Bardzo lubimy buraczki do obiadu. Zawsze robię duży zapas do słoików buraczków z papryką i cebulą. Takie buraczki są bardzo wygodne, trzeba poświęcić na nie trochę czasu aby przygotować słoiki ale potem tylko otwieramy słoiczek i na szybko mamy dodatek do obiadu. W tym roku wypróbowałam buraczki z dodatkiem białej kapusty. Również są bardzo smaczne choć może niezbyt apetycznie się prezentują w słoiczku.
składniki:
2 kg ugotowanych lub upieczonych i obranych buraczków czerwonych
1 kg białej kapusty, użyłam późnej odmiany kamienna głowa
400 g cebuli
zalewa
1 szklanka octu 10 %
1 szklanka wody
3/4 szklanki cukru
1 łyżka soli
3-4 listki laurowe
kilka ziarenek pieprzu i angielskiego ziela
Składniki zalewy zagotować i odstawić do przestudzenia.Buraczki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Kapustkę poszatkować na szatkownicy. Wszystkie warzywa dokładnie wymieszać. Zalać wcześniej przygotowaną letnią zalewą i odstawić na 3-4 godziny, w tym czasie całość przemieszać ze 2-3 razy. Następnie warzywa przełożyć do słoików razem z zalewą. Słoiki dobrze zakręcić. Wstawić do garnka wyścielonego gazetami. Zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 20 minut od zagotowania. Zostawić w garnku do wystudzenia.
Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.
Z tej ilości składników wyszło mi 8 słoików o pojemności 550 ml.
Z białą kapustą jeszcze nie jadłam
OdpowiedzUsuńjest pyszna robiłam juz taka wersje
Usuńz jakich regionow jest ten przepis?
OdpowiedzUsuńNie mam pojęcia skąd wywodzi sie ten przepis. Przepis dostałam w zeszłym roku od znajomej a ona też od znajomej a że buraczki lubimy i warzywa mam własne pod ręką to zrobiłam. Przeglądałam również podobne przepisy w internecie, spotkałam nawet wersję z czerwoną kapustą.
UsuńBardzo ciekawy i zdrowy przepis
OdpowiedzUsuńJa robię też tylko z surowymi burakami plus do tego kapusta i razem gotuje w tedy kolor jest bardziej intensywniejszy
OdpowiedzUsuńGruziński przepis jest to prawdopodobnie, była i jadłam, pyszna jest w wydaniu Gruzinów.
OdpowiedzUsuń