Strony

piątek, 31 grudnia 2021

Mięsne kuleczki w płatkach owsianych

Dzisiaj przepis na małą przekąskę. Po prostu kulki z mięsa mielonego panierowane w płatkach owsianych. Proste w przygotowaniu i bardzo smaczne a do tego szybko znikające ze stołu. Pyszne na ciepło i na zimno.


składniki:

ok 650 g mięsa mielonego, zmieliłam łopatkę wieprzową
1 mała bułka kajzerka namoczona w mleku
sól,pieprz
czosnek granulowany
słodka i ostra mielona papryka
1 jajko
płatki owsiane do panierowania
olej do smażenia

Mięso mielone przełożyć do miski. Dodać odciśniętą namoczoną wcześniej bułkę. Całość dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku przyprawami, u mnie bardziej na ostro więc więcej pieprzu i ostrej papryki. Masę dokładnie wyrobić. Następnie z mięsnej masy uformować małe kulki, u mnie wielkość dużego orzecha włoskiego. Każdą kulkę obtoczyć w płatkach owsianych. Na głębokiej patelni rozgrzać większą ilość oleju, tak aby mięsne kulki były w połowie zanurzone. Kulki smażyć z obu stron na złoty kolor. Osączyć na papierowym ręczniku. Gotowe kuleczki podawć z ulubionym sosem , u mnie bardzo prosty i pyszny sos - keczup ( z cukinii ) wymieszany z majonezem.


czwartek, 23 grudnia 2021

Ryba w sosie z ananasem

Na wielu świątecznych stołach gości ryba po grecku lub po japońsku. To dwie pyszne wersje ryby w sosie, które najlepiej smakują na zimno jak się dobrze przegryzą. Mam dla Was kolejną propozycję na rybę w tym stylu. Tym razem słodko-pikantna z ananasem.


składniki:

1 kg filetów rybnych, u mnie miruna
sól,pieprz
3-4 jajka do panierowania
mąka do panierowania
olej do smażenia

sos
2 duże cebule
1 duża papryka
1 puszka ananasa
1 słoik keczupu, u mnie keczup z cukinii ( słoik 0,5 l )
pieprz, ostra papryka
olej do smażenia

Filety pokroić na mniejsze kawalki. Oprószyć solą i pieprzem. Panierować w jajku i mące, usmażyć na złoty kolor. Osączyć na papierowym ręczniku. Przygotować sos. Cebulę pokroić w półplastry, paprykę w paseczki. Ananasa osączyć z zalewy i pokroić na małe kawałki. Zalewę z ananasa zostawiamy bo też będzie potrzebna. Na patelni zeszklić cebulę. Następnie dodać pokrojoną paprykę. Chwilę wszystko razem przesmażyć. Potem dodać pokrojonego ananasa, wlać również zalewę. Całość pogotować aby papryka delikatnie zmiękła. Następnie dodać keczup. Dokładnie wszystko wymieszać. Doprawić do smaku pieprzem i ostra papryką. Na dno naczynia ( u mnie żaroodporne) wyłożyć połowę gorącego sosu. Na sosie ułożyć warstwę usmażonej ryby. Przykryć drugą połową sosu. Odstawić do wystudzenia a potem wstawić do lodówki. Niektórzy jedzą od razu na ciepło. Najlepiej smakuje na drugi dzień jak całość się przegryzie.


środa, 22 grudnia 2021

Makowiec na kruchym cieście

Na święta znowu zagości u nas makowiec. Oczywiście sama zrobiłam masę makową. Zrobiłam ze swoich sprawdzonch proporcji więc masy wyszło sporo dlatego też skusiłam się na makowiec na kruchym cieście. Też pyszny i szybciej się robi, nic nie pięka i się nie rozjeżdża. Taka wiersja też ma wielu zwolenników bo wiadomo każdy lubi co innego.


