Ule to wyjątkowe nadziewane ciasteczka bez pieczenia, które często goszczą na stołach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Nadzienie jak i masa może mieć różne smaki, najbardziej znane są orzechowe i kokosowe. Przygotowanie uli nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać jedynie potrzebna jest specjalna foremka, którą trzeba wylepić masą. Foremkę taką możecie zakupić w sklepie tarkaimiarka.pl za kilka złotych. Foremka do uli dostępna jest w dwóch kształtach i z jej pomocą przygotujecie pyszne ule o ulubionym smaku. Ja proponuję ule orzechowe. Orzechy mogą być włoskie lub laskowe. Nadzienie to krem maślany z dodatkiem likieru jajecznego.
składniki:
masa orzechowa
200 g zmielonych orzechów, u mnie laskowe
100 g cukru pudru
1 białko
nadzienie
50 g miękkiego masła
50 g cukru pudru
50 g likieru jajecznego (adwokat)
ewentualnie 1-2 łyżki mleka w proszku
oraz
suche wafle lub małe biszkopciki na podstawę do uli
Zmielone orzechy przełożyć do miski. Dodać cukier puder oraz białko. Masę dokładnie wyrobić aby składniki się skleiły. Przygotować krem. Masło utrzec z cukrem. Cały czas ucierać i dodawać powoli likier. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodać mleko w proszku. I można zacząć lepić ule. Foremkę wypełnić orzechową masą. W środku zrobić wgłębienie małym palcem. Wgłębienie wypełnić nadzieniem. Do spodu przykleić biszkopcika aby nadzienie nie wypłynęło. W ten sam sposób przygotować pozostałe ule. Zamiast biszkoptów można użyć suchych wafli. Z wafli należy za pomocą foremki lub kieliszka wyciąć kółka o średnicy uli. Gotowe ule wstawić do lodówki do schłodzenia. Z podanych składników wyszło mi 20 uli.
Ale ciekawy pomysł na deser:)
OdpowiedzUsuńMam różne foremki ( choinka,bałwanek,ule) ,robiłam wspaniały deser
OdpowiedzUsuńCo to za foremki?
OdpowiedzUsuńSpecjalne w kształce uli do wylepiania masą.
UsuńJaką trwałość mają ule i jak je przechowywać
OdpowiedzUsuńPrzechowuje w zamkniętym pojemniku żeby nie obsychały. Nie wiem jak długo moga leżeć bo ja je przygotowuję i jemy, robie dzień przed świętami i po świętach nie ma.
Usuń