Strony

sobota, 30 kwietnia 2016

Sałatka z szynką i jajkiem z sosem jogurtowo-musztardowym

Prosta kompozycja sałatkowa ze składników, które miałam pod ręką. Jajka, ogórka i szynkę w całość połączył pyszny sosik jogurtowo-musztardowy.

składniki:

3 garście porwanej sałaty lodowej
4 jajka
5 cieniutkich plastrów szynki dojrzewającej
1/2 świeżego długiego ogórka
4 łyżki jogurtu naturalnego
1,5 łyżki musztardy francuskiej
odrobina miodu
sól,pieprz
słodka papryka

Jajka ugotować na twardo, wystudzić i obrać ze skorupek, przekroić na pół. Na półmisku ułożyć porwaną sałatę. Na sałacie ułożyć połówki jajek. Ogórka obrać i pokroić w grube plasterki, ułożyć na sałacie pomiędzy jajkami. Plastry szynki przekroić wzdłuż na pół, paski szynki zwinąć w małe różyczki. Ułożyć na sałacie pomiędzy innymi składnikami. Przygotować sos. Jogurt wymieszać z musztardą, do smaku doprawić miodem, solą, pieprzem i słodką papryką. Gotowym sosem polać sałatkę i można podawać.




piątek, 29 kwietnia 2016

Placuszki bananowe na maślance

Pyszne placuszki idealne na śniadanie, kolację lub słodki podwieczorek. Są bardzo proste i szybko się je robi. Bardzo szybko też znikają.  Można je podać z owocami, bitą śmietaną lub owocowymi przetworami ale mi najbardziej smakują same bez żadnych dodatków.

składniki:

2,5 szklanki maślanki
ok 2 szklanek mąki pszennej typ 500
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 duże dojrzałe banany
1 łyżka cukru waniliowego
szczypta soli
olej do smażenia

Do miski wlać maślankę. Dodać jajka, sól, cukier waniliowy oraz proszek do pieczenia. Zmiksować, następnie dodać mąkę i ponownie zmiksować. Banany obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Dodać do ciasta i wymieszać łyżką. Rozgrzać patelnie z niewielką ilością oleju. Nakładać łyżką porcje ciasta. Lekko rozpłaszczyć łyżką. Smażyć na średnim ogniu na ciemnozłoty kolor.


czwartek, 28 kwietnia 2016

Chleb drożdżowy z garnka

Ostatnio goszczą u mnie chlebki na zakwasie ale czasem zdarza mi się upiec ten prosty chlebek drożdżowy. I przyznam, że zostaje szybko zjedzony z samym masełkiem. Nie ma przy nim dużo pracy. Można dodać do niego ulubione ziarenka albo dodatki smakowe np. w postaci czarnuszki czy ziół. Ja swój chleb piekę w takim starym garnku z grubym dnem, w którym gotuję przetwory. Ma on 25 cm średnicy i ok 15 cm wysokości. Garnek musi mieć proste ścianki aby potem chleb można było łatwo wydostać i musi nadawać się do użytku w piekarniku więc nie może mieć żadnych topliwych elementów. Można użyć też naczynia żaroodpornego, garnka rzymskiego lub zwykłego garnka emaliowanego. Chleb można zrobić ze zwykłej mąki pszennej, można też mieszać różne mąki pszenne lub dodac trochę żytniej ale nie wiecej niż 250 g.

składniki:

450 g mąki pszennej typ 500
300 g mąki pszennej chlebowej typ 750

25 g świeżych drożdży
1 łyżka czarnuszki
2 łyżki oleju
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
2 szklanki letniej wody


Do dużej miski wlać letnią wodę. Dodać cukier i drożdże i wymieszać aby się rozpuściły. Następnie dodać olej, czarnuszkę i sól, przemieszać. Dodać mąki i wymieszać aby składniki się połączyły. Potem miskę przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki na noc. Miska musi byc duża bo ciasto w lodówce będzie rosnąć. Rano ciasto podsypać mąką i krótko zagnieść. Uformować okrągły bochenek, podsypać go mąką i zostawić na ok 30-40 minut do podrośnięcia. Do piekarnika wstawić garnek z pokrywką. Piekarnik nastawić na 220 C funkcja góra-dół i rozgrzać go razem z garnkiem. Następnie wystawić rozgrzany garnek z pokrywką. Przełożyć do niego wyrośnięty chlebek. Trzeba uważać aby się nie poparzyć. Garnek przykryć i ponownie wstawić do piekarnika. Temperaturę zmniejszyć do 200 C i piec tak chlebek ok 35 minut. Potem zdjąć pokrywkę i piec kolejne 20 minut. Upieczony chlebek wystudzić na kratce.