składniki:

ciasto 
300 g mąki pszennej
200 g zimnego masła
100 g cukru pudru
2 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

masa
ok 800 g domowej masy makowej
3 małe jajka
1 jabłko

Przygotować ciasto. Mąkę wymieszać z cukrem pudrem, solą i proszkiem do pieczenia. Dodać zimne pokrojone masło oraz żółtka. Wszystko zagnieść na jednolite ciasto. Ciasto podzielić na dwie części, jedna większa ok 2/3 ciasta i drugą mniejsza ok 1/3 ciasta. Większą częścią ciasta wylepić dno blaszki 28x25, blaszkę mozna wyłożyc papierem do pieczenia. Mniejszą część ciasta owinąć w folię i włożyć do lodówki do schłodzenia. Wylepioną ciastem blaszkę także wstawić do lodówki do schłodzenia na ok 40-50 minut. 
Przygotować masę. Jabłko obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do domowej masy makowej dodać jajka oraz starte jabłko i dokładnie zmiksować. Masę wyłożyć na schłodzone wsześniej ciasto. Na wierzch ciasta zetrzeć ciasto które chłodziło się owinięte w folię. Formę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec aż ciasto ładnie się przyrumieni ok  40-50 minut. Po wystudzeniu można ciasto oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem.



sobota, 18 grudnia 2021

Sałatka śledziowa z ziemniakami i zielonym groszkiem

Śledziowych różności na blogu sporo, no nic nie poradzę, że bardzo lubię. Mam kolejną propozycję  na śledziową sałatkę. Pyszny zestaw śledzik i ziemniaki wzbogaciłam o zielone dodatki-zielony groszek z puszki oraz kiszone ogórki. Sałatka prosta i pyszna. A wszystkie moje śledziowe różności dostępne są w galerii  śledzie więc zapraszam do przeglądania.


składniki:

6-7 solonych filetów śledziowych
5 średnich ziemniaków
1 puszka zielonego groszku
1 czerwona cebula
4 kiszone ogórki
2 łyżki musztardy francuskiej
majonez ok 4-5 łyżek

Filety śledziowe wymoczyć aby pozbyć się nadmiernego słonego smaku, osuszyć na papierowym ręczniku. Ziemniaki ugotować w mundurkach, wystudzić i obrać ze skórki, pokroić w niedużą kostkę. W niedużą kostkę pokroić również kiszone ogórki i filety śledziowe. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Groszek osączyć z zalewy na sicie. Osączony groszek i pokrojone składniki przełożyć do miski, wymieszać. Następnie dodać majonez i musztardę i ponownie wymieszać. Sałatka najlepiej smakuje po schłodzeniu.


poniedziałek, 18 października 2021

Kostka z orzechami i miodem

Do mojej kuchni zawitały miody z Pasieki Miodowe Wzgórza. Serdecznie zapraszam na stronę miodowewzgorze.pl gdzie możecie zakupić pyszne miody a także poczytać ciekawostki na temat miodu. Nowy produkt w kuchni więc i nowy przepis na blogu. Tym razem coś pysznego i prostego do herbatki.



składniki:

ciasto

200 g mąki pszennej
150 g zimnego masła
50 g cukru pudru
1 żółtko
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

orzechowa masa
180 g orzechów włoskich
3-4 łyżki miodu wielokwiatowego
50 g masła
2 łyżki mleka

Przygotować ciasto. Mąkę wymieszać z cukrem i proszkiem do pieczenia. Dodać zimne pokrojone masło oraz żółtko. Całość zagnieść na jednolite ciasto. Ciastem wylepić dno foremki o rozmiarach 24x24, foremkę można wyłożyć papierem do pieczenia aby potem było łatwiej wyjąć ciasto z formki. Wstawić do lodówki do schłodzenia na ok godzinkę. Następnie schłodzoną foremkę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec aż ciasto delikatnie się przyrumieni ok 15-20 minut. W między czasie orzechy drobno posiekać. Na patelni rozpuścić masło z miodem i mlekiem. Dodać posiekane orzechy i dokładnie wymieszać aby orzechy całe były pokryte słodką glazurą. Na zarumienione ciasto przełożyć zawartość patelni i ładnie rozrównać po cieście. Wstawić do piekarnika i piec kolejne 10-15 minut aż orzechy zaczną się rumienić na złotobrązowy kolor. Trzeba pilnować bo wystarczy chwilka i orzechy mogą się przypalić. Po wystudzeniu kroić ostrym nożem w małe kwadraty.




czwartek, 30 września 2021

Naleśniki z mięsem i kurkami

Dostałam sporą ilość kurek. Ugotowałam pyszną zupę i jeszcze zostało. Kurki podsmażyłam z cebulką i mięsem i zrobiłam farsz do naleśników. Część naleśników zapiekłam pod beszamelem a część po prostu posypane tylko serem. Można także obtoczyć w jajku i bułce tartej i usmażyć jako krokiety i podać z czerwonym barszczem.


