czwartek, 31 lipca 2014

Przetwory - ogóreczki konserwowe

Zapraszam na pyszne korniszonki. Nam jakoś ostatnio nie wchodziły, zdecydowanie powodzeniem cieszyły się ogóreczki kiszone więc w tamtym roku wogóle nie kładłam konserwowych. Ale myślę, że w tym roku po takiej przerwie skosztujemy ze smakiem więc włożyłam kilka słoiczków.

składniki:

ok 2,5 kg małych ogórków gruntowych
3 marchewki
do każdego słoiczka :
  • głązka kopru z nasionami
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 listek laurowy
  • kawałek chrzanu
  • po kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy
zalewa
1,5 l wody (6 szklanek)
250 ml octu 10% (1 szklanka)
3 łyżki soli kamiennej
3 łyżki cukru

Ogórki dokładnie umyć i osączyć, użyłam małych ogórków takich aby akurat mieściły się do pół litrowego słoiczka. Marchewki obrać i pokroić wzdłuż na paski. Ogórki ułożyć w słoiczkach. Do każdego słoiczka włożyć również kawałek marchewki i chrzanu, listek laurowy, 1-2 ząbki czosnku, gałązkę kopru i po kilka ziarenek pieprzu, gorczycy i ziela angielskiego. Składniki zalewy dokładnie wymieszać aby sól i cukier się rozpuściły. Zalewą zalać ogóreczki ułożone w słoikach. Słoiki dokładnie zakręcić i wstawić do garnka. Zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować krótko aby ogóreczki tylko zmieniły kolor na taki żółtozielony, ok 5-10 minut od zagotowania w zależności od wielkości słoika. Wyłączyć gaz i zostawić do wystudzenia. Z podanych składników wyszło mi 8 słoiczków 0,5 l. 


Przetwory

środa, 30 lipca 2014

Jagodowa straciatella

Znowu wykorzystałam foremkę Lilianę o której pisałam Wam tutaj i przygotowałam pyszny deserek na zimno, tym razem z jagodami. Wystarczą dwie galaretki, śmietanka i trochę jagód i już mamy pyszny deserek na zimno:) Foremka jest świetna, nic nie przywiera a deserek sam wyskakuje z foremki.

składniki:

300 ml śmietanki 30%
300 g jagód
1 galaretka niebieska (użyłam Winiary)
1 galaretka ametystowa (użyłam Wodzisław)

Przygotować galaretki. Galaretkę niebieską rozpuścić w 300 ml wody. Galaretkę ametystową rozpuścić w 200 ml wody. Oczywiście można użyć innych galaretek pasujących kolorystyczne. Galaretki odstawić do wystudzenia. Gdy galaretki będą już lekko tężały do foremki wlać niebieską galaretkę i wstawć do lodówki aby nieco stężała. Można wcześniej foremkę schłodzić w lodówce wtedy galaretka szybciej stężeje. Następnie śmietankę ubić na sztywno, cały czas ubijać i wlewać galaretke ametystową. Do masy dodać jagody, ja kilka razy nagniotłam je łyżką aby puściły sok. Masą wymieszać z jagodami łyżką, nie musimy jej dokładnie mieszać. Następnie jagodową masę przełożyć do foremki na stężoną galaretkę. Dokładnie wyrównać i wstawić do lodówki na kilka godzin.




Słodkie jagodowe lato Lekkie desery bez piekarnika vol 2 Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni

wtorek, 29 lipca 2014

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym

Dzisiaj polecam pyszną fasolkę szparagową. Można ją zajadać samą jak również podać jako dodatek do mięska.

składniki:

1 kg fasolki szparagowej żółtej
1 puszka pomidorów krojonych
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka oregano
sól, pieprz Kamis do smaku
2 łyżki śmietany 18%
oliwa do smażenia

Fasolkę obrać i pokroić, zalać wodą i ugotować do miękkości. Rozgrzać patelnię z odrobiną oliwy. Dodać przepuszczone przez praskę ząbki czosnku. Chwilkę smażyć aby czosnek puscił aromat a następnie dodać pomidory z puszki. Dodać słodką paprykę oraz oregano, doprawić do smaku solą i pieprzem. Dusić chwilę wszystko razem aby smaki się wymieszały. Zdjąć z ognia i dodać śmietanę, dokładnie wymieszać. Następnie dodać ugotowaną fasolkę i ponownie wymieszać. Fasolkę podawać przybraną świeżymi listkami oregano.