środa, 27 kwietnia 2016

Kotlety ziemniaczane nadziewane brokułem

Robiłam kotlety ziemniaczane i bardzo nam zasmakowały więc teraz postanowiłam nadziać ziemniaczaną masę. Jako farszu użyłam brokuła. Nadziewane kotlety wyszły bardzo smaczne i świetnie smakowały w połączeniu z sosem czosnkowym.

składniki:

masa ziemniaczana

800 g ugotowanych letnich ziemniaków
1 duże jajko
2 łyżki maki pszennej
sól,pieprz
słodka papryka
tymianek,
gałka muszkatołowa

farsz
300 g ugotowanego brokuła
1 ząbek czosnku
sól

dodatkowo
bułka tarta
siemię lniane złote Kresto
olej Rapso do smażenia


Ugotowanego brokuła rozgnieść widelcem. Dodać czosnek przepuszczony przez praskę i odrobinę soli. Dokładnie wymieszać i odstawić. Letnie ugotowane ziemniaki przepuścić przez praskę. Dodać jajko, mąkę i przyprawy do smaku. Wyrobić masę ale nie wyrabiać długo bo będzie robić się jeszcze rzadsza. Uformować kotlety. Ręce oprószyć tartą bułką i nabierać trochę masy ziemniaczanej. Rozpłaszczyć ją na placuszek i nałożyć farszu z brokuła. Dokładnie zlepić. Następnie oprószyć bułką oraz ziarnami siemienia i uformować na kształt podłużnego kotleta. U mnie z podanych składników wyszło 8 sztuk. Rozgrzać patelnię z olejem. Uformowane kotlety smażyć na złoty kolor z obu stron na średnim ogniu. Gotowe kotlety podałam z sosem czosnkowym i surówką z sałaty lodowej.




wtorek, 26 kwietnia 2016

Sos pieczarkowy

Sos pieczarkowy na bazie pieczarek jest pysznym dodatkiem do wielu dań. Doskonale  pasuje do przeróżnych klusek, kotlecików mięsnych i bezmięsnych oraz placków ziemniaczanych. Ja robię go najczęściej z małych pieczarek, które kroje na pół lub ewentualnie na trzy grubsze plasterki. Gdy sosik doprawimy sosem sojowym nabiera on ciemniejszej barwy.

składniki:

500 g małych pieczarek
1 łyżka masła
500 ml wody lub bulionu
3 łyżki mąki pszennej
sól lub sos sojowy do smaku

Pieczarki dokładnie oczyścić i dowolnie pokroić, ja zazwyczaj kroje na pół lub na trzy grubsze plasterki. Następnie rozpuścić masło. Wrzucić pokrojone pieczarki. Smażyć kilka minut aż pieczarki ściemnieją. Następnie zalać wodą. Zagotować i gotować ok 10 minut, do smaku doprawić solą lub sosem sojowym. Mąkę wymieszać w odrobinie wody. Zmniejszyć gaz do minimum i wlać rozmąconą mąkę. Cały czas mieszać i powoli zwiększać gaz aby sos się zagotował.

niedziela, 24 kwietnia 2016

Kremowa pomidorowa z pomidorów z puszki

Pomidorowa to jedna z najbardziej lubianych zup. Można ją przygotować na różne sposoby. Najlepiej smakuje zrobiona ze świeżych pomidorów. Jednak poza sezonem do zrobienia pysznej zupki można wykorzystać domowe przetwory lub wykorzystać to co oferują nam sklepowe półki czyli pomidory w puszce, koncentrat oraz przecier. Właśnie na bazie takich kupnych pomidorków z puszki przygotowałam moją pyszną kremową zupkę.

składniki:

3 puszki pomidorów krojonych bez skórki
250 ml bulionu
1 łyżka masła
2 ząbki czosnku
sól,pieprz
cukier
bazylia
suszone pomidory z czosnkiem i bazylią
słodka śmietanka do podania

W garnku rozpuścić masło. Dodać czosnek przepuszczony przez praskę i chwilkę podsmażyć aby czosnek zaczął intensywnie pachnieć. Nie smażyć długo bo czosnek się przypali i będzie gorzki. Następnie dodać pomidory z puszki. Zagotować, wlać bulion i dodać przyprawy. Wszystko gotować ok 15 minut. Doprawić do smaku jeśli jeszcze potrzeba. Następnie garnek zestawić z ognia. Zawartość zmiksować na gładki krem. Gotową zupkę podawać z kleksem słodkiej śmietanki, ja dodatkowo oprószyłam suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią.

