niedziela, 30 maja 2021

Mięsne muffinki z suszonymi pomidorami i mozzarellą

Do mojej kuchni zawitały suszone pomidory firmy Ponti. A suszone pomidory to ja uwielbiam w różnych daniach ale i same lubie podjadać. Z udziałem pomidorków powstały mięsne muffinki. Suszone pomidory dodałam do mięsnej masy i jeszcze do środka dodałam kawałek mozzarelli. Muffinki owinęłam w szynkę (można użyć także boczku) i dlatego nie mają typowego kształtu muffinki tylko wyglądają jak kuleczki.


składniki:

ok 850 g mięso mielonego
1 mała bułka kajzerka namoczona w mleku
3/4 słoiczka suszonych pomidorów w oleju Ponti
ok 130 g mozzarelli
12 plasterków szynki dojrzewającej
sól,pieprz

Przygotować mięso mielone, ja zmieliłam łopatkę wieprzową. Do zmielonego mięsa dodać odciśniętą namoczoną bułkę. Pomidory suszone osączyć z nadmiaru oleju i pokroić na małe kawałeczki, dodać do mięsa. Całość dokładnie wyrobić, doprawić do smaku solą i pieprzem. Przygotować formę na muffiny, formę delikatnie natłuścić masłem. Do wgłębienia na muffinkę włożyć dwa plastry szynki złożone na krzyż tak aby szynka wystawała poza wgłębienie. Mozzarellę pokroić na niewielkie kawałki. Z mięsnej masy uformować kulkę, spłaszczyć i na środku ułożyć kawałek mozzarelli. Dokładnie oblepić mozzarellę mięsem i uformować kulkę. Mięsną kulkę przełożyć do wgłębienia na muffinkę wyłożonego plastrami szynki. Przykryć wystającą szynką. W ten sam sposób przygotować pozostałe muffinki. U mnie wyszło 9 sztuk. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 30-35 minut. Gotowe mięsne muffinki podałam z pieczonymi warzywami (ziemniaki, marchewka, cebula) i sosem czosnkowym.

Polecam inne podobne przepisy:
Faszerowane pieczarki otulone boczkiem
Pieczone roladki drobiowe z suszonymi śliwkami
Roladki drobiowe ze szparagami







piątek, 28 maja 2021

Drożdżowy placek z rabarbarem

Jest rabarbar jest i ciasto. Zwykły placek drożdżowy, placek bo nie wyrasta jakoś na wielkie i puszyste. Ale jest proste i smaczne. Przepis ze starego kalendarza ze zrywanymi kartkami, od siebie dorzuciłam kruszonkę.


składniki:

450 g mąki pszennej
5 łyżek cukru
30 g świeżych drożdży
210 ml letniego mleka
60 ml letniej wody
1 jajko
80 g masła
ok 350 g rabarbaru

kruszonka
75 g mąki pszennej
50 g cukru
50 g zimnego masła

Do miski wkruszyć drożdże i zasypać cukrem. Odstawić na chwilę aby drożdże zaczęly się rozpuszczać. W międzyczasie rabarbar pokroić na małe kawałeczki. Następnie do drożdży dodać mleko i wodę. Wymieszać i odstawić. Rozpuścić masło i przestudzić. Rozpuszczone wystudzone masło dodać do drożdży. Dodać także jajko oraz mąkę. Wymieszać dokładnie składniki. Blaszkę 35x25 wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć masę. Ładnie wyrównać mokra łyżką i rozłożyć pokrojony rabarbar. Odstawić w ciepłe mejsce do wyrośnięcia na ok 40-60 minut, aż podwoi objętość. Przygotować kruszonkę. W misce wymieszać mąkę z cukrem, dodać pokrojone masło i wszystko rozetrzeć w palcach tworząc małe kruszonki. Przed wstawieniem ciasta do piekarnika posypać rabarbar gotową kruszonką. Piec w piekarniku rozgrzanym na 190 C do zarumienienia, ok 40 minut, funkcja góra-dół. Przed podaniem można jeszcze oprószyć cukrem pudrem.   