poniedziałek, 28 lipca 2014

Sałatka z melonem na roszponce

Już dawno nie jadłam melona i już zapomniałam jego smak a przecież jest taki smaczny. Ostatnio więc kupiłam. Zjedliśmy ze smakiem a kawałek wykorzystałam do tej pysznej i bardzo kolorowej sałatki.



składniki:


2-3 garście roszponki
kawałek melona ok 200 g bez skóry i pestek
12 kulek małej mozzarelli
6 plastrów szynki dojrzewającej
kolorowe zioła do sałatek Kamis
do skropienia oliwa, olej rydzowy lub słonecznikowy
5-6 kwiatków nasturcji

Składniki na dwie porcje. Melona pokroić na małe kawałki. Na talerzach ułożyć listki roszponki. Następnie na sałacie ułożyć kulki mozzarelli oraz kawałki melona. Pomiędzy ułożyć zwinięte kawałeczki szynki. Całość posypać przyprawą do sałatek i skropić delikatnie oejem. Sałatkę udekorować jeszcze kolorowymi płatkami nasturcji i podawać.


Kompot porzeczkowo-truskawkowo-śliwkowy

Gorąco i pić się chce więc polecam pyszny i orzeźwiający kompocik owocowy w którym dominuje czarna porzeczka. Do komotu można wyorzystac zarówno owoce świeże jak i mrożone.

składniki:


500 g czarnych porzeczek
400 g truskawek 
300 g śliwek
1 szklanka cukru
2,5 litra wody

Porzeczki dokładnie oczyścić i wypłukać. Śliwki wypestkować. Do garnka włożyć przygotowane owoce, dodać truskawki, cukier i wlać wodę. Wszystko zagotować i gotować ok 5 minut. Następnie przecedzić przez gęste sito. Otrzymamy mocny koncentrat owocowy, który trzeba rozcieńczyć wodą i dosłodzić wedle uznania do smaku. Najlepiej smakuje dobrze schłodzony.


niedziela, 27 lipca 2014

Polędwiczki duszone w sosie kurkowym

Pyszna i delikatna polędwiczka w sosie kurkowym. Mięsko delikatne więc szybko się robi. Zamiast kurek można użyć pieczarek lub inne grzyby leśne. Sosik podałam z kaszą jęczmienną perłową.



składniki:

1 polędwiczka wieprzowa ok 600 g
300-400 g kurek
0,5 l wody
100 ml śmietanki 30%
sól z pieprzem Kamis
1,5 łyżki mąki ryżowej lub pszennej
natka pietruszki do posypania
masło do smażenia
kasza jęczmienna perłowa

Do garnka wlać wodę i zagotować. Polędwiczki pokroić w cienkie plastry. Kurki dokładnie oczyścić i przesmażyć na patelni na maśle. Wrzucić do gotującej wody. Na tej samej patelni przesmażyć polędwiczki, krótko aby tylko delikatnie zmieniły kolor. Dodać do garnka z kurkami. Wszystko dusić ok 15 minut, doprawić do smaku solą i pieprzem. Następnie dodać słodką śmietankę. Mąkę ryżową wymieszać z odrobiną wywaru i zagęścić sos. Gotowe polędwiczki podałam z kasza jęczmienną polane sosem kurkowym i ogórkami w musztardzie. Na wierzchu posypać posiekaną natką pietruszki.




sobota, 26 lipca 2014

Sernik z kruszonką z owocami

Dziś zapraszam Was na prosty i pyszny serniczek, który zawsze się udaje. Sernik ten często gości na moim stole, w sezonie robię go z owocami natomiast zimą dodaję dużą porcję rodzynek. Można tez zrobić bez żadnych dodatków.

składniki:

ciasto
3 szklanki mąki
3 łyżki cukru
250 g masła
3 żółtka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki kakao

masa serowa
1 kg sera z wiaderka u mnie Wieluń
100 g miękkiego masła
3 żółtka
6 białek
1 budyń waniliowy
ok 1/2 szklanki cukru
owoce ok 600 g ( dałam głównie czereśnie, troszkę malin i kilka małych truskawek)