Polecam też:
Krem z pieczonych pomidorów z mozzarellą



piątek, 22 kwietnia 2016

Żołądki drobiowe w sosie chrzanowym

Znowu zrobiłam sobie ucztę z żołądeczków drobiowych. Tym razem przygotowałam je w sosiku chrzanowym. Wyszły przepyszne i nawet córeczce zasmakowały.

składniki:

500 g żołądków z kurczaka
ok 1,5 l wody
3 listki laurowe
kilka ziarenek angielskiego ziela
1 marchewka
2 łyżki tartego chrzanu
2 łyżki mąki pszennej
3 łyżki śmietany 12%
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól

Do garnka wlać wodę. Dodać listki i angielskie ziele, zagotować. Żołądki oczyścić i pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić na wrzątek i gotować pod przykryciem aż będą miękkie. Gdy żołądki będą już miękkie dodać marchewkę startą na grubych oczkach oraz chrzan. Gotować jeszcze ok 5 minut, do smaku doprawić solą. Jeśli podczas gotowania płyn za bardzo odparował dolać gorącej wody na wysokość taką aby dobrze przykryła żołądki. Śmietanę wymieszać z mąką i odrobiną wywaru z garnka. Wlać do garnka z żołądkami i zagęścić sos. Dodać posiekaną natkę pietruszki. Gotowe żołądeczki podałam z buraczkami i kluseczkami (kluseczki są z tego samego ciasta co kluski śląskie tylko po prostu uformowałam je w innym kształcie).




czwartek, 21 kwietnia 2016

Wiosenna sałatka z forsycją

Ostatnio w internecie natrafiłam na przepis z kwiatami forsycji. Okazało się, że forsycja jest kwiatkiem jadalnym czego nie wiedziałam. Akurat na podwórku mam piękne dwa krzewy oblepione żółtymi kwiatkami więc od razu musiałam przygotować coś z ich udziałem. Oczywiście padło na sałatkę. Przy okazji przemyciłam troszkę młodych pokrzyw do sosiku. Forsycja nie ma jakiegoś intensywnego smaku, jak dla mnie po prostu smakuje jak sałata a do tego pięknie zdobi talerz.



składniki:

ok 2-3 garście rukoli

1 opakowanie mozzarelli w małych kulkach
6 plastrów szynki długo dojrzewającej

1 garść kwiatków forsycji

sosik a'la pesto z pokrzywy
12 sporych listków młodej pokrzywy

1 garść orzechów nerkowca
1 łyżeczka musztardy francuskiej
1 łyżka soku z cytryny

ok 8 łyżek oleju rzepakowego
sól,pieprz


Składniki na dwie porcje. Na talerzach ułożyć rukolę. Na rukoli ułożyć małe kulki mozzarelli. Plastry szynki podzielić na pół i pozwijać w ruloniki lub różyczki i ułóżyć pomiędzy kulkami mozzarelli. Przygotować sosik a'la pesto. Można go przygotować w moździerzu rozcierając wszystkie składniki, ja akurat moździerza nie posiadam więc sosik zrobiłam w rozdrabniaczu. Do rozdrabniacza przełożyć listki pokrzywy. Dodać pozostałe składniki. Zmiksować, sosik powinien mieć konsystencję takiej płynnej papki aby można było polać sałatkę. Jeśli jest za gęsty dodać więcej oleju. Do smaku doprawić odrobiną soli i pieprzu. Gotowym sosikiem polać sałatkę. Udekorować kwiatami forsycji i od razu podawać.

