poniedziałek, 30 lipca 2018

Sernik owocowa kopuła

Pamiętacie czekoladową kopułę? w ten sam sposób powstała owocowa kopuła czyli po prostu sernik zrobiony w misce. Tylko tym razem na owocowo i powstał z tego co miałam pod reką a były to owoce borówki amerykańskiej i brzoskwinie, kilka galaretek, resztki zmielonego sera oraz dżemu. Czyli taki sernik resztkowy. Wygląda jak wygląda ale za to był bardzo smaczny i był idealnym deserem na upalny dzień bo zniknął migiem. Oczywiście jeśli mamy większy wybór składników do dyspozycji można sobie skomponować różne wersje smakowe i kolorystyczne wtedy sernik będzie bardziej cieszył oko. Opis przygotowania może wydaje się długi i skomplikowany bo rozpisałam wszystko na warstwy aby było dokładnie. Jednak zanim nam steżeje jedna warstwa można już zacząć robić drugą więc w sumie to nie jest tak długo i nie wymaga dużego nakładu pracy.



składniki:

warstwa I (borówki z galaretką)
galaretka niebieska +1,5 szklanki gorącej wody
200 g borówek

warstwa II (masa serowa z dżemem)
300 zmielonego sera, u mnie z wiaderka
3 kopiaste łyzki dżemu truskawkowego
galaretka truskawkowa +1 szklanka goracej wody

warstwa III (brzoskwinie z galaretką)
3 brzoskwinie
galaretka żółta (cytrynowa) +1 szklanka goracej wody

warstwa IV ( masa serowa)
300 g zmielonego sera, u mnie z wiaderka
galaretka truskawkowa +1 szklanka goracej wody

Przygotować miskę, u mnie szklana o średnicy 20 cm i pojemności 2 litry. Miskę wyłożyć folią spożywczą i wstawić do lodówki do stężenia. Szklanka do odmierzania o pojemności 250 ml. Ser przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej.

Warstwa I
Galaretkę niebieską rozpuścić w 1,5 szklanki gorącej wody. Przestudzić. Gdy juz będzie zimna na dno szklanej miski wsypać borówki. Zalać galaretką i odstawić do loodówki do stężenia.

Warstwa II
Galaretkę truskawkową rozpuścić w szklance goracej wody. Odstawić do wystudzenia. Ser zmiksować z dżemem. Dodać wystudzoną galaretkę i ponownie zmiksować. Masę wylać na galaretkę z borówkami. Wstawić do lodówki do stężenia.

Warstwa III
Galaretkę cytynową rozpuścić w 1,5 szklanki wody. Odstawić do wystudzenia. Brzoskiwnie pokroic na plasterki i ułożyć na warstwie II i zalać zimną galaretką cytynową. Odstawić do lodówki do stężenia.

Warstwa IV
Galaretkę truskawkową rozpuścić w 1 szklance gorącej wody. Galaretkę odstawić do wystudzenia. Następnie ser zmiksować z zimna galaretką. Masę wylać na warstę III. Całośc odstawić do lodówki na kilka godzin aby całośc dobrze steżała. Po kilku godzinach przełozyc na talerz odwracając miskę. Usunąć folię i można zajadać.

Sernik ten można też przygotować w tortownicy tylko trzeba odwrócić kolejność warstw i zacząć od warstwy IV.


sobota, 28 lipca 2018

Lody śmietankowe z musem porzeczkowym

Znowu zapraszam na pyszne lody. Tym razem śmietankowe. Dla przełamania słodkości dodałam kwaskowy akcent w postaci porzeczkowego musu. Mus dodałam do masy ale można również zrobić czyste lody śmietankowe a potem przed podaniem polać musem porzeczkowym.




składniki:

700 ml śmietanki 30 %
1/2 puszki mleka zagęszczonego słodzonego (ok 250 g)
400 g czarnej porzeczki
2 łyżki cukru
2 łyżki wody

Do rondelka wrzucić porzeczki. Lekko rozgnieść łyżką lub tłuczkiem do ziemniaków. Podlać wodą i postawić na małym ogniu aby puściły trochę soku. Potem zwiększyć ogień i dodać cukier. Gotować aż porzeczki zmiekną i całość nieco zgęstnieje. Wystudzić. Natępnie zmiksować blenederem i przetrzeć przez gęste sito aby pozbyć się pesteczek. Jak komuś petki nie przeszkadają to oczywiście  można nie przecierać ale w gładkich lodach jednak będą wyczuwalne. Śmietankę wlać do miski i ubić na sztywno. Następnie dodać mleko zagęszczone. Zmiksować do połączenia składników. Na koniec dodać mus porzeczkowy. Przemieszać kilka razy łyżką aby rozprowadzić mus w całej śmietance. Masę przelać do pojemnika w którym będą się mroziły lody. Przykryć pokrywką i wstawić do zamrażarki na kilka godzin, u mnie zawsze lody mrożą się przez noc. Przed podaniem lody wystawić wcześniej z lodówki aby nieco zmiękły, nakładać porcje i zajadać.



