jeśli mamy większe słoje to oczywiście musimy dać więcej chrzanu, kopru i czosnku. W zimnej przefiltrowanej wodzie dokładnie rozpuścić sól. Gotową zalewą zalać ogórki ułożone w słoikach aby były całe przykryte. Słoiki dobrze zakręcić. Odstawić do ukiszenia, najlepiej na betonowej posadzce, w misce lub na jakimś ręczniku bo podczas fermentacji zalewa może ciec ze słoików. Po ok 7 dniach, gdy już nie ciekną odstawiam do spiżarki.
Ogórki małosolne robię tak samo, można zmniejszyć ilość soli w zalewie o połowę (czyli na 2 litry wody-2 łyżki soli) i nie dodaje liści wiśni czy porzeczki. Ogóreczki małosolne dla mnie są dobre ok 3-4 dnia, zależy jak jest ciepło. Niektórzy jedzą już po jednym czy dwóch dniach, dla mnie najlepsze są gdy całkowicie zmienią kolor na oliwkowy.
Dziękuję za przepis, akurat Misiek wrocił z pracy z suwenirami dla mnie w postaci reklamówki ogórków od kierownika i usłyszałam "kochanie, mogłabyś zrobić ogórki małosolne?" Teraz juz mogę! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie!
trzaskagotuje.blogspot.com