środa, 20 kwietnia 2016

Pokrzywowe naleśniki z brokułem i serem

Zapraszam na wiosenną lekko zieloną wersję naleśników. Do ciasta dodałam młode pokrzywy, które nadały ciastu fajny posmak a w farszu królują brokuły z dodatkiem sera. Naleśniczki wyszły bardzo pożywne a moja rodzinka zajadała ze smakiem pomimo tego, że były z pokrzywą.



składniki:

ciasto naleśnikowe

50 g młodych listków pokrzywy
2 szklanki mleka
1 szklanka wody
ok 3 szklanek mąki pszennej typ 500
2 łyżki śmietany 18 %
2 łyżki oleju
1 jajko
duża szczypta soli

farsz brokułowo-serowy
2 brokuły (nieduże po 500 g)
ok 400 g zmielonego białego sera ( jak na sernik)
1 duży ząbek czosnku
sól,pieprz

Brokuły podzielić na różyczki i ugotować na miękko w wodzie z dodatkiem soli i cukru ale nie rozgotować ich na papkę. Ugotowane brokuły osączyć na sicie i wystudzić. W sumie uzyskałam 750 g ugotowanych już brokułów. Następnie ugotowane brokuły rozgnieść widelcem. Dodać zmielony ser oraz przepuszczony przez praskę czosnek. Wszystko dokładnie wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić na kilkanaście minut aby smaki się przegryzły.
Przygotować ciasto naleśnikowe. Listki pokrzywy dokładnie opłukać i przełożyć do rozdrabniacza. Wlać pół szklanki mleka i wszystko zmiksować (tak jak koktajl). Do miski wlać pozostałe mleko i wodę, dodać zmiksowane pokrzywy. Dodać jajko, śmietanę, olej oraz mąkę i wymieszać aby wszystkie składniki się połączyły. Ciasto naleśnikowe nie powinno być bardzo gęste, powinno swobodnie rozlewać się po patelni. Najlepiej zrobić próbę jednego naleśnika i wypróbować ciasto bo mąka różnie chłonie płyny, gdy ciasto jest za gęste należy dolać nieco wody a jak jest za rzadkie należy dodać trochę mąki. Z gotowego ciasta usmażyć naleśniki, mi wyszło 10 sztuk. Gotowe naleśniki posmarować wcześniej przygotowanym farszem, zrolować i podawać.




wtorek, 19 kwietnia 2016

Pulpeciki drobiowe w sosie z serków topionych

Pulpeciki to bardzo proste i smaczne danie. Mięsne kuleczki można zrobić z każdego mięsa mielonego i przygotować w ulubionym sosie. Takich mięsnych kuleczek już sporo na moim blogu a teraz zapraszam na kolejna wersję. Tym razem pulpeciki sa z mięska drobiowego  w sosie z serków topionych z dodatkiem szczypiorku. 

składniki:

500 g piersi z kurczaka
sól,pieprz
2 łyżki kaszy manny
2 łyżki posiekanego szczypiorku
200 g serka topionego ( u mnie emmentaler)
2 łyżki mąki
ok 500 ml wody lub bulionu drobiowego

Pierś z kurczaka zmielić na grubych oczkach. Dodać kaszę mannę, sól i pieprz do smaku. Dokładnie wyrobić masę. Serki topione pokroić na małe kawałki i odstawić. Do garnka wlać wodę i dodać posiekany szczypiorek, zagotować. Zwilżonymi rękoma formować małe kulki z mięsnej masy i wrzucać na wrzątek. Gdy kuleczki zmienią kolor dodać pokrojone serki topione. Wszystko razem gotować aż serki się rozpuszczą od czasu do czasu mieszając. Gdy serki już będą całkowicie rozpuszczone gotowy sosik zagęścić mąką wymieszaną w odrobinie wody. Ewentualnie możnanie zagęszczac tylko odstawić danie aby trochę przestygło wtedy sosik sam nieco zgęstnieje. Gotowe pulpeciki podawać z ulubionymi dodatkami, u mnie kasza bulgur oraz ogóreczki konserwowe.