Przygotować ciasto. Na stolnicy wymieszać mąkę, cukier, kakao i proszek do pieczenia. Dodać masło i posiekać nożem. Następnie dodać żółtka i szybko zagnieść ciasto. Gotowe ciasto odłożyć i przygotować masę serową. Masło utrzeć z żółtkami i cukrem. Następnie porcjami dodawać ser z wiaderka. Potem dodać budyń w proszku. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do masy serowej. Na koniec dodać przygotowane owoce i delikatnie wymieszać. Dużą blachę 30x25 natłuścić i posypać tartą bułką. Na dno zetrzeć na tarce o grubych oczkach ok 3/5 ciasta. Następnie wyłożyć masę serową z owocami. Na wierzch zetrzeć pozostałą część ciasta. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 50-60 minut. Jeśli ktoś lubi bardziej słodki sernik może dać więcej cukru, jak dla mnie ta ilość jest wystarczająca.



piątek, 25 lipca 2014

Kwiaty cukinii nadziewane mięsem mielonym

Bardzo lubię cukinię jednak kwiatów cukinii jeszcze nie jadłam . W tym roku cukinii u mnie sporo więc postanowiłam nadrobić te zaległości. 

składniki:

14 kwiatów cukinii
300 g mięsa mielonego z łopatki
1 małe jajko
1 łyżka posiekanego szczypiorku
sól ziołowa Kamis do smaku

ciasto
150 ml mleka
1 jajko
4-5 łyżek mąki pszennej
szczypta soli
olej do głębokiego smażenia

Mięso mielone wymieszać z jajkiem i posiekanym szczypiorkiem, doprawić do smaku solą ziołową. Z mięsa uformować małe kulki tak aby zmieściły sie do kwiatów. Z kwiatów cukinii usunąć pręciki. Następnie do każdego kwiatu włożyć kuleczkę mięsa. Przygotować tempurę, dokładnie wymieszać mleko z jajkiem, mąką i szczyptą soli. W gotowym cieście zanurzać nadziane kwiaty cukinii i smażyć na głębokim oleju aż się zarumienią. Osączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawać z dowolnymi dodatkami, ja akurat wykopałam swoje pierwsze ziemniaczki więc zrobiłam fryteczki.



Cukinia 2014

Dżem czereśniowo-jagodowy

Kolejne przetwory na zimę. Tym razem dżemik z czereśni i jagódek.

składniki:

600 g wypestkowanych ciemnych czereśni
400 g jagód
ok 500 g cukru

Czereśnie opłukać, osączyć z nadmiaru wody i wydrylować, potrzebujemy 600 g czereśni bez pestek. Jagody również wypłukać i dobrze osączyć. Owoce wsypać do garnka zasypać cukrem, cukru dałam nieco mniej bo czereśnie były bardzo słodkie. Odstawić na kilka godzin aby puściły sok. Następnie zagotować , gotować często mieszając aż masa nieco zgęstnieje ja gotowałam ok 40 minut. Następnie przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić i odstawić do góry dnem, pozostawić do wystudzenia.


Przetwory

czwartek, 24 lipca 2014

Pesto z rukoli i suszonych pomidorów

Z warzywniaczka zebrałam starą rukolę, która jest już twardsza i bardziej ostra i już nie nadaje sie do sałatek. Swój zbiór wykorzytałam do zrobienia pesto. Podobne pesto robiłam już w małych ilościach przygotowując makaron z pesto czy łososia z pesto zapiekanego w cieście francuskim. Teraz zrobiłam dużą porcję i dałam nieco inne składniki. Wkrótce przedstawię przepisy w których wykorzystam to pesto.

składniki:

100 g rukoli
10-12 suszonych pomidorów z oleju
4-5 ząbków czosnku
5 duzych listków bazylii
3 łyżki ziaren słonecznika,dyni, orzeszków piniowych
1/2 szklanki oliwy lub też oleju z pomidorków
2 łyżki startego grana padano lub parmezanu

Do rozdrabniacza wrzucić suszone pomidory i ząbki czosnku, rozdrobnić. Następnie dodać listki bazylii oraz ziarna, ponownie rozdrobnić. Potem porcjami dodawać rukolę oraz olej, wszystko rozdrobnić. Na końcu dodać drobno starty ser i jeszcze raz włączyć rozdrabniacz aby składniki dobrze się wymieszały. Gotowe pesto przełożyć do słoiczka i zalać oliwa na wierzchu, można je przechowywać w lodówce ok 2 tygodni. 