składniki:

farsz

400 g kurek
500 g mięsa mielonego, zmieliłam łopatkę
sól, pieprz
1 duża cebula
masło do smażenia


naleśniki
2 szklanki mleka
1 szklanka wody, może być gazowana
ok 3 szklanki mąki pszennej
2 jajka
2 łyżki oleju
szczypta soli

beszamel
2 szklanki mleka
2 łyżki masła 
2 łyżki mąki pszennej
sól, pieprz
gałka muszkatołowa

starty ser żółty do posypania

Składniki na naleśniki dokładnie zmiksować, gotowe ciasto odstawić. Przygotować farsz. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Kurki jeśli są duże pokroić na mniejsze kawłki. Na patelni rozgrzać masło i zeszklić pokrojoną cebulę. Następnie dorzucić kurki. Smażyć aż kurki zmiękną i odparują nadmiar płynu. Potem dorzucić mięso mielone. Smażyć całość aż mięso zmieni kolor, doprawić do smaku solą i pieprzem. Z przygotowanego wcześniej ciasta usmażyć naleśniki. Na środku każdego naleśnika ułożyć farsz, posypać delikatnie startym serem i złożyć w kawadrat. Naleśniki ułożyć w natłuszczonym naczyniu żaroopornym i zapiec pod serem lub beszamelem. Wyszło mi 9 pysznie nadzianych naleśników.

Jak zrobić beszamel? Na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę i energicznie wymieszać. Wlać mleko, wymieszać, doprawić do smaku solą pieprzem i gałką. Gotować aż sos zgęstnieje i nabierze kremowej konsystencji. Sosem polać naleśniki, na wierzchu posypać startym serem i zapiec w piekarniku ok 20-30 minut  na 180/190C aż wierzch lekko się podrumieni.


wtorek, 21 września 2021

Sałatka z figami i halloumi

Ser halloumi bardzo nam zasmakował i co jakiś czas gości na naszym stole, przede wszystkim jako składnik w sałatkach. Tym razem połączyłam go z figami i winogronami, do tego prażone orzechy i miodowy sos. Taka pyszna jesienna kompozycja.


składniki:

2-3 garście porwanej sałaty
3-4 nieduże figi
225 g sera halloumi
5-6 kulek winogrona
2 garście orzechów włoskich
2 łyżki płynnego miodu
sok z połówki limonki
1 łyżka oleju z pestek winogron

Składniki na dwie porcje. Na talerzach ułożyć porwaną sałatę. Figi pokroić na ćwiartki, winogrona przekroić na pół, serek pokroić na grubsze plastry. Orzechy posiekać na mniejsze kawałki i uprażyć na suchej patelni. Miód wymieszać z olejem i sokiem z limonki, odstawić. Patelnię posmarować delikatnie olejem i przyrumienić z obu stron pokrojony w plastry ser halloumi. Zarumieniony ser ułożyć na porwanej sałacie. Obok ułożyć także pokrojone figi i winogrona. Całość posypać uprażonymi orzechami i skropić sosem. Od razu podawać.



środa, 15 września 2021

Camembert zapiekany w cieście francuskim

Camembert uwielbiam pod każdą postacią. Na zimno jest pyszny a na ciepło jeszcze pyszniejszy. Była wersja grillowana a teraz wersja z piekarnika. Serek owinięty jest ciastem francuskim. Mega kaloryczne ale i mega pyszne. 


 

składniki:

3 serki camambert ( po 120 g )
1 opakowanie ciasta francuskiego (275g)
białko lub jajko do posmarowania
czarny sezam do posypania
dodatki: listki sałaty, pomidorki koktajlowe, kwiaty nasturcji

Ciasto francuskie podzielić na 3 prostokąty o szerokości ciut większej niż serek. Ja ze swojego ciasta odcięłam mały pasek aby nie było za dużo ciasta nawiniętego na serek bo się nie dopiecze jak będzie za gruba warstwa. Na środku każdego prostokąta ułożyć serek. Dłuższe wystające brzegi ciasta ponacinać w paski. Następnie paski ciasta zapaltać na przemian na serku. Owinięte ciasem serki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto posmarować białkiem lub roztrzepanym jajkiem i posypać czarnym sezamam. Zapiekać aż ciasto ładnie się przyrumieni, ok 30-40 minut na 190 C. 