Polecam też:
Pulpeciki w sosie pomidorowym
Klopsiki drobiowe w sosie śmietanowo-koperkowym


niedziela, 17 kwietnia 2016

Zupa krem z marchewki z tymiankiem

Zupki krem często goszczą na moim stole. Są bardzo smaczne i pożywne a do tego szybko się je robi. Bazą może być jedno warzywo albo mieszanka warzyw. W przypadku tej zupki głównym składnikiem jest marchewka.

składniki:

400 g obranej marchewki
100 g obranego selera
1 duża cebula
masło klarowane do smażenia ok 2 łyżki
ok 1 l bulionu
0,5 szklanki mleka
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżeczka tymianku

Marchewkę, selera i cebulę pokroić w niedużą kostkę. W garnku rozgrzać masło klarowane. Dodać cebulę i smażyć aż zrobi się szklista. Następnie dodać pokrojoną marchewkę i selera. Wszystkie warzywa smażyć razem ok 10 minut. Potem zalać bulionem. Dodać słodką paprykę i tymianek. Garnek przykryć i gotować aż warzywa będą miękkie. Gdy warzywa już się ugotują zestawić garnek z ognia, wlać mleko. Wszystko zmiksować na gładki krem. Gdyby zupa była za gęsta dolać nieco bulionu. Gotową zupkę krem podawać z grzankami.



piątek, 15 kwietnia 2016

Sałatka z groszkiem i marynowanymi pieczarkami

Nie przepadam za bardzo za groszkiem z puszki ale tak stał i "patrzył" na mnie więc musiałam go zużyć. Dorzuciłam parę składników, które miałam pod ręką. W takim sałatkowym towarzystwie  wyszedł całkiem smaczny.

składniki:

1 puszka groszku
1 duży słoik marynowanych pieczarek
5 jajek
200 g żółtego sera
1 mała puszeczka młodej marchewki
majonez

Jajka ugotować na twardo. Wystudzić i obrać ze skorupek. Pokroić w niezbyt drobną kostkę. Groszek osączyć i dodać do pokrojonych jajek. Ser żółty również pokroić w kostkę. Pieczarki osączyć z zalewy, moje były małe więc przekroiłam tylko na pół. Małe marcheweczki osączyć i pokroić na mniejsze kawałki. Do sałatki dodałam też marchewkę z marynowanych pieczarek (było jej kilka plasterków). Wszystkie składniki wymieszać. Połączyć z majonezem.


czwartek, 14 kwietnia 2016

Ryba zapiekana pod cebulowo-serową pierzynką

Często gości u mnie rybka smażona ale musi być jakaś odmiana więc dzisiaj proponuję rybkę z piekarnika. Dla urozmaicenia rybka przykryta jest pierzynką z cebulki i żółtego sera.

składniki:

600 g filetów rybnych, u mnie z morszczuka
sól,pieprz
sok z cytryny
300 g cebuli
olej
1 łyżeczka tymianku
starty ser żółty

Filety rybne oprószyć solą i pieprzem oraz skropić sokiem z cytryny. Odstawić na ok 1 godzinkę. Cebulę obrać i pokroić w pół plastry. Następnie pokrojoną cebulę przesmażyć na oleju tak aby zmiękła ale nie zrumieniła się za bardzo, doprawić tymiankiem. Przyprawione wcześniej filety rybne pokroić na mniejsze kawałki. Ułożyć na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko skropić olejem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i zapiekać ok 15-20 minut, funkcja termoobieg. Następnie blaszkę wystawić z piekarnika. Na podpieczonych kawałkach ryby ułożyć podsmażoną cebulkę. Na wierzchu posypać startym serem. Ponownie wstawić do piekarnika i zapiekać kolejne 10 minut aż ser się rozpuści. Gotową rybkę podałam z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty ze śmietaną.




wtorek, 12 kwietnia 2016

Łazanki z kiszoną kapustą i kiełbasą

Pyszne i sycące danie w wersji dla mięsożerców bo z dodatkiem kiełbasy. Danie jest bardzo proste i tanie. Można je wzbogacić o pieczarki a kiełbasę zastąpić wędzonym boczkiem.

składniki:

500 g kiszonej kapusty
400 g dobrej cienkiej wiejskiej kiełbasy
250 g makaronu łazanki
1 duża cebula
2-3 listki laurowe
4-5 ziarenek angielskiego ziela
olej
sól,pieprz
woda

Kiszoną kapustę przepłukać, jeśli jest bardzo kwaśna to dwa razy. Następnie kapustę pokroić i przełożyć do garnka. Zalać wodą, dodać listki laurowe i angielskie ziele oraz odrobinę soli i pieprzu. Gotować aż kapusta będzie miękka. Ugotowaną kapustę odcedzić z nadmiaru wody najlepiej na durszlaku. Cienką kiełbasę pokroić w kostkę. Cebulę obrać i również pokroić w kostkę. Rozgrzać patelnię z niewielką ilością oleju i zeszklić pokrojoną cebulę. Następnie dodać pokrojoną kiełbasę. Wszystko razem smażyć aż kiełbasa ładnie się przyrumieni. Łazanki ugotować al'dente. Do podsmażonej kiełbasy z cebulą dodać ugotowaną wcześniej kapustę oraz łazanki. Dokładnie wymieszać, wszystko razem podgrzać, doprawić do smaku sola i pieprzem.


poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Makaron z kurczakiem i szpinakiem w sosie z dodatkiem sera pleśniowego

Uwielbiamy szpinak pod każdą postacią i często gości na naszym stole. Szpinak idealnie komponuje się z wieloma składnikami. Doskonale pasuje do makaronu. Na blogu jest już wersja makaronu ze szpinakiem i fetą oraz makaronu ze szpinakiem i kurczakiem. Teraz przedstawiam kolejną wersje makaronu ze szpinakiem i kurczakiem tyle, że w nieco innym sosie z dodatkiem sera pleśniowego, który wspaniale podkreśla smak szpinaku.

składniki:

300 g makaronu, u mnie gruba wstążka
400 g piersi z kurczaka
250 g szpinaku, u mnie jeszcze z własnych zapasów mrożony grubo siekany
150 g śmietanki 30 %
100 g sera pleśniowego, dałam Lazur turkusowy
olej do smażenia
sól,pieprz

Pierś kurczaka pokroić w średnią kostkę. Oprószyć solą i pieprzem i usmażyć na odrobinie oleju. Przełożyć na talerz. Na tej samej patelni podsmażyć szpinak. Smażyć aż odparuje nadmiar wody. Następnie wlać śmietankę oraz dodać rozkruszony ser pleśniowy. Dodać też podsmażonego wcześniej kurczaka. Wszystko razem smażyć aż ser się rozpuści i sos nieco zgęstnieje. Do smaku doprawić sola i pieprzem. Makaron ugotować al'denete. Dobrze osączyć i gorący przełożyć do sosu. Dokładnie wymieszać i nałożyć na talerze.



piątek, 8 kwietnia 2016

Ciasto Mleczna Kanapka

Pyszny biszkopt przełożony mleczną masą dlatego też ciasto to nazywane jest Mleczną Kanapką lub też Milky Way. Ciasto jest słodkie (ale według mnie nie jest za słodkie) i bardzo czuć mleczny smak kremu. Na pewno zasmakuje wszystkim łasuchom, tym małym i tym dużym. Inspirację na to ciasto zaczerpnęłam z bloga mojewypieki.com.



składniki:

biszkopt
6 jajek
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki tortowej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
2 łyżki oleju rzepakowego

krem
300 g masła
1/2 szklanki mleka
2/3 szklanki cukru
4 łyżki cukru waniliowego
2 szklanki mleka w proszku pełnego

polewa
4 łyżki wody
3 łyżki cukru pudru
100 g zimnego masła
3 łyżki kakao

Składniki na biszkopt i krem przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej.
Przygotować biszkopt. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Cały czas ubijać i porcjami dodawać cukier. Ubijać aż cukier się rozpuści. Dodać olej. Dalej ubijać i dodawać porcjami żółtka. Potem dodać przesiane mąki wymieszane z proszkiem i kakao i delikatnie wymieszać łyżką. Masę przełożyć do blaszki 25x35 wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 170 C i piec ok 20 minut, do suchego patyczka, funkcja góra dół. Gotowy biszkopt wystudzić.
Przygotować mleczny krem. Mleko zagotować z cukrami i wystudzić. Masło utrzeć na puszystą masę. Następnie cały czas ucierać i wlewać powoli wystudzone mleko. Gdy składniki się połączą dodać mleko w proszku. Całość utrzeć na gładki krem. Wystudzony biszkopt przekroić wzdłuż na pół. Przełożyć przygotowanym kremem.
Przygotować polewę. Do rondelka wlać wodę i zagotować. Potem dodać cukier puder, wymieszać aby się rozpuściła i dodać pokrojone masło. Masło rozpuścić ale nie gotować. Następnie zdjąć rondelek z ognia i dodać kakao. Energicznie wymieszać aby nie było grudek. Polewę nieco przestudzić i polać ciasto.
Gotowe ciasto wstawić do lodówki aby krem stężał. Przed podaniem najlepiej wyjąć z lodówki na kilkanaście minut, wtedy krem nie jest taki twardy i ciasto jest smaczniejsze.