środa, 25 lipca 2018

Ciasto z czerwoną porzeczką

Proste ciasto babkowe. Wystarczy tylko zmiksować składniki, wyłożyć owoce i piec. Szybko się robi i szybko znika bo foremka nieduża. 




























składniki:

4 jajka
1,5 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki cukru
1/3 szklanki oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki śmietany
200 g czerwonej porzeczki
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Foremkę keksową 30x10 natłuścić i posypać tartą bułką.  Szklanka do odmierzania składniów o pojemności 250 ml. Do miski wbić jajka. Dodać olej i śmietanę zmiksować. Następnie dodać cukier i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Zmiksować do połączenia składników. Masę przełożyć do keksówki i ładnie wyrównać. Czerwoną porzeczkę oprószyć niedokładnie mąką ziemnaczaną i wyłożyć na wierzch. Foremkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i piec do suchego patyczka ok 35-40 minut. Po wystudzeniu polukrować lub posypać cukrem pudrem.

wtorek, 24 lipca 2018

Placki z cukinii z fetą

Kolejna wersja cukiniowych placków. Do cukiniowej masy dodałam pokruszone ser feta raz troche ziarenek siemienia. Gotowe placki podałam z dipem ogórkowym z miętą.

składniki:

1 kg młodej cukinii, u mnie żółta i zielona
200 g sera feta
3 łyżki ziaren siemienia lnianego
2 duże jajka
4-5 łyżek mąki pszennej
sól,pieprz
olej do smażenia, u mnie rzepakowy

Cukinię dokładnie umyć i razem ze skórką zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Startą cukinię lekko posolić i przełożyć na sito. Odstawić na ok godzinę aby sok ociekał. Potem cukinie odcisnąć dokładnie z soku. Do odciśniętej cukinii dodać jajka, mąkę, siemię lnianę, pokruszony ser feta. Całość dokładnie wymieszać. Do smaku doprawić solą i pieprzem, z solą ostrożnie bo cukinia była wcześniej solona i ser feta też jest słonawy. Rozgrzać patelnię z niewielką ilością oleju i nakładać po łyżce masy formując placka. Smażyć z obu stron na ciemnozłoty kolor. Osączyć na papierowym ręczniku. 

sobota, 21 lipca 2018

Lody o smaku ajerkoniaku

W sklepach dostępne są lody o smaku ajerkoniaku więc postanowiłam zrobić domową wersję. Wykorzystałam tylko trzy składniki i nie przypuszczałam, że wyjdą takie pyszne. Proponuje od razu zrobić podwójną porcję aby zużyć na raz całą puszkę mleka skondensowanego. Lody można podać same lub stworzyć jakiś bogaty deser i podać z dodatkami.



składniki:

500 ml śmietanki 30 % lub 36%
1/2 puszki mleka słodzonego zagęszczonego (ok 250 g)
1/2 szklanki ajerkoniaku

Śmietankę wlać do miski i ubić na sztywno. Do ubitej śmietanki dodać mleko zagęszczone. Zmiksować aż składniki się połączą. Następnie powoli wlewać ajerkoniak, cały czas miksować. Zmiksować do połączenia składników. Masę przelać do pojemnika z pokrywką, wstawić do zamrażarki. U mnie lody mroziły się przez całą noc. Alkohol sprawia, że lody nie zamarzają na tzw. kość,  są miękkie i puszyste i można zajadać zaraz po wystawieniu z zamrażarki.


środa, 18 lipca 2018

Ogórki po żydowsku

Sezon ogórkowy trwa. W tym roku wypróbowałam znowu coś nowego. Znalazłam przepis na ogórki po żydowsku, który mnie zaciekawił i musiałam go wypróbować bo bardzo spodobał mi się sposób krojenia ogórków. W internecie pod tą nazwą spotkałam wiele różnych wersji. Nie wiem skąd też taka nazwa ale ważne, że ogóreczki bardzo smaczne. Przepis z którego skorzystałam zaczerpnęłam ze stronki na facebooku Słodko-Słone. Oczywiście co nieco zmieniłam. Od ogórków odkroiłam końcówki, zmodywfikowałam też trochę zalewę pod swój smak i musiałam zrobić jej podwójną porcję.

składniki:

ok 2,2 kg ogórków gruntowych
2 duże cebule
2 łyżki oleju
do każdego słoiczka: kilka zierenek angielskiego ziela, gorczycy i czarnego pieprzu
                                   mała gałązka kopru z nasionami
                                   2 małe ząbki czosnku

zalewa
6 szklanek wody
1,5 szklanki octu 10 %
2 szklanki cukru
2 płaskie łyżeczki soli
2-3 litki laurowe

Cebulę pokroić w piórka i podsmażyć na oleju, smażyć aż cebula zmięknie i zacznie się rumienić. Wystudzić. Do każdego słoiczka na dno włożyć po łyżce podsmażonej cebuli, gałązkę kopru, ząbek czosnku oraz po kilka ziarenek ziele, pieprzu i gorczycy. Ogórki dokładnie umyć i osuszyć. Odkroić końcówki i pokroić na plastry o grubości ok 1,5 -2 cm. Każdy plaster naciąć na krzyż nie przecinając do końca. Pokrojone ogórki ułożyć w słoikach. Na wierzch dać po po ząbku czosnku. Składniki zalewy zagotować. Gorącą zalewą zalać ogórki. Słoiki zakręcić. Wstawić do garnka wyścielonego ściereczką. Zalać wodą na wysokość 2/3 słoika. Pasteryzować aż ogórki zmienią kolor, ok 5 minut od zagotowania. Z podanych składników wyszło mi 8 słoiczków o pojemności ok 500 ml. Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Polecam też:
Ogórki z czosnkiem
Ogórki w zalewie keczupowej
Ogórki w zalewie gyros




RÓBMY PRZETWORY! 5.

niedziela, 8 lipca 2018

Sorbet truskawkowy

Sorbet truskawkowy to idealny deser na upalne dni. Prosty w przygotowaniu, jedynie trzeba poczekać aż całość zamarznie. Zamiast zwykłego syropu z wody i cukru można dodać syrop miętowy lub syrop z czarnego bzu. Dzięki temu sorbet zyska ciekawy posmak.




składniki:

1 kg truskawek
1 szklanka wody
2 łyżki soku z cytryny
ok 3/4 szlanki cukru*

Przygotować syrop. Do rondelka wlać wodę i dodać cukier, zagotować. Gotowy syrop wystudzić. Truskawki zmiksować na mus. Dodać sok z cytryny i wystudzony syrop. Wszystko zmiksować i przelać do pojemnika. Pojemnik przykryć i wstawić do zamrażarki. Mrozić ok 5-6 godzin. Co godzinę pojemnik wystawić z zamrażarki i całość zmiksować. Po 5-6 godzinach sorbet jest gotowy. Jeśli sorbet planujemy podać nastepnego dnia i zostawimy na dłużej w zamrażarce to przed podaniem trzeba wystawić z zamrażaki aby trochę odpuścił i dopiero nakładać łyżką do lodów. Masę truskawkową można także wlać do pojedyńczych foremek na lody.
*Ilośc cukru zależy od naszego smaku i od słodkości truskawek.

piątek, 6 lipca 2018

Cukinia faszerowana kaszanką

Robiłam pieczarki nadziewane kaszanką więc spróbowałam również cukinię. Do farszu oprócz kaszanki dorzuciłam cebulę i pieczarki. Cukinia z takim farszem bardzo nam zasmakowała, dobrze smakuje na ciepło jak i na zimno. Ja swoją cukinię upiekłam w piekarniku ale można również wrzucić ją na grilla, tylko wtedy lepsza będzie cukinia podłużna bo szybciej zmięknie.


składniki:

5 okrągłych cukinii o średnicy ok 8-10 cm
650 g kaszanki
350 g pieczarek
2 duże cebule
olej do smażenia
sól

Cukinie dokładnie umyć i osuszyć. Odkroić czapeczki z ogonkiem, czapeczki odłożyć bo będą potrzebne. Jeśli cukinia ma nieładne zgrubienie na dnie, po kwiatku to także cienko odkroić to co brzydkie. Wydrążone cukinie lekko posolić w środku i odłożyć na ściereczkę, wydrążoną stroną do dołu aby sok spływał. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Pieczarki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Kaszankę obrać z flaka i pokroić na grubsze plastry. Rozgrzać patelnię z niewielką ilością oleju i przyrumienić cebulę. Następnie dodać pieczarki. Smażyć aż pieczarki odparują wodę. Potem dodać pokrojoną kaszankę i smażyć aż się rozpadnie. Farszu już nie doprawiałam bo kaszanka była dobrze doprawiona. Gotowym farszem nadziać wydrążone cukinie. Przykryć odkrojoną czapeczką z ogonkiem, dzięki temu farsz na wierzchu nam się nie wysuszy. Cukinie ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub blaszce do ciasta. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać aż cukinia zmięknie ok 30-40 minut, funkcja termoobieg.


środa, 4 lipca 2018

Jogurtowe muffinki z czerwoną porzeczką

Coś słodkiego na szybko? u mnie zawsze sprawdzają się muffinki. Wystarczy wymieszać suche składniki i mokre, dorzucić jakieś owoce czy nawet czekoladę i gotowe. Znikają jeszcze ciepłe. 




składniki:

1 i 2/3 szklanki mąki pszennej
2/3 szklanki cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka jogurtu naturalnego
1/3 szklanki oleju
2 jajka
200 g czerwonej porzeczki bez ogonków

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. W jednej misce wymieszać składniki suche czyli mąkę, cukier i proszek do pieczenia. W drugiej misce połączyć składniki mokre czyli jogurt, olej i jajka. Nastepnie połączyć zawartość obu misek. Ciasto przełożyc do foremki na muffinki, u mnie silikonowa. Ciasta nałożyć na wysokość ok 3/4 foremki. Na wierzchu posypać porzeczkami. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i piec do suchego patyczka, ok 20-25 minut, funkcja góra-dół. Muffinki wyjąć z foremki i ułożyć na kratce do wystudzenia. Przed podaniem posypać cukrem pudrem lub polukrować. Z podanych składników wyszło mi 12 muffinek.