poniedziałek, 6 września 2021

Karkówka pieczona z warzywami

Bardzo prosty przepis na pyszny obiad. Wystarczy wszystko pokroić, oprószyć przyprawami i do piekarnika. Przyprawy można użyć dowolne, jakie się lubi, u mnie akurat czubryca zielona z dodatkiem papryki i czosnku. Proporcje warzyw również mogą być dowolne, wrzuciłam to co miałam pod ręką tak żeby było różnorodnie.


składniki:

1 kg karkówki
2 kalarepki
1 mała cukinia
2 cebule
3 marchewki
3 ziemniaki
4 czubate łyżki czubrycy zielonej
1 łyżka czosnku granulowanego
1 łyżka słodkiej papryki
1 łyżeczka soli
3 łyżki oleju rzepakowego

Karkówkę pokroić w niedużą kostkę. Przełożyć do miski. Oprószyć 2 łyżkami czubrycy, wymieszać i odstawić do lodówki na kilka godzin. U mnie stała przez noc. Można też przygotować mięso razem z warzywami tuż przed pieczeniem ale jak trochę poleży w przyprawach jest po prostu smaczniejsze. Przed pieczeniem wystawić mięso z lodówki. Przygotować warzywa, w sumie wszystkich warzyw miałam 1,6 kg ( już po obraniu). Cukinię razem ze skórką pokroić w dużą kostkę. Marchewkę pokroić w grubsze plasterki. Ziemniaki i kalarepę pokroić w średnią kostkę. Cebulę pokroić w ósemki. Pokrojone warzywa przełożyć do karkówki. Dodać czubrycę, czosnek, paprykę, sól oraz olej. Wszystko wymieszać dokładnie. Następnie całość przełożyć do naczynia żaroodpornego. Naczynie przykryć pokrywką i wstawić do nagrzanego piekanika, na 190 C. Piec aż karkówka będzie miękka, ok 1,5 godziny.



czwartek, 2 września 2021

Deser z letnimi owocami i adwokatem

Tym razem deser z procentami. Zalegał mi w butelce adwokat więc wykorzystałam go do przygotowania szybkiego i prostego deseru. Połączyłam z nim klasyczny krem z serka mascarpone i śmietanki i uzyskałam pyszną masę. Dorzuciłam owoce i kilka herbatników i szybki deser gotowy.


składniki:

300 ml śmietanki 30 %
250 g mascarpone
3/4 szklanki adwokatu
10 herbatników kakaowych
ok 200-250g owoców, u mnie maliny, jeżyny i borówki
listki mięty

Śmietankę i mascarpone przełożyć do miski i ubić na sztywno. Można dosłodzić do smaku jak ktoś woli bardziej słodkie. Następnie powoli wlewać adwokat i cały czas miksować aż składniki się połączą. Przygotować szklaneczki, u mnie 8 sztuk. Na dno każdej szklaneczki pokruszyć jednego herbatnika. Nałożyć porcję kremu. Na krem ułożyć porcję owoców, przykryć kolejną porcją kremu. Na wierzchu posypać pozostałymi drobno pokruszonymi herbatnikami, udekorować owocami i miętą. Wyszło mi 8 deserów ale wszystko zależy od wielkości szklaneczek/słoiczków. Przed podaniem najlepiej dobrze schłodzić w lodówce.



wtorek, 24 sierpnia 2021

Zapiekane faszerowane cukinie

Sezon cukiniowy więc nie może jej zabraknąć na naszym stole. Powstała kolejna wersja faszerowanej cukinii ale nieco w innej formie. Cukinię pokroiłam na duże kawałki, które wydrążyłam tworząc takie małe "kubeczki" na farsz. Do farszu wykorzystałam mięso mielone z indyka, pieczarki, brązowy ryż oraz mozzarellę. Całość zapiekłam w sosie pomidorowym.


składniki:

3 średnie cukinie po ok 800 g ( średnica cukinii ok 6-7 cm)
500 g mięsa mielonego, zmieliłam udziec z indyka
300 g pieczarek
1 duża cebula
100 g brązowego ryżu
1 opakowanie mozzarelli w małych kulkach
starty ser żółty do posypania
olej do smażenia
sól,pieprz
700-800 ml gęstego domowego przecieru pomidorowego

Cukinie dokładnie umyć i wysuszyć. Każdą cukinię razem ze skórką pokroić na kawałki o długości ok 5-7 cm w zależności jak długa cukinia. Następnie każdy kawałek cukinii wydrążyć pozostawiając na jednym końcu cienką warstwę aby nasze "cukiniowe kubeczki" miały dno. Wydrążone kawałki cukinii delikatnie posolić i odłożyć na ściereczkę do góry nogami aby sok spłynął. Przygotować farsz. Ryż ugotować al'dente. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Pieczarki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i zeszklić cebulę. Następnie dodać pieczarki, smażyć aż pieczarki odparują nadmiar płynu. Odstawić do przestudzenia. Do zmielonego mięsa dodać ryż i podsmażone pieczarki. Dokładnie wyrobić. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Na dno każdego "cukiniowego kubeczka" wrzucić jedną małą kulkę mozzarelli a następnie napełnić farszem. Naczynie żaroodporne natłuścić masłem. Wlać przecier pomidorowy, użyłam własny domowy gęsty więc już niczym go nie doprawiałam. W naczyniu z przecierem poukładać "cukiniowe kubeczki" napełnione farszem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i zapiekać aż cukinia będzie miękka, ok 30-40 minut. Pod koniec pieczenia na wierzchu cukinii ułożyć pozostałe kulki mozzarelli oraz posypać startym żółtym serem.

Polecam inne wersje faszerowanej cukinii:
Cukinia faszerowana kurczakiem, pomidorkami i mozzarellą
Grillowana faszerowana cukinia
Cukinia faszerowana mięsem i warzywami
Cukinia faszerowana brokułem i serami
Cukinia faszerowana kaszanką







piątek, 20 sierpnia 2021

Sałatka ziemniaczana z ogórkiem małosolnym

Ziemniak w towarzystwie ogórka małosolnego to pyszny zestaw do obiadu lub grilla. Dwa składniki połączyła musztarda francuska oraz olej. Zamiast oleju można także dodać majonezu.


składniki:

1 kg ugotowanych ziemniaków
500 g ogórków małosolnych
1 duża czerwona cebula
5 łyżek musztardy francuskiej
olej z pestek wonogron
pieprz kolorowy świeżo zmielony

Ziemniaki pokroić w niedużą kostkę. Ogórki małosolne także pokroić w nieduza kostkę. Czerwoną cebule pokroić w drobna kostkę. Pokrojone składniki przełożyć do miski. Dodać musztardę i całość skropić olejem. Dokładnie wymieszać do smaku oprószyć świeżo zmielonym pieprzem. Przed podaniem dobrze schłodzić.


niedziela, 15 sierpnia 2021

Kruche ciasto z borówką i porzeczką

Zwykłe kruche ciasto i trochę owoców i już jest coś słodkiego do herbatki. Czarne porzeczki są dosyć intensywne w smaku i kwaskowe więc dla złagodzenia ich mocnego smaku dorzuciłam borówki amerykańskie.


składniki:

300 g mąki pszennej tortowej
200 g mąki krupczatki
1 duże jajko
250 g zimnego masła
100 g cukru pudru
szczypta soli
250 g borówek amerykańskich
200 g czarnej porzeczki
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Mąki wymieszać z cukrem pudrem i solą. Dodać pokrojone masło oraz jajko. Wszystko zagnieść na jednolite ciasto. Gotowe ciasto podzielić na dwie części, jedna większa ok 2/3 ciasta i druga mniejsza ok 1/3 ciasta. Ciasto przykryć ściereczką i wstawić do lodówki do schłodzenia na minimum 1 godzinę. Owoce opłukać wodą i osuczyć na sicie. Blaszkę 25x28 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno blaszki zetrzeć na tarce o grubych oczkach wiekszą część ciasta. Owoce przełożyć do miski i dodać mąkę ziemniaczaną. Wymieszać aby mąka oblepiła owoce a nastepnie wyłożyć je równomiernie na starte ciasto. Na wierzch zetrzeć drugą część ciasta. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i piec aż ciasto ładnie się zarumieni, ok 50-60 minut, funkcja góra dół. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

Polecam także:
Ciasto ucierane z owocami
Kruchą szarlotkę z budyniem
Kruche ciasto z wiśniami i orzechową kruszonką


wtorek, 10 sierpnia 2021

Ogórki konserwowe z miodem

Robię paprykę marynowaną z miodem i polecam też ogórki. Miód nadaje fajnej słodyczy zalewie. Przepis w sam raz dla tych co nie lubią mocno octowych przetworów.


składniki:

ok 1,5 kg ogórków gruntowych
do każdego słoiczka: 1 listek laurowe, po 2 ziarenka czarnego pieprzu i angielskiego ziela

zalewa:
4 szklanki wody
1/2 szklanki octu 10%
2/3 szklanki cukru
6 łyżek miodu
2 łyżki soli

Ogórki dowolnie pokroić, ja nie obieram ze skórki. Mogą być pokrojone na pikle, grubsze lub cieńsze plastry. Mogą być też całe malutkie. Pokrojone ogórki ułożyć ściśle w słoikach. Do każdego słoika wrzucić jeden listek laurowy i po dwa ziarenka pieprzu i ziela. Składniki zalewy zagotować. Ciepłą zalewą zalać ogórki ułożone w słoikach. Słoiki dobrze zakręcić. Wstawić do garnka, zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 5 minut od zagotowania. Zostawić w garnku do wystudzenia.

Do odmierzania składników użyłam szklanki 250 ml.
Z podanych składników wyszło mi 5 słoików o pojemności ponad 500 ml, wszystko zależy jak pokroimy ogórki.

Polecam też:
Ogórki po żydowsku
Ogórki z czosnkiem
Ogórki w zalewie gyros

czwartek, 5 sierpnia 2021

Dwukolorowe ciasto na maślance

Dzisiaj znowu na słodko. Kolejne proste ciacho z owocami a że sezon owocowy w pełni to przepis na pewno się przyda nie raz. Na blogu wiele takich prostych ciast z owocami; z jogurtem, z maślanką i na kefirze, na oleju lub z masłem ale to chyba najlepsze wśród tych wszystkich, które robiłam. Wypróbujcie, każdy lubi co innego ale może i Wam ten przepis przypadnie do gustu. Przepis wygrzebany z gazetowych wycinków.



składniki:

4 jajka
1 szklanka maślanki
3/4 szklanki cukru
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki oleju
2 budynie waniliowe bez cukru ( 2x40 g )
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 czubata łyżka kakao
500 g owoców, u mnie czereśnie

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. W jednej misce wymieszać olej, maślankę i jajka. W drugiej misce wymieszać mąkę, cukier, proszek budyniowy oraz proszek do pieczenia. Nastepnie połączyć zawartość obu misek, zmiksować mikserem do połączenia składników. Blaszkę 35x25 wyłożyć papierem do pieczenia. Na blaszkę wyłożyć połowę ciasta i ładnie wyrównać łyżką po całej blaszce. Do drugiej części ciasta dodać kakako i ponownie zmiksować do połączenia składników. Następnie ciemne ciasto rozlać łyżką po całym jasnym cieście. Na wierzchu ułożyć owoce. Blaszkę wstawić do nagarzanego piekanika na 170 C i piec do suchego patyczka, ok 40-50 minut. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem.

Polecam inne ciasta z sezonowymi owocami:
Ciasto jogurtowe kubeczkowe
Ciasto ucierane z owocami
Ciasto na maślance
Proste ciasto z owocami
Ciasto na kefirze


piątek, 30 lipca 2021

Sernik bananowo-czekoladowy

Często zostają nam bardzo dojrzałe banany. Są bardzo słodkie, z plamiastą lub nawet niemal czarną już skórką i nikt nie ma na nie ochoty. Oczywiście ich nie wyrzucamy bo można zrobić z nich różne pyszności. Najczęściej takie banany wrzucam do zamrażarki i robię pyszne kremowe lody, piekę muffinki lub babkę albo miksuję i robię deser lub koktajl. A ostatnio zrobiłam sernik na zimno. Mocno bananowy bo bananów było dużo. Bardzo dojrzałe banany szybko ciemnieją i niezbyt apetycznie wyglądają dlatego też aby ukryć kolor dodałam czekoladę. Na dno dałam podłużne biszkopty bo akurat takie miałam a na wierzch galaretkę z owocami. Wyszedł pyszny zimny deser i banany się nie zmarnowały.



składniki:

600 g bananów już obranych ze skórki
600 g zmielonego sera u mnie z wiaderka
2 czekolady gorzkie 
ok 200 g podłużnych biszkoptów
3 łyżki żelatyny
1/2 szklanki mleka
2 galaretki bananowe+800 ml gorącej wody
dowolne owoce, miałam 2 banany i truskawki