czwartek, 13 maja 2021

Mini zapiekanki na cieście francuskim

Małe zapiekanki na cieście francuskim to pyszna i prosta przekąska, którą szybko się robi. Na ciasto można wrzucić różne składniki. U mnie dwa zestawy-szynka, pomidorek i mozzarella oraz ser pleśniowy i pieczarki. Ciasto posmarowałam domowym keczupem z cukinii. Małe zapiekanki dobrze smakują na ciepło jak i na zimno.
 


składniki:

2 opakowania ciasta francuskiego po 300 g
12 plastrów szynki dojrzewającej
12 pomidorków cherry
12 kulek małej mozzarelli
5-6 pieczarek
150 g serka bawarskiego z przerostem pleśni lub camemberta
domowy keczup
jajko do posmarowania brzegów ciasta
garść listków rukoli


Każdy płat ciasta francuskiego pokroić na 12 prostokątów. Prostokąty ułożyć w odstępach na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy mały prostokąt posmarować na środku keczupem. Pomidorki i mozzarellę przekroić na pół. Pieczarki pokroić w plasterki. Ser pokroić w trójkąty lub po prostu porwać na mniejsze kawałki, żeby było 12 kawałków po każdym na każdy kawałek ciasta. Na połowie prostokątów ułożyć na środku plaster zwiniętej w zwitek szynki, obok ułożyć po 2 połówki pomidorka i mozzarelli. Na drugiej części pokrojonego ciasta ułożyć kawałki sera i po 2-3 plasterki pieczarki. Brzegi wystającego ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem. Blaszkę wstawić do nagarznego na 210 C piekarnika, funkcja termoobieg, piec aż ciasto się przyrumieni ok 12-15 minut. Można podawać na ciepło lub na zimno. U mnie podane na zimno w towarzystwie listków rukoli.






sobota, 1 maja 2021

Cytrusek na herbatnikach

Cytrusek to ciacho bez pieczenia, na herbatnikach, z cytrusową nutą. Herbatniki przełożone są masą budyniową a na wierzchu limonkowa pianka ze śmietanki. Proste w przygotowaniu i pyszne. Do przygotowania cytruska użyłam naturalnych soków z cytryny i limonki Limmi.


składniki:

ok 400 g herbatników
3 budynie śmietankowe (na 0,5 l mleka) bez cukru
500ml mleka
500ml wody
6 łyżek cukru
100 ml soku z cytryny Limmi
200 g miękkiego masła

masa śmietankowo-limonkowa
400 ml śmietanki 30%
50 ml soku z limonki Limmi
2 łyżeczki żelatyny
100 ml mleka
4 kostki gorzkiej czekolady

Ugotować budyń. Proszek budyniowy rozpuścić we wodzie. Mleko zagotować z dodatkiem cukru. Gdy mleko się zagotuje zmniejszyć ogień i wlać rozpuszczony proszek budyniowy. Gdy masa zacznie gęstnieć cały czas mieszając powoli wlewać sok z cytryny Limmi. Zwiększyć ogień i gotować aż budyń całkowicie zgęstnieje. Gotowy budyń wystudzić. Masło utrzeć na puszystą masę i porcjami dodawać wystudzony budyń. Blaszkę 25x35 wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie ułożyć pierwszą warstwę herbatników. Na herbatniki wyłożyć połowę kremu. Całość ładnie wyrównać i ułożyć drugą warstwę herbatników. Następnie na herbatniki  wyłożyć drugą połowę kremu. Ponownie wyrównać i ułożyć trzecią warstwę herbaników. Ciasto wstawić do lodówki. Przygotować masę śmietankowo-limonkową. Mleko podgrzać i rozpuścić w nim żelatynę. Odstawić do przestudzenia. Śmietankę ubić na sztywno. Cały czas ubijać i powoli wlewać rozpuszczoną żelatynę a potem sok z limonki Limmi. Masę wyłożyć na wierzch ciasta. Ładnie wyrównać i posypać drobną startą czekoladą. Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin do schłodzenia, u mnie stało przez noc.

Na każdą warstwę wyszło mi po 18 herbatników. Jak ktoś woli ciasta bardziej słodkie można do masy budyniowej dodać więcej cukru, można też dosłodzić masę śmietankową a zamiast czekolady gorzkiej użyc mlecznej. Masę budyniową ugotowałam pół na pół woda z mlekiem bo samo mleko może się zważyć po dodaniu soku z cytryny.