środa, 23 lipca 2014

Zupa botwinkowa

Pyszna pożywna zupka z młodych warzyw- buraczków, ziemniaków i włoszczyzny. Młode warzywa więc zupa jest gotowa raz dwa. Obowiązkowo zabielana śmietaną, stąd też taki jasny wręcz różowy kolor. Smak mojego dzieciństwa.

składniki:

600 g botwiny (buraczki i łodyżki)
600 g młodych ziemniaków
ok 1,7 l bulionu
1 cebula
1 nieduży pęczek młodej włoszczyzny ( natka pietruszki, liść selera i pora)
garść posiekanego koperu
1 łyżka majeranku
4 łyżki śmietany 18%
sól Kamis
pieprz Kamis

Buraczki obrać i pokroić razem z łodyżkami. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Ja dałam po 600 g już obranych i pokrojonych warzyw. Pokrojone warzywa zalać bulionem, dodać majeranek i gotować. Włoszczyznę drobno pokroić, cebulę pokroić w półplastry ( można zeszklić na odrobinie smalcu lub masła) i dodać do zupy. Wszystko gotować aż warzywa będą miękkie. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Na koniec zabielić zupę zahartowaną śmietaną i dodać posiekany koperek.

wtorek, 22 lipca 2014

Naleśnikowy torcik ze szpinakiem i botwiną

Były naleśniki ze szpinakiem zapiekane pod beszamelem i kukurydziane naleśniki ze szpinakiem a teraz ich kolejna szpinakowa propozycja. Tym razem szpinak połączyłam z liśćmi botwiny a naleśniki przełożone farszem jak torcik zapiekłam w formie do tarty Termisil.




składniki:

naleśniki
3 szklanki mąki pszennej
2 szklanki mleka
1 szklanka wody gazowanej
1 duża szczypta soli Kamis
1 szczypta cukru
1 jajko
1 łyżka kwaśniej śmietany
2 łyżki oleju + olej do smażenia

farsz
400 g świeżego szpinaku
300 g liści młodej botwiny z łodyżkami
200 g fety
pieprz Kamis do smaku 
1 kulka mozzarelli
1- 2 garście startego żółtedo sera
słodka papryka do posypania
olej/masło do smażenia

Dokładnie wymieszać wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe, gotowe ciasto odstawić. Przygotować farsz. Szpinak i liście botwiny drobno pokroić. Rozgrzać patelnię z masłem i przesmażyć pokrojone liście aby zmniejszyły objętość i odparowały wodę. Następnie dodać rozkruszoną fetę, doprawić do smaku pieprzem i wszystko dokładnie wymieszać. Gotowy farsz odstawić. Następnie usmażyć naleśniki. Naczynie to tarty posmarować masłem, na dnie ułożyć jednego naleśnika, posmarować cienką warstwą szpinaku. Czynność powtórzyć aż do wykorzystania wszystkich składników. Ostatnią warstwą ma być naleśnik. Wierzch torcika posypać startym żółtym serem. Ułożyć pokrojoną w plastry mozzarellę i posypać słodką papryką. Gotowy torcik wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 20-30 minut.



poniedziałek, 21 lipca 2014

Makaron z cukinią w sosie śmietanowym

Pyszne letnie danie bez mięska - makaron i cukinia. Proste, smaczne danie z pierwszymi cukiniami zerwanymi z mojego warzywniaczka.

składniki:

250 g makaronu, użyłam tasiemki Czanieckiej
2 nieduże cukinie po ok 300 g, użyłam żółtej i zielonej
150 ml śmietanki 30%
sól z pieprzem Kamis
20 g sera cheddar
kolorowy pieprz Kamis
olej do smażenia

Makaron ugotować al'dente i przelać zimną wodą. Cukinie umyć, odkroić końce, usunąć miąższ z nasionami i pokroić razem ze skórką w kostkę. Rozgrzać patelnię z olejem i dodać cukinię. Smażyć aż cukinia zmięknie ale nadal będzie chrupka. Dodać słodką śmietankę, starty ser, doprawić do smaku solą i pieprzem. Chwilkę jeszcze dusić aby smaki sie wymieszały. Dodać ugotowany makaron i wymieszać. Nałożyć na talerze, na wierzchu oprószyć kolorowym pieprzem i podawać.