czwartek, 7 kwietnia 2016

Krem z czerwonej soczewicy z marchewką

Bardzo lubię czerwoną soczewicę. Robiłam z niej pyszne kotleciki oraz  pożywną zupę. Teraz zrobiłam zupę krem z dodatkiem marchewki. Zupka wyszła bardzo pyszna i sycąca. Podałam ją z moim ulubionym prażonym słonecznikiem.

składniki:

1,7 l bulionu drobiowego
1 duża cebula
3 średnie marchewki (ok 250 g)
1 szklanka czerwonej soczewicy (szklanka o pojemności 250 ml)
tymianek
zioła włoskie

Do garnka wlać bulion i zagotować. W międzyczasie obrać cebulę i marchewkę. Warzywa pokroić w niedużą kotkę. Wrzucić do gotującego bulionu. Gotować aż warzywa będą al'dente ok 10-15 minut. Następnie dodać soczewicę i gotować dalej aż wszystko będzie miękkie. Do smaku zupkę doprawić tymiankiem i ziołami włoskimi. Gdy już soczewica i warzywa się ugotują zestawić garnek z ognia. Wszystko zmiksować na gładki krem. Gdyby zupa była za gęsta można dolać bulionu. Podawać z ulubionymi dodatkami.


środa, 6 kwietnia 2016

Sałatka z wędzonym kurczakiem na bazie sałaty lodowej

Zanim urosną różne sałaty w moim warzywniaczku to zadowalam się kupną sałatą lodową. Bardzo ja lubię, jest idealna do sałatek a także nadaje się na surówkę obiadową. Na jej bazie stworzyłam dzisiejsza sałatkę z cyklu "co się na winie". Więc dodałam to co się znalazło pod ręką a ze dobrze smakuje to przekazuje Wam przepis.

składniki:

1 średnia główka sałaty lodowej
350 g wędzonej piersi z kurczaka
200 g sera sałatkowego typu feta
250 g pomidorków cherry
1 mała puszka czerwonej fasoli

sos
8 łyżek jogurtu naturalnego
1 łyżka pikantnego keczupu
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka oregano
zioła włoskie do smaku

Przygotować sos. Do miseczki przełożyć jogurt, keczup i majonez. Dodać przyprawy i dokładnie wymieszać. Gotowy sos odstawić aby smaki się przegryzły.
Sałatę lodową porwać na małe kawałki i przełożyć do dużej miski. Wędzonego kurczaka pokroić w średnią kostkę. Czerwoną fasolę przepłukać i osączyć na sicie. Ser również pokroić w średnią kostkę. Pomidorki przekroić na pół. Wszystkie składniki przełożyć do porwanej sałaty. Delikatnie wymieszać. Gotową sałatkę połączyć z sosem tuż przed podaniem. Sałatkę można podać na dwa sposoby. Można osobno podać wymieszane składniki i sos, wtedy każdy polewa sobie sałatkę sosem na swoim talerzu. Albo można wymieszane składniki przełożyć do miski warstwami i każdą warstwę polać sosem.


poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Kurczak pieczony z pieczarkową niespodzianką

Pieczony kurczak to bardzo prosty obiadek, który często gości na moim stole. Kurczaka doprawiam ulubionymi przyprawami tuż przed pieczeniem albo odstawiam na całą noc aby mięsko przeszło przyprawami. Potem piekę i podaję z ulubionymi dodatkami. Tym razem też miało tak być. Jednak w lodówce miałam pieczarki, które musiałam zużyć. Przesmażyłam je z cebulka i upchnęłam pod skórką kurczaka i wyszedł pyszny kurczaczek z niespodzianką.

składniki:

4 ćwiartki z kurczaka
oregano
słodka papryka
500 g pieczarek
1 duża cebula
sól,pieprz
olej

