poniedziałek, 22 czerwca 2026

Sernik jagodowy Moni

Monia namieszała i zmieszała sernik na zimno z jagodą kamczacką. Oczywiście nie mógł to być zwykły sernik i troszkę się pobawiłam. Najpierw przygotowałam kostkę jagodową, którą zrobiłam z galaretki i zmiksowanych owoców jagody kamczackiej. Kostkę powciskałam w serową masę aby cała masa nie zabarwiła się od owoców. Dzięki temu wyszedł fajny efekt ombre. A na wierzch kolejna porcja całych owoców pod galaretką. Do sernika zamiast jagody kamczackiej można użyć innych dowolnych owoców miękkich.




składniki:

1 kg zmielonego sera, u mnie z wiaderka dobrej jakości
3 łyżki żelatyny
1/2 szklanki mleka
4 łyżki cukru waniliowego

owocowa kostka
300 g owoców jagody kamczackiej
1 galaretka o smaku owoców leśnych
200 ml gorącej wody

oraz 
300 g owoców jagody kamczackiej
2 galaretki o smaku owoców leśnych
750 ml gorącej wody
herbatniki kakaowe do wyłożenia formy

Przygotować owocową kostkę, najlepiej dzień wcześniej. Galaretkę rozpuścić w 200 ml gorącej wody, wystudzić. Jagody zmiksować na mus i połączyć z wystudzoną galaretką. Przelać do płaskiego naczynia i odstawić do lodówki do stężenia. Przed przygotowaniem sernika masę pokroić w niedużą kostkę.
Ser przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. Blaszkę 24x24 wyłożyć papierem do pieczenia, na dnie ułożyć herbatniki, odstawić. Żelatynę namoczyć w mleku w rondelku aby napęczniała. Następnie podgrzać ale nie gotować i dokładnie rozpuścić żelatynę, odstawić do wystudzenia. Ser przełożyć do miski, dodać cukier waniliowy i dokładnie zmiksować. Następnie dodać wystudzoną żelatynę i ponownie zmiksować do połączenia składników. Do przygotowanej formy włożyć część masy serowej. W masę powciskać owocowe kostki. Wyłożyć kolejna porcje masy i znowu powciskać owocowe kostki. Wierzch ładnie wyrównać i odstawić do lodówki do stężenia. 
Dwie galaretki  rozpuścić w 750 ml gorącej wody i odstawić do wystudzenia. Na wierzchu sernika rozłożyć jagody i zalać galaretką. Ponownie wstawić do lodówki aby całość dobrze stężała.



sobota, 30 maja 2026

Pastelowe galaretki

Gdy nie mamy pod ręką żadnych owoców a chcemy zrobić jakiś prosty deser wtedy doskonale sprawdzą się galaretki. Wystarczy połączyć je z jogurtem naturalnym czy skyrem i fajny deserek gotowy. Na blogu dostępny jest już przepis na kolorowe galaretki w intensywnych barwach a tym razem wersja pastelowa bo galaretki wymieszane są z jogurtem. 




składniki:

4 dowolne kolory galaretki  (u mnie czerwona-truskawkowa, żółta-cytrynowa, zielona-agrestowa, fioletowa-owoce leśne)
800 g jogurtu naturalnego lub skyru
1200 ml gorącej wody
4 kostki ciemnej czekolady

Jogurt przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. Każdą galaretkę rozpuścić osobno w 300 ml gorącej wody odstawić do wystudzenia. Następnie każdą galaretkę połączyć z 200g jogurtu, dokładnie wymieszać lub zmiksować aby uzyskać jednolity kolor. Do szklaneczek wlać po kilka łyżek masy z jednego koloru na każdą warstwę, odstawić do lodówki aby lekko stężało i ponownie wlać warstwę z innego koloru, schłodzić i kolejna warstwa innego koloru i tak do zapełnienia szklaneczki. Schłodzić aby całość stężała. Przed podaniem na wierzchu posypać startą czekoladą.


środa, 20 maja 2026

Roladki schabowe ze szpinakiem

Zaraz w warzywniaku będzie świeży szpinak do zbioru a jeszcze w zamrażarce znalazłam paczuszkę mrożonego. Trzeba było go wykorzystać i zrobić miejsce na nowe zapasy. Na obiad przygotowałam schabowe roladki nadziewane szpinakiem i fetą. Jeśli macie świeży szpinak to też możecie go wykorzystać, wystarczy wrzucić posiekany na patelnię z odrobiną masła. A więcej pomysłów szpinakowe różności znajdziecie w galerii "szpinak".




składniki:

ok 900 g schabu
500 g szpinaku, u mnie mrożony grubo siekany z własnych zapasów
80 g sera feta
sól, pieprz
1 duży ząbek czosnku
bułka tarta do panierowania
olej kokosowy do smażenia
2 jajka

Szpinak wrzucić na patelnię i odparować wodę. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę oraz pokruszony ser feta. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Schab pokroić w plastry i rozbić cienko tłuczkiem. Oprószyć z obu stron solą i pieprzem. Na każdy rozbity plaster rozłożyć cienko szpinak i zwinąć w roladkę. Panierować w jajku i bułce tartej. Smażyć ze wszystkich stron na złoty kolor, osączyć na papierowym ręczniku. Podawać z dowolnymi dodatkami, u mnie tłuczone ziemniaki z koperkiem i marchewka.