Cukinia 2014

niedziela, 20 lipca 2014

Konfitura z czarnej porzeczki

Kolejne zapasiki na zimę. Za czarną porzeczką nie przepadam za bardzo, ale taka konfiturka nawet mi smakuje. Uwielbiam jej dodatek  w ciastach, jej kwaskowatość idealnie komponuje się ze słodkim kremem. 

składniki:

2 kg oczyszczonej z ogonków czarnej porzeczki
ok 1 kg cukru

Porzeczki dokładnie wypłukać i osączyć z nadmiaru wody. Następnie wsypać do garnka i zasypać cukrem. Odstawić na kilka godzin aby porzeczka puściła sok. Następnie wstawić na ogień i doprowadzić do wrzenia. Gotować aż owoce sie rozpadną od czasu do czasu mieszając. Gotowałam ok 40 minut aby woda nieco odparowała. Następnie konfiturę przełożyć do słoiczków, dobrze zakręcić i odstawić do góry dnem. Gdy konfitura jest letnia odwrócić i zostawić do całkowitego wystygnięcia. Porzeczka ma w sobie dużo pektyny więc całość po wystygnięciu ładnie się zsiada. Ilość cukru zależy od owoców i naszych upodobań smakowych.


Przetwory

sobota, 19 lipca 2014

Grillowany camembert w towarzystwie owoców

Camembert to mój ulubiony i razem z brie jedyne z serów pleśniowych, które lubię. Doskonale smakuje na słodko jak i na słono. Lubię go w sałatkach, dodaje do zapiekanek, ale najpyszniejszy jest z grilla. 

składniki:

3 serki camembert
3-4 plastry świeżego ananasa
kiść różowych winogron

Serek camembert w wersji na słodko jako lekki posiłek a można powiedzieć że też i deser, jak kto woli. Proste i bardzo pyszne. Serki wrzucić na grilla lub patelnię grillową i grillować ok 3-4 minuty z każdej strony aż serek pod naciskiem palca będzie mięciutki. Plastry ananasa pokroić na kawałki i również grillować aż leciutko się zbrązowią. Podawać od razu na ciepło póki serek jest płynny i mięciutki. Ja dodatkowo podałam do serka i ananasa jeszcze pokrojone winogrona.





piątek, 18 lipca 2014

Mini tarty z truskawkami i czekoladową śmietanką

Sezon truskawkowy zakończyłam takimi oto słodkimi małymi tartami. Na blogu było bardzo truskawkowo. Truskawkowe zapasy zrobione a teraz czekamy na następny sezon.

składniki:

kruche ciasto
250 g mąki pszennej
125 g masła
1 żółtko
1 łyżka cukru pudru
szczypta soli

400 ml śmietanki czekoladowej
truskawki
perełki do dekoracji

Przygotować ciasto. Na stolnicy wymieszać mąkę z cukrem pudrem oraz szczyptą soli. Następnie dodać masło i posiekać nożem. Dodać jajko i szybko zagnieść ciasto. Uformować kulę, owinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinkę. Następnie schłodzonym ciastem wylepić foremki do małych tart. Aby ciasto nie wyrosło na dnie nakłuć widelcem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i upiec na złoty kolor ok 20- 25 minut. Czekoladową śmietankę ubić na sztywno, można dodać zagęstnik np.śmietan fix. Na każdy upieczony wystudzony spód mini tarty wyłożyć ubitą śmietankę, ja użyłam szprycy. Udekorować dowolnie truskawkami i perełkami. Oczywiście można użyć też innych owoców.



środa, 16 lipca 2014

Kąski kurczaka w sezamie

Dziś polecam na obiadek kąski kurczaka panierowane w sezamie i u pieczone w piekarniku. Do tego ryż i suróweczka z rzodkiewki.

składniki:

1 podwójna pierś kurczaka
1 jajko
sól z pieprzem Kamis
sezam
olej do skropienia
ryż u mnie mieszanka parabolicznego i dzikiego

Pierś kurczaka pokroić w paski i oprószyć solą z pieprzem. Następnie panierować w roztrzepanym jajku i sezamie. Ułożyć na folii aluminiowej (lub papierze do pieczenia) skropionej lekko olejem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiekać aż sezam się zrumieni w temp.180 C ok 20 minut. Gotowe kąski podawać z ryżem i surówką.



wtorek, 15 lipca 2014

Kakaowe clafoutis z czereśniami w wersji mini

Było clafoutis z truskawkami a tym razem z typowym dodatkiem czereśni. Nieco w innej formie bo w małej wersji kakaowej jednak tak samo pysznej.



składniki:

2 jajka
100 g masła
1,5 łyżki kakao
75 g cukru
160 g mąki
150 ml mleka
ok 250 czereśni

Małe foremki do mini tart dobrze natłuścić i posypać tartą bułką. W foremkach ułożyć wydrylowane czereśnie. Przygotować ciasto. Masło rozpuścić i przestudzić. Jajka ubić mikserem. Cały czas ubijać na wolnych obrotach i dodawać kolejne składniki -cukier, rozpuszczone masło, mąkę, kakao oraz mleko. Gotowym ciastem zalać owoce w foremkach. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 10 minut. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem i podawać.




niedziela, 13 lipca 2014

Krakersy z serkiem i wędzonym łososiem

Pyszne małe krakersowe kanapeczki z serkiem i kawałkami wędzonego łososia. Małe przekąski które wspaniale się prezentują na stole i szybko sie robi. Polecam także wypróbować krakersy z pastą serową.

składniki:

18 krakersów
250 g zmielonego białego sera jak na sernik, ja użyłam Wieluń
120 g wędzonego łososia
1 łyżka posiekanego koperku
1-2 łyżki jogurtu
sól ziołowa Kamis do smaku
natka,koperek, czarne oliwki do dekoracji

Serek wymieszać z jogurtem. Dodać posiekany koperek, doprawić do smaku sola ziołową. Każdego krakersa posmarować serkiem, ja użyłam szprycy do dekorowania tak było łatwiej i ładniej przekąska wygląda. Następnie na każdej kanapeczce ułożyć kawałek wędzonego łososia. Dowolnie udekorować, ja użyłam natki pietruszki, koperku oraz czarnych oliwek.

Polecam też:

Naleśnikowe roladki z łososiem
Roladę szpinakową z wędzonym łososiem




sobota, 12 lipca 2014

Prosta zupa krem z kalafiora

Bardzo prosta zupka z kalafiora. Wystarczy ugotować i zmiksować i już gotowe a zupka smaczna i pożywna.


składniki:


1 średni kalafior (600 g)
4-5 dużych ziemniaków (450g po obraniu)
1,5 l bulionu
kolorowy pieprz Kamis
kilka łyżek śmietanki do zbielenia

Kalafiora podzielić na różyczki i dokładnie umyć. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Pokrojone warzywa zalać bulionem i gotować do miękkości. Następnie wszystko zmiksować blenederem na jednlita masę. Zupkę zabielić śmietanką ( bez śmietanki też może być tylko zupa będzie po prostu taka mniej apetyczna i szara). Zamiast śmietanki można użyc także mleka. Jeśli zupa będzię za gęsta można dolać bulionu. Nalać do miseczek i oprószyć świeżo zmielonym kolorowym pieprzem, podać z grzankami.


piątek, 11 lipca 2014

Pierogi ze szpinakiem i botwiną

Pierożki mi się spodobały i zrobiłam kolejne. Tym razem duże z liściastym nadzieniem-szpinakiem i botwiną.

składniki:


ciasto na pierogi
700 g mąki pszennej
400 ml wrzącej wody
4 łyżki masła lub margaryny
szczypta soli Kamis
1 jajko

farsz:
650 g świeżego szpinaku
350 g liści młodej botwiny
200 g fety
sól,pieprz Kamis
oliwa do smażenia

Przygotować farsz do pierogów. Liście szpinaku i botwiny posiekać w miarę drobno. Następnie rozgrzać patelnię z oliwą i przesmażyć pokrojone liście, aby zmiękły a przede wszystkim odparowały wodę i znacznie zmniejszyły swoją objętość. Potem dodać rozkruszoną fetę, doprawić do smaku, soli nie za dużo bo ser już jest słony. Gotowy farsz odstawić do wystudzenia. Przygotować ciasto na pierogi. Mąkę wsypać do miski, wymieszać ze szczyptą soli i jajkiem. Dodać goracą wodę z rozpuszczoną margaryną i wymieszać łyżką. Przełożyć na stolnicę i zagnieść elastyczne ciasto. Gotowe ciasto odłożyć na 30 minut aby odpoczęło, przykryć aby nie obeschło. Potem rozwałkować na średnią grubość i wykrawać koła, ja zrobiłam duże pierogi i wykroiłam koła o średnicy 10cm. Na każde koło nakładać ok łyżki farszu i uformować pierogi. Brzegi na zlepieniu ciasta docisnąć widelcem. Gotowe pierogi ugotować we wrzątku z odrobiną soli, gotować ok 5 minut od wypłynięcia. Gotowe pierożki podałam z zarumienioną cebulką.

Polecam też:
Pierogi z truskawkami
Pierogi z serem i kwiatami szczypiorku





Lato w pełni!

czwartek, 10 lipca 2014

Satay-musztardowy kurczak w towarzystwie chrupiących warzyw

Pyszny kurczak w musztardowej marynacie na patyczkach. Danie można przygotować na grillu lub patelni grillowej.

składniki:

500-600 g piersi z kurczaka

marynata
2 łyżki musztardy sarepskiej
5 łyżek oliwy
3 łyżki soku z cytryny
1 łyżka marynaty teriyaki

sałatka warzywna
1 czerwona papryka
4 ogórki gruntowe
1 młoda cebulka
kilka liści sałaty lodowej lub strzępiastej
oliwa do skropienia warzyw
odrobina soli ziołowej do smaku

Przygotować marynatę do mięsa. Wymieszać musztardę, sok z cytryny, oliwę i marynatę teriyki. Pierś kurczaka pokroić wzdłuż w paski i włożyć do marynaty. Dokładnie wymieszać aby marynata pokryła mięso i odstawić na minimum godzinkę a najlepiej na noc do lodówki. Następnie zamarynowane paski kurczaka nadziać na patyczki do szaszłyków i grillować ze wszystkich stron aż mięso się zarumieni. Mięsko można również ugrillować na patelni grillowej. Przygotować warzywa. Paprykę pokroić w paski, ogórki obrać i pokroić w kostkę, cebulę pokroić w cienkie półplasteki, sałatę porwać na małe kawałki. Wszystkie warzywa wymieszać oprószyć delikatnie solą ziołową i wymieszać. Następnie skropić oliwą i jeszcze raz wymieszać. Ugrillowanego kurczaka razem z patyczkami ułożyć na warzywach i podawać.



Lato w pełni!

środa, 9 lipca 2014

Sorbet truskawkowo-bananowy

Niby sorbet bo zawiera same owoce ale konsystencja i smak bardziej przypomina lody. Jednak nie zależnie od nazwy jest pysznie i orzeźwiająco a do tego bardzo proste w przygotowaniu.

składniki:

3 średnie dojrzałe banany
200 g truskawek

Banany obrać i pokroić na małe kawałki i zamrozić (można użyć świeżych ale według mnie gdy użyjemy mrożonych sorbet ma bardziej puszystą konsystencję). Ewentualnie można zrobić na odwrót i użyć mrożonych truskawek a świeżych bananów. Następnie zamrożone banany zmiksować z truskawkami na jednolitą masę. Można podawać od razu, konsystencja jest gęsta, ale ja polecam jeszcze wstawić do zamrażarki na jedną-dwie godzinki aby masę domrozić. Oczywiście można zostawić na dłużej wtedy tylko przed zjedzeniem trzeba wystawić na kilka minut wcześniej.

Polecam też Sorbet z kiwi z nutką mięty



Lato w pełni! Lody, lody dla ochłody Akcja lodowa 2014

wtorek, 8 lipca 2014

Chłodnik z botwiną

Mój pierwszy chłodnik, jeszcze nigdy nie robiłam i chyba nie jadłam. Wszyscy robią więc i ja spróbowałam i żałuje, że tak późno. Pyszna chłodna zupka na pewno jeszcze nie raz pojawi się na moim stole.

składniki:

1 litr maślanki
300 g młodej botwiny (buraczki i łodygi)
2-3 duże ogórki gruntowe
3 łyżki posiekanego koperku
pieprz Kamis
sól czosnkowa Kamis

Buraczki i łodyżki młodych buraczków pokroić, zalać wodą tak aby przykryło. Ugotować do miękkości z odrobiną soli, wystudzić. Ogórki obrać i pokroić w drobną kostkę. Do maślanki dodać wystudzone buraczki (razem z płynem u mnie było go niewiele), pokrojone ogórki i posiekany koperek. Dokładnie wszystko wymieszać, doprawić do smaku pieprzem i solą czosnkową. Odstawić do lodówki na godzinkę do schłodzenia i aby smaki się przegryzły. Chłodnik podawać z ugotowanym jajkiem lub jako dodatek do ugotowanych ziemniaczków.





Wegetariański obiad III Lato w pełni! Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni