środa, 30 listopada 2016

Gulasz z czerwoną soczewicą

Pyszny gęsty gulasz to danie idealne na zimne dni. Świetnie rozgrzewa i jest bardzo pożywne. Ja swój gulasz wzbogaciłam soczewicą czerwoną. Soczewica zagęściła gulasz i sprawiła, że danie jest bardziej sycące.

składniki:

550 g szynki lub łopatki wieprzowej
2 l wody
2 marchewki
2 czerwone papryki
1 szklanka czerwonej soczewicy
1/2 słoiczka przecieru pomidorowego (ok 200 ml)
sól
2-3 listki laurowe
ok 2 łyżek czubrycy czerwonej
olej do smażenia

Do garnka wlać wodę. Dodać listki laurowe i zagotować. Szynkę pokroić w średnią kostkę. Rozgrzać patelnię z odrobiną oleju i wrzucić pokrojone mięso. Smażyć aż mięso zmieni kolor. Następnie podsmażone mięso przełożyć do garnka z wrzątkiem. Przykryć i gotować aż mięso będzie prawie miękkie. W międzyczasie marchewkę pokroić w drobną kostkę. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić w średnią kostkę. Gdy mięso będzie już prawie miękkie dodać pokrojoną marchewkę oraz połowę soczewicy. Gotować dalej aż marchewka będzie prawie miękka. Następnie dodać pokrojoną paprykę oraz resztę soczewicy a także czubrycę i sól do smaku. Gotować dalej aż warzywa będą miękkie. Na koniec dodać przecier pomidorowy i jeszcze chwile gotować, ewentualnie jeszcze doprawić do smaku jeśli potrzeba. Część soczewicy dodaje wcześniej po to aby się rozgotowała i rozpadła dzięki temu zagęści nam gulasz.




wtorek, 29 listopada 2016

Ciasto Kinder Country bez pieczenia

Wszyscy robią Kinder Country więc i ja zrobiłam. To pyszne ciasto bez pieczenia przypominające popularnego batonika. Jest bardzo łatwe do zrobienia i oczywiście jest przepyszne. Może ciut za słodkie ale przecież nie zjadamy całego na raz a taka przyjemna dawka słodyczy czasem się przydaje.

składniki:

350 ml śmietanki 30 %
250 g serka mascarpone
200 g czekolady mlecznej
200 g czekolady białej
250 g herbatników
3-3,5 szklanki płatków typu Kangus ( pszenica w polewie miodowej) + do posypania na wierzchu

Przygotować blaszkę o wymiarach 25x28. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Dno blaszki wyłożyć herbatnikami i odstawić.
Przygotować jasną warstwę. Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić do wystudzenia. 200 ml śmietanki ubić na sztywno. Do ubitej śmietanki dodać serek mascarpone i zmiksować na wolnych obrotach aby składniki się połączyły. Następnie dodać zimną ale płynną rozpuszczoną białą czekoladę. Czekolada musi być zimna ale nadal płynna bo gdy będzie za ciepła może zważyć się po dodaniu do zimnej masy ze śmietanki i serka. Dokładnie zmiksować aby składniki się połączyły. Potem dodać płatki i wymieszać dokładnie łyżką. W wielu przepisach są 3 szklanki płatków ale mi masa wydawała się nieco rzadka i dałam 3,5 szklanki. Gotową masę wyłożyć na herbatniki i ładnie wyrównać na masie ułożyć drugą warstwę herbatników.
Przygotować ciemna masę. Mleczną czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić do wystudzenia. 150 ml śmietanki ubić na sztywno. Następnie dodać zimną ale płynną roztopioną mleczną czekoladę. Czekolada musi być zimna ale płynna bo gdy będzie za ciepła może zważyć się po dodaniu do śmietanki. Gotową masę wyłożyć na warstwę herbatników i ładnie wyrównać. Wierzch posypać płatkami. Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin aby masa dobrze zastygła, u mnie stało w lodówce przez całą noc.




poniedziałek, 28 listopada 2016

Sałatka makaronowa z wędzonym serem

Kolejna wersja pożywnej sałatki makaronowej. Tym razem do makaronu dodałam wędzony ser, który bardzo lubię i jak się okazało całkiem dobrze komponuje się z makaronem. Oprócz majonezu do sałatki dodałam też nieco musztardy.

składniki:

250 g makaronu, u mnie kolorowe rurki
300 g żółtego wędzonego sera, ja dałam roladę ustrzycką
250 g pomidorków koktajlowych
1 mała puszka kukurydzy
3-4 łyżki majonezu
1-2 łyżki musztardy sarepskiej

Makaron ugotować al'dente, przelać wodą i dobrze osączyć. Ser żółty pokroić w średnią kostkę. Kukurydzę osączyć z zalewy na sicie. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół. Wszystkie składniki wymieszać w dużej misce. Następnie dodać majonez i musztardę, dokładnie wymieszać.



niedziela, 27 listopada 2016

Pulpety z indyka w sosie śmietanowo-pieczarkowym

Pulpety to już stały element naszego jadłospisu. Jak tylko zmielę mięsko to wiadomo, że będą jakieś pulpety. Oczywiście za każdym razem dodaje inne dodatki a tu mamy duże pole do popisu bo możemy dodać naprawdę wiele różnych składników aby urozmaicić nasze mięsne kuleczki. Tym razem dodałam pieczarki a mięsko wzbogaciłam aromatem majeranku.

składniki:

500 g mięsa mielonego z indyka ( z udźca)
1 łyżka majeranku

sól,pieprz
2 łyżki mąki ryżowej
2,5 szklanki wody
300 g pieczarek
4 łyżki śmietany 12 %
3 łyżki mąki pszennej

Mięso mielone z indyka przełożyć do miski. Dodać majeranek i mąkę ryżową, sól i pieprz do smaku. Masę dokładnie wyrobić i odstawić. Pieczarki pokroić w grubsze plasterki. Do garnka wlać wodę i zagotować. Z mięsnej masy uformować pulpeciki i wrzucić na wrzątek. Gdy pulpeciki zmienią kolor dodać pokrojone pieczarki. Przykryć i dusić całość aż pieczarki będą miękkie. Śmietanę zahartować gorącym wywarem z pulpetów. Następnie dodać mąkę i dokładnie wymieszać aby nie było grudek. Gdy pieczarki będą miękkie dodać mąkę wymieszaną ze śmietaną i zagęścić sos. Sos doprawić do smaku sola i pieprzem. Chwile jeszcze gotować aby sos zgęstniał. Podawać z ulubionymi dodatkami, u mnie pęczak i pikle w musztardzie.


piątek, 25 listopada 2016

Zielone kluski śląskie

Jakiś czas temu kupiłam mielony młody jęczmień. Tak sobie stał w szafce aż w końcu się do niego dobrałam. Ma ładny zielony kolor więc stwierdziłam, że może być doskonałym barwnikiem. Akurat robiłam kluski śląskie na obiad więc dodałam trochę do ciasta i wyszły mi ładne zielone kluseczki. 

składniki:

1 kg ugotowanych letnich ziemniaków
mąka ziemniaczana
2 łyżki mielonego młodego jęczmienia


Ziemniaki przecisnąć przez praskę i przełożyć do miski. Ładnie uklepać i podzielić na cztery równe części. Jedną część ziemniaków wyjąć i w to miejsce wsypać mąkę ziemniaczana (ma być jej tyle ile odjętych ziemniaków). Następnie dodać z powrotem odłożone ziemniaki oraz mielony młody jęczmień. Zagnieść jednolite gładkie ciasto. Następnie z ciasta formować kuleczki tej samej wielkości, ja robię na wielkość dużego orzecha włoskiego. W każdej kuleczce zrobić placem wgłębienie. Gotowe kluski gotować w osolonym wrzątku 3 minuty od wypłynięcia.

środa, 23 listopada 2016

Cieciorka z chorizo w sosie pomidorowym

Pyszne danie jednogarnkowe z cieciorką w roli głównej. Danie nieco podobne do znanej fasolki po bretońsku ale z innymi dodatkami.

składniki:

400 g cieciorki
1,5 l bulionu
2 czerwone papryki
1 duża cebula
500 ml przecieru pomidorowego
300 g chorizo
sól,pieprz
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka słodkiej papryki
ewentualnie odrobina cukru

Cieciorkę namoczyć wcześniej w wodzie, u mnie moczyła się całą noc. Do garnka wlać bulion i zagotować. Cieciorkę osączyć z wody w której się moczyła i przełożyć do garnka z bulionem. Gotować aż cieciorka będzie miękka. W międzyczasie paprykę oczyścić z nasion i pokroić razem z cebulą w niedużą kostkę. Chorizo pokroić w cienkie plasterki. Gdy cieciorka będzie już miękka dodać przecier pomidorowy oraz pokrojone warzywa. Dodać też majeranek i słodka paprykę, sól i pieprz wedle smaku. Jeśli kto woli na ostro może dodać ostrą paprykę. Dodać również pokrojone chorizo. Wymieszać i gotować jeszcze aż papryka i cebula zmiękną. Jeśli danie jest za bardzo kwaskowe od przecieru można doprawić nieco cukrem.




wtorek, 22 listopada 2016

Zupa pieczarkowa z pęczakiem

Bardzo lubimy zupę pieczarkową. Zupę najczęściej gotuje razem z ziemniakami ale tym razem dodałam pęczak. Był to bardzo trafiony dodatek bo zupka wyszła bardzo smaczna i pożywna i nie trzeba było jej nawet zabielać.



składniki:

2,5 l bulionu drobiowego
500 g pieczarek
2 łyżki masła
1 szklanka (250 ml) pęczaku
1 duża marchewka
garść posiekanej natki pietruszki

Bulion zagotować, zmniejszyć płomień do minimum i wsypać pęczak. Dodać posiekaną natkę i gotować na małym ogniu od czasu do czasu mieszając. Pieczarki pokroić w grubsze plastry. Na patelni rozpuścić masło i przesmażyć pieczarki. Następnie podsmażone pieczarki dodać do zupy. Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach i również dodać do zupy. Gotować aż pęczak i pieczarki będą miękkie. Ja gotuje na małym ogniu wtedy pęczak ładnie się ugotuje i nie przywiera do garnka.

Zupa podana na talerzu z kolekcji Quadro Platin Porcelana Bogucice


poniedziałek, 21 listopada 2016

Karkówka duszona w sosie grzybowym

Już chyba zapomniałam smak grzybów bo już drugi sezon u nas bez grzybów. Ale podkradłam cztery suszone grzybki ze skromnego zapasiku, który trzymam na święta do uszek i pierogów. Cztery małe grzybki nadały sosikowi wspaniały aromat.

składniki:

700 g karkówki
2,5 szklanki gorącej wody
1 cebula
4-5 suszonych grzybków (ja dałam 4 duże kapelusze podgrzybka)
3 listki laurowe
2-3 łyżki mąki pszennej

Karkówkę pokroić w grubsze plastry. Następnie plastry mięsa obsmażyć z obu stron, jeśli chcemy uzyskać ciemny sos to trzeba mięso mocno przysmażyć. Potem mięso zalać wodą. Dodać listki laurowe, pokrojoną cebulę i pokruszone suszone grzybki, sól do smaku. Grzybków nie trzeba dużo wystarczy te kilka bo jak damy za dużo to sos będzie za gorzki. Dusić aż mięso będzie miękkie. Gdy mięso będzie już gotowe przełożyć je na talerz. Mąkę wymieszać w odrobinie wody i zagęścić sos. Do sosu ponownie włożyć mięso aby się rozgrzało. Podawać z dowolnymi dodatkami, u mnie kluseczki ziemniaczano-marchewkowe oraz buraczki z papryką i cebulą.




piątek, 18 listopada 2016

Potrawka z kurczaka z groszkiem

Kolejna wersja pysznego i prostego dania w którym możemy wykorzystać ugotowane mięsko. Pyszny sosik wzbogaciłam zielonym groszkiem. Gotową potrawkę podałam z pęczakiem i sałatką szwedzką.

składniki:

2 ugotowane ćwiartki z kurczaka
600 ml bulionu/wywaru w którym gotowało się mięso
1 puszka zielonego groszku
1 cebula
1 łyżka oleju kokosowego
5 łyżek słodkiej śmietanki
3 łyżki mąki pszennej
garść posiekanej natki pietruszki

Ugotowane mięso podzielić na małe kawałki. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać olej kokosowy i zrumienić cebulę. Następnie dodać groszek z puszki razem z zalewą oraz rozdrobnione mięso. Całość zalać bulionem, dodać natkę pietruszki. Zagotować i gotować ze 2-3 minutki. Mąkę pszenną wymieszać w odrobinie wody i zagęścić potrawkę. Zestawić z ognia i dodać śmietankę. Dokładnie wymieszać i można podawać.