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie i odstawić do wystudzenia. Do rondelka wlać mleko i dodać żelatynę, odstawić na chwilę aby napęczniała. Następnie całość podgrzać ale nie gotować i dokładnie rozpuścić żelatynę. Odstawić do przestudzenia. Czekoladę rozpuścić w kapieli wodnej (w misce nad garnkiem z gorącą wodą), użyłam gorzkiej bo banany były bardzo słodkie. Czekoladę również odstawić do przestudzenia. Banany zmiksować na mus. Do zmiksowanych bananów dodać ser i ponownie zmiksować do połączenia składników. Następnie dodać rozpuszczoną czekoladę a na koniec żelatynę. Zmiksować do połączenia składników. Blaszkę 30x25 wyłożyć papierem do pieczenia, dno wyłożyć podłużnymi biszkoptami. Przełożyć masę i ładnie wyrównać. Wstawić do lodówki. Gdy masa zesztywnieje na wierzchu ułożyć owoce i zalać tężejącą galaretką. Odstawić ponownie do lodówki na kilka godzin.



piątek, 23 lipca 2021

Letni chłopski garnek

Chłopski garnek to znane, pyszne i proste danie jednogarnkowe. Przygotowałam na jego podstawie letnią wersje tego dania z młodymi warzywami, które są teraz dostępne. Jest młoda kapusta, ziemniaczki, marchewka, dużo koperku i dorzuciłam także pieczarki. I oczywiście podsmażona kiełbasa. W sam raz na letni obiad.

składniki:

1/2 główki młodej kapusty (ok 800 g)
3-4 marchewki
5 średnich młodych ziemniaków
2 cebule
pęczek koperku
20 małych pieczarek
2 łyżki masła
ok 850 ml wody lub bulionu
450 g cienkiej kiełbasy
olej do podsmażenia

Cebulę pokroić w pół plastry. Marchewkę w plasterki, ziemniaki w kostkę. Kapustę pokroić w paski, ja kroje tak grubiej. Pieczarki pokroić w grubsze plastry. W garnku rozgrzać odrobinę oleju i zeszklić cebulę. Dodać marchewkę i ziemniaki. Wszystko razem chwilę przesmażyć. Następnie wlać wodę lub bulion i dodać pokrojoną kapustę. Wymieszać i wszystko dusić do miękkości, delikatnie posolić. W międzyczasie podsmażyć na maśle pieczarki i także dorzucić do garnka. Kiełbasę pokroić w plasterki lub kostkę i przyrumienić na patelni. Gdy warzywa będą już miękkie dorzucić do garnka podsmażoną kiełbasę, wymieszać i doprawić do smaku solą i pierzem. Na koniec dodać posiekany koperek.


środa, 21 lipca 2021

Nalewka truskawkowa

Moje nalewkowe grono powiększyło się o smak tuskawki i chyba to jednak będzie numer jeden wśród moich dotychczasowych wyrobów. Tym razem nalewka trochę słabsza bo taką chciałam ale jak ktoś woli mocniejsze to oczywiście można wódkę zamienić na spirytus. Ta na zdjęciu akurat trzy lata dojrzewała i to jest dopiero super smak. Warto tyle czekać.



składniki:

1 kg dobrze dojrzałych truskawek
400 g cukru
500 ml wódki
100 ml spirytusu

Oczyszczone truskawki przełożyć do dużego słoja i zasypać cukrem. Dokładnie wstrząsnąć aby truskawki oblepiły się cukrem. Odstawić na kilka godzin aby truskawki puściły sok a cukier całkowicie się rozpuścił. Słój nakryć ściereczką. W tym czasie kilkakrotnie potrząsać słojem wtedy cukier szybciej się rozpuści. Gdy cukier się rozpuści do słoja dolać wódkę i spirytus. Słój dobrze zakręcić. Dokładnie wymieszać i odstawić w ciemne miejsce na ok 6-8 tygodni, ja odstawiłam do szafki kuchennej. W międzyczasie można kilka razy zamieszać zawartością słoja. Potem odcedzić owoce. Nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek. Odstawić na minimum 3 miesiące a najlepiej na dłużej, im dłużej stoi tym lepsza w smaku.


wtorek, 13 lipca 2021

Truskawkowe mini serniczki

Były kolorowe mini serniczki z galaretkami a dzisiaj wersja z owocami, u mnie akurat truskawki. Masę zrobiłam z gęstego jogurtu skyr. Przygotowałam je w tradycyjnej foremce silikonowej do muffinek. Zamiast można użyć także małych słoiczków lub szklaneczek. Serniczki można zrobić z dowolnymi sezonowymi owocami i dowolnymi smakami galaretki więc można stworzyć przeróżne zestawienia smakowe i kolorystyczne.