Ćwiartki z kurczaka oczyścić i podzielić na dwa kawałki-udo i podudzie. Następnie kawałki mięsa solidnie oprószyć słodką papryką i oregano. Ułożyć w naczyniu, przykryć folią i odstawić do lodówki na kilka godzin, u mnie stały w lodówce przez noc. Pieczarki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Zeszklić na oleju. Nastepnie dodać starte pieczarki. Smażyć aż pieczarki odparują wodę. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Z lodówki wyjąć wcześniej przyprawionego kurczaka. Pod skórkę każdego kawałka upchnąć 1-2 łyżki przesmażonych pieczarek. Następnie tak nadziane kawałki kurczaka ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Skropić delikatnie olejem. Naczynie przykryć pokrywką lub folią aluminiową. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 1,5 godziny funkcja termoobieg. Pod koniec pieczenia można odkryć aby skórka bardziej się przyrumieniła. Gotowego kurczaka podałam z pieczonymi ziemniaczkami oraz sałatką z białej kapusty.




sobota, 2 kwietnia 2016

Schab rolowany z suszoną żurawiną

Piekłam już schabik z morelami i ze suszonymi śliwkami. Teraz przygotowałam wersję schabiku z żurawiną. Mięsko rozcięłam i zrolowałam dzięki temu fajnie prezentuje się w przekroju.

składniki:

1,5 kg schabu środkowego
150 g całej suszonej żurawiny
5 łyżek oleju
1 łyżka sosu balsamicznego
1 łyżka słodkiej mielonej papryki
3 łyżki musztardy sarepskiej lub delikatesowej
1/2 szklanki wody lub bulionu

Do miseczki przełożyć musztardę. Dodać olej, słodką paprykę oraz sos balsamiczny. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić. Schab oczyścić z wszelkich błonek. Mój schabik miał cienką warstwę tłuszczyku, który zostawiłam. Następnie schab rozkroić wzdłuż dłuższego boku na jeden duży płat mięsa. Rozkrojony schab posmarować ok 2 łyżkami marynaty. Rozłożyć na nim suszoną żurawinę. Potem mięso zwinąć ściśle w roladę i związać sznurkiem. Gotową roladę przełożyć do naczynia żaroodpornego i nasmarować dokładnie pozostała marynatą. Naczynie przykryć i odstawić kilkanaście godzin do lodówki. Po tym czasie schab podlać bulionem, schab w naczyniu ułożyć warstwą tłuszczyku do góry. Naczynie przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C. Piec ok  1,5 godziny, funkcja termoobieg. W trakcie pieczenia kilka razy polać wierzch rolady powstałym sosem. Po upieczeniu wystudzić i schłodzić w lodówce, kroić na grubsze plastry.




piątek, 1 kwietnia 2016

Puszysty serniczek z galaretkami

Serniczki z galaretką zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Szybko znikają z talerza zwłaszcza gdy podajemy je dzieciom. Są proste w przygotowaniu i do tego dzięki kolorowym galaretkom fajnie się prezentują. Ten serniczek powstał z tego co miałam pod ręka. Zazwyczaj sernik robię z kilograma sera ale akurat nie miałam tyle więc na to miejsce dałam ubitą śmietankę. Był to bardzo dobry pomysł bo śmietanka nadała masie puszystości.



składniki:

700 g sera mielonego, może być z wiaderka
300 ml śmietanki 30 %
1/2 szklanki mleka
3 łyżki żelatyny
4-5 łyżek cukru (jak lubicie bardziej słodkie może dać więcej)
3 dowolne galaretki ( ja dałam czerwoną, żółtą i zieloną)
biszkopty do wyłożenia formy

Przygotować wcześniej dwie galaretki, ja zrobiłam żółtą i czerwoną. Każdą rozpuścić w szklance gorącej wody (250 ml) i wlać do płaskiego naczynia, odstawić do stężenia. Gdy galaretki stężeją pokroić je w kostkę i odstawić.
Ser przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć biszkoptami i odstawić. Żelatynę namoczyć w mleku, następnie podgrzać i dokładnie rozpuścić ( nie gotować), odstawić do wystudzenia. Ser zmiksować z cukrem, miksować aż cukier całkowicie się rozpuści. Śmietankę ubić na sztywno i połączyć z serem. Cały czas miksować i powoli dodawać wystudzoną płynną żelatynę. Zmiksować aż składniki się połaczą. Następnie dodać pokrojone galaretki i wymieszać delikatnie łyżką. Masę przełożyć do przygotowanej wcześniej tortownicy, ładnie wyrównać i wstawić do lodówki. Przygotować ostatnią galaretkę, u mnie zielona. Rozpuścić w 500 ml wody, wystudzić. Tężejącą galaretką zalać wierzch serniczka. Odstawić do lodówki na kilka godzin aby masa dobrze stężała.