piątek, 29 września 2017

Sos grzybowy

Sezon grzybowy trwa więc nie może zabraknąć sosu grzybowego. Sos jest pyszny i prosty w przygotowaniu. Do jego przygotowania można użyć dowolnych grzybów. Najlepiej wybrać młode jędrne sztuki. Sos jest uniwersalny i można go podać z wieloma dodatkami. Świetnie smakuje z ziemniakami, plackami ziemniaczanymi, makaronem, różnymi kluskami ( np. śląskie, kopytka), kaszą, kotletami ziemniaczanymi.

składniki:

400 g oczyszczonych grzybów, u mnie podgrzybki (grzyby mogą być świeże lub mrożone)
1 duża cebula
2 łyżki masła
sól,pieprz
300 ml śmietanki 30 %
garść posiekanej natki pietruszki

Oczyszczone grzyby drobno pokroić. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozpuścić masło i zeszklić cebulę. Następnie dodać pokrojone grzyby, lekko posolić i popieprzyć. Smażyć aż grzyby puszczą soki. Gdyby grzyby były zbyt suche można podlać odrobiną wody. Dusić aż grzyby będą miękkie. Następnie wlać śmietankę. I gotować aż sos zgęstnieje i uzyska pożądaną przez nas konsystencję. Doprawić do smaku jeśli jeszcze potrzeba. Na koniec dodać natkę pietruszki i wymieszać.

środa, 27 września 2017

Zupa krem z kurek

Kurek w tym roku mam pod dostatkiem. Po dwóch latach nieurodzaju teraz goszczą często bo zapasy mam spore. Małe aromatyczne grzybki wykorzystałam do przygotowania zupki krem. Jest bardzo prosta w przygotowaniu i bardzo smaczna.

składniki:

300 g oczyszczonych kurek
1 duża cebula
300 g obranych ziemniaków
500 ml bulionu
2 łyżki masła
sól,pieprz

Cebulę pokroić w drobną kostkę. W garnku rozpuścić masło i zeszklić pokrojoną cebulę. Następnie dodać kurki i smażyć aż puszczą soki. Potem zalać bulionem. Dodać pokrojone ziemniaki. Gotować do miękkości. Zestawić z ognia i zmiksować blenderem. Jeśli zupa wyszłaby za gęsta dolać trochę bulionu. Podawać z kleksem gęstej śmietany lub innymi ulubionymi dodatkami.

wtorek, 26 września 2017

Omlet z brokułem

Na śniadanie lub kolację polecam omlet na bogato. Z kawałkami brokuła, fetą i pomidorkami. Same pyszności :)

składniki:

3 jajka
2