składniki:

1 duży jogurt naturalny skyr ( 330g )
2 galaretki truskawkowe + 650 ml goracej wody
ok 400 g truskawek

Jogurt przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. Rozpuścić galaretki truskawkowe, jedną w 250 ml  gorącej wody a drugą w 400 ml. Odstawić do wystudzenia. Przygotować foremkę silikonową na muffinki. Delikatnie natłuścić masłem każde wgłębienie dzięki temu deserki ławiej wyjdą z foremki. Foremkę ustawić na stabilnym podłożu, u mnie deska. Przygotować masę jogurtową. Jogurt przełożyć do miski i dodać wystudzoną galaretkę rozpuszczoną w 250 ml wody. Całość zmiksować aby składniki się połączyły. Do każdego wgłębienia na mufinkę włożyć jedną truskawkę. Zalać masą jogurtową do wysokości ok 2/3 wgłębienia. Wstawić do lodówki do stężenia. Gdy masa zesztywnieje na wierzchu ułożyć resztę truskawek pokrojonych na kawałki. Zalać drugą galaretką (rozpuszczoną w 400 ml wody). Wstawić do lodówki na kilka godzin aby całość dobrze stężała. Małe serniczki wyjąć z foremki , po prostu wywiną na drugą stronę. I można zajadać. Z podanych składników wyszło mi 11 sztuk ale wszystko zależy od wielkości foremki.



środa, 7 lipca 2021

Truskawkowa kopuła

Robiłam czekoladową kopułę, była też wersja owocowa a tym razem zapraszam na truskawkową. Jest z nią trochę zabawy bo trzeba wyłozyć miske truskawkami a potem czekać aż poszczególne warstwy stężeją ale warto czasem się pobawić bo cieszy oko. Oczywiście można użyc tortowicy i przygotować w formie tradycyjnego sernika na zimno. Dno wyłożyć biszkoptami, na biszkopty dać masę serową, potem mus i na koniec truskawki z galaretką. Jednak także trzeba czekać aż poszczególne warstwy stężeją, zresztą jak przy każdym seniku w którym chcemy uzyskać warstwy.


składniki:

ok 800 g truskawek
500 g zmielonego sera
3 galaretki truskawkowe + 800 ml gorącej wody


Ser przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. Szklaną miskę wyłożyć folią spożywczą i wstawić do lodówki do schłodzenia. Moja miska ma pojemność 2 litry i średnicę 20 cm. Z podanych składników wyszła mi pełna miska.
Jedną galaretkę truskawkową rozpuścić w 400 ml i odstawić do wystudzenia. Połowę truskawek pokroić w plastry, będą one potrzebne do wyłożenia miski. Ja wykroiłam ładne plastry z wszystkich truskawek a pozostałe małe kawałeczki poszły na mus także 400 g poszło na wyłożenie miski i 400 g na mus. Plastry truskawek zanurzyć w wystudzonej galaretce i wyłożyć szklaną miskę. Wstawić do lodówki do schłodzenia. Gdy truskawki dobrze przykleją się do miski można na dno wlać resztę galaretki polewając truskawki. Wstawić do lodówki.
Dwie galaretki truskawkowe rozpuścić, każdą osobno w 200 ml gorącej wody. Odstawić do wystudzenia. Przygotować mus truskawkowy.  Pozostałe truskawki 400 g (do musu potrzebujemy dokładnie odmierzone 400 g truskawek żeby mus nam ładnie związał) zmiksować na mus i połączyć z jedną wystudzoną galaretką rozpuszczoną w 200 ml wody. Przygotować masę serową. Zmielony ser zmiskować mikserem i połączyć z drugą galaretką rozpuszczoną w 200 ml wody. Do schłodzonej miski wyłożyć połowę masy serowej, wyrównać i wstawić do lodówki. Gdy masa serowa delikatnie stężeje wylać połowę musu truskawkowego i ponownie odstawić do lodówki do delikatnego stężenia. Potem wylać drugą połowę masy serowej i znowu do lodówki. Na koniec reszta musu truskawkowego. Wstawić do lodwóki na kilka godzin aby całość dobrze stężała. Przed podaniem wyłożyć kopułę na talerz, miskę nakryć talerzem i obrócić. Zdjąć folię i można kroić na porcje.