Danie podane na talerzu z kolekcji Krasatina Porcelana Bogucice





wtorek, 15 listopada 2016

Sałatka serowa z porem

Bardzo prosta sałatka ze składników, które znajdą się w każdej kuchni. Ser i jajka aby było szybciej starłam na tarce o grubych oczkach ale również można pokroić w drobną kostkę. Do sałatki dodałam trochę sera cheddar, który jest ostrzejszy w smaku ale można dodać sama goudę.

składniki:

200 g sera żółtego gouda
50 g sera cheddar
5 jajek
1 puszka kukurydzy
1 średni por, biała i jasnozielona część
majonez
świeżo zmielony pieprz kolorowy

Jajka ugotować na twardo. Wystudzić i obrać ze skorupek. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Sery również zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Kukurydzę osączyć na sicie z zalewy. Pora pokroić w pół plasterki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Połączyć z majonezem. Do smaku ewentualnie doprawić świeżo zmielonym pieprzem kolorowym. Sałatka jest najlepsza jak jest schłodzona i nieco się przegryzie.

poniedziałek, 14 listopada 2016

Flaczki z żołądków drobiowych

Za tradycyjnymi  flakami nie przepadam więc robię sobie flaczki z żołądków drobiowych. Przygotowuje je tak samo jak zwykłe flaki tylko po prostu zamiast flaków daje żołądki. Żołądki bardzo lubię więc taka wersja flaczków jest dla mnie przepyszna.

składniki:

1 kg żołądków z kurczaka
1,5 l bulionu drobiowego
1 duża marchewka
1 mała pietruszka
kawałek selera
2 łyżki majeranku
2 listki laurowe
1 łyżka słodkiej papryki
gałka muszkatołowa
mielony imbir
ostra papryka
mielony pieprz czarny

Żołądki dokładnie oczyścić i pokroić na małe paseczki. Przełożyć do garnka, zalać wodą aby je dobrze przykryła. Zagotować i gotować ok 5 minut. Następnie odlać wodę a żołądki zalać bulionem. Dodać majeranek i listki laurowe. Gotować aż żołądki będą miękkie. Marchewkę, pietruszkę i selera zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Gdy żołądki będą już miękkie dodać starte warzywa oraz przyprawy wedle własnego smaku. Można również dodać rozdrobnione mięsko na którym ugotowaliśmy bulion do flaczków. Gotować jeszcze kilka minut aż warzywka zmiękną i smaki się wymieszają. W trakcie tego gotowania można jeszcze ewentualnie doprawić do smaku jak potrzeba. Na koniec można flaczki zaklepać zasmażką, ja wolę flaczki bez zasmażki.
Zasmażka: na patelni rozpuścić 2 łyżki masła, dodać łyżkę mąki. Wymieszać i chwile smażyć aż mąka lekko się zrumieni i dodać do flaczków. Jeszcze chwilę gotować.


niedziela, 13 listopada 2016

Makaron z jarmużowym pesto

Bardzo lubimy jarmuż ale w wersji surowej smakuje nam tylko w koktajlach. Dlatego też postanowiłam przygotować jarmużowe pesto. Wyszło przepyszne i po prostu z samym makaronem smakuje najlepiej. Po pesto z rukoli to będzie drugie nasze ulubione.

składniki:

10 średnich młodych liści jarmużu ( ok 100 g bez twardych części)
1 łyżka ziaren słonecznika
2 łyżki pestek z dyni
2-3 łyżki drobno startego sera pecorino
ok 15 łyżek oleju rzepakowego
10 łyżek oleju sezamowego
sól,pieprz
1 mały ząbek czosnku
400 g makaronu tagliatelle Malma

Liście jarmużu dokładnie umyć i osączyć. Usunąć twarde części i podzielić na małe kawałki. Rozdrobniony jarmuż przełożyć do rozdrabniacza. Dodać pestki słonecznika i dyni, ziarna można wcześniej uprażyć na suchej patelni. Dodać także olej rzepakowy i sezamowy. Zmiksować aż składniki uzyskają konsystencję papki. Następnie dodać czosnek oraz drobno starty ser. Ponownie zmiksować aby składniki się połączyły. Na koniec ewentualnie doprawić do smaku solą i pieprzem ( ja dałam tylko trochę pieprzu), dodać też nieco oleju gdyby pesto wyszło za gęste. Jeszcze raz zmiksować. Makaron ugotować al'dente. Osączyć z nadmiaru wody. Do gorącego makaronu dodać pesto. Wyszło mi ok 8 łyżek pesto, do makaronu dodałam 5. Dokładnie wymieszać. Nałożyć na talerze. Posypać drobno startym serem pecorino i  podawać.



piątek, 11 listopada 2016

Masełko smakowe

Skoro wiecie już jak zrobić domowe masło to polecam zrobić masełko smakowe. Do masełka wystarczy dodać różne dodatki. Mogą to być m.in. posiekane zioła, czosnek, szczypiorek, chrzan, koperek. W sumie wszystko co nada naszemu masełku fajny posmak. Ja przygotowałam trzy smaki : czosnkowe, bazyliowe i szczypiorkowe. Uwielbiam kanapeczki z takim smakowym masełkiem i domowym chlebkiem i nic więcej mi nie potrzeba :)

składniki:

400 g miękkiego domowego masła
3-4 listki bazylii
1 łyżka posiekanego szczypiorku
1 duży ząbek czosnku
ewentualnie sól do smaku

Do zrobienia masełka smakowego używam świeżo zrobionego masła bo jest miękkie i nie muszę czekać aż po prostu się rozgrzeje i zmięknie. Oczywiście można też wykorzystać masło, które zrobiliśmy wcześniej lub masło kupne. Wystarczy tylko je rozgrzać w temperaturze pokojowej aby zmiękło bo miękkie masło lepiej miesza się z dodatkami. Masło podzielić na 3 części. Do jednej części dodać posiekany szczypiorek. Do drugiej części dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Do trzeciej części dodać drobno posiekane listki bazylii. Do każdej części można też dodać jeszcze szczyptę soli jeśli chcemy masełko bardziej słone. Każda część masełka dokładnie wymieszać z dodatkami. Uformować w osełkę lub dowolny kształt i odstawić do lodówki na kika godzin aby masełko przeszło smakiem. Ja swoje masełka ugniotłam w silikonowej foremce dzięki temu nabrały fajnego kształtu kwiatka.



czwartek, 10 listopada 2016

Placki ziemniaczane z jarmużem

Placki ziemniaczane są proste i smaczne. Można je podawać na słodko i na wytrawnie, same lub z różnymi dodatkami. Ja tym razem swoje placki wzbogaciłam dodatkiem jarmużu. Dzięki temu nabrały fajnego posmaku.

składniki:

1 kg ziemniaków
150 g jarmużu (bez twardych części)
sól,pieprz
2 jajka
3 łyżki mąki pszennej
olej do smażenia

Jarmuż zalać wodą i zagotować. Gotować ok 3-5 minut aby zmiękł. Następnie osączyć na sicie i wystudzić. Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wystudzony jarmuż odcisnąć w rękach z nadmiaru wody i posiekać na małe kawałki. Dodać do startych ziemniaków. Dodać także jajka oraz mąkę, sól i pieprz do smaku. Masę dokładnie wymieszać. Rozgrzać patelnię z odrobiną oleju. Nakładać po łyżce masy i rozpłaszczyć łyżka formując placka. Smażyć z obu stron na złoty kolor. Osączyć na papierowym ręczniku i podawać. Ja swoje placki podałam z sosem pieczarkowym.

wtorek, 8 listopada 2016

Karkówka z pieczarkami zapiekana w kapuście kiszonej

Robiłam już żeberka zapiekane w kapuście kiszonej więc w ten sam sposób przygotowałam również karkówkę. Danie wzbogaciłam o pieczarki, które akurat zalegały mi w lodówce. Pieczarki mogą być ugotowane lub surowe. Karkówkę można doprawić ulubionymi przyprawami, ja wybrałam czubrycę zieloną.

składniki:

ok 900 g karkówki
ok 900 g kiszonej kapusty
5-6 średnich pieczarek
5 listków laurowych
sól, pieprz
ok 400 ml bulionu
czubryca zielona

Karkówkę pokroić w grube plastry, u mnie wyszło 6 sztuk. Następnie karkówkę oprószyć solidnie z obu stron czubrycą zieloną. Przyprawione mięso odstawić na kilka godzin do lodówki, u mnie stało przez całą noc. Następnie plastry karkówki obsmażyć z obu stron na rozgrzanej patelni. Kapustę kiszoną przepłukać w wodzie, jeśli jest bardzo kwaśna to zrobić to dwa razy. Na dno naczynia żaroodpornego wyłożyć połowę kapusty. Kapustę oprószyć delikatnie solą i pieprzem. Na kapuście ułożyć listki laurowe i pokrojone pieczarki. Następnie ułożyć podsmażoną karkówkę. Przykryć drugą częścią kiszonej kapusty. Wierzch również oprószyć delikatnie sol i pieprzem. Całość zalać bulionem. Naczynie przykryć szczelnie folią aluminiową lub pokrywką. Zapiekać ok 1-1,5 godziny na 180 C aż karkówka będzie miękka ( ja sprawdzam widelcem czy już jest gotowa), funkcja termoobieg.




poniedziałek, 7 listopada 2016

Zupa z zielonym groszkiem konserwowym

Bardzo prosta i szybka w przygotowaniu zupka z groszkiem konserwowym. To ulubiona zupka mojego męża. Ja za groszkiem konserwowym za bardzo nie przepadam ale w zupce całkiem nieźle smakuje.

składniki:

1,5 l bulionu
700 g obranych ziemniaków
1 słoik groszku konserwowego (720 ml)
2 cebule
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki masła
natka pietruszki

Do garnka wlać bulion i zagotować. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Gdy bulion się zagotuje wrzucić pokrojone ziemniaki i garść posiekanej natki pietruszki. Gotować aż ziemniaki będą miękkie. W międzyczasie przygotować zasmażkę. Cebule pokroić w pół plastry. Na patelni rozpuścić masło i przyrumienić pokrojoną cebulę. Na koniec dodać mąkę i chwilę razem smażyć. Gdy ziemniaki będą już miękkie dodać groszek razem z zalewą oraz zasmażkę. Wymieszać i zagotować, gotować jeszcze 5 minut.

piątek, 4 listopada 2016

Pożywna sałatka makaronowa ze świeżym ogórkiem

Prosta, smaczna i pożywna sałatka makaronowa. U mnie w domu zawsze są chętni na taką sałatkę. Szybko się robi i szybko znika.

składniki:

250 g makaronu, u mnie rurki Malma
1 duży długi świeży ogórek
1 słoiczek papryki konserwowej ( o pojemności 0,5 l)
300 g chudej wędliny
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
majonez

Makaron ugotować al'dente. Przelać wodą i dobrze osączyć. Ogórka obrać ze skórki i pokroić w niedużą kostkę. Paprykę osączyć z zalewy i pokroić na nieduże kawałki. Wędlinę również pokroić w niedużą kostkę. Wszystkie składniki przełożyć do dużej miski i dokładnie wymieszać. Następnie połączyć z majonezem.






czwartek, 3 listopada 2016

Kurczak duszony z cebulką i majerankiem

Kawałki kurczaka czyli ćwiartki czy udka/pałki najczęściej piekę w piekarniku. Tym razem dla odmiany postanowiłam zrobić mięsko duszone. Dodałam dużo majeranku i cebulki, które nadały mięsku fajny aromat.

składniki:

3 ćwiartki z kurczaka (ok 1 kg)
2 duże cebule
1 czubata łyżka majeranku
sól
2 listki laurowe
olej kokosowy
1 l gorącej wody
2 łyżki mąki pszennej

Ćwiartki z kurczaka dokładnie umyć i osączyć. Każdą ćwiartkę podzielić na dwa kawałki. Cebulę pokroić w pół plastry. Rozgrzać odrobinę oleju kokosowego i obsmażyć kawałki kurczaka ze wszystkich stron, tak aby mięso zmieniło kolor. Następnie mięso zalać gorącą wodą. Dodać majeranek, pokrojoną cebulę, listki laurowe oraz sól do smaku. Dusić aż mięso będzie miękkie. Gdy mięso będzie już miękkie przełożyć je na talerz. Płyn, który pozostał w garnku ( powinno go zostać ok pół litra) zagęścić mąką wymieszaną z odrobiną wody. Do sosu ponownie włożyć mięso. Gotowego kurczaka podałam z ziemniakami i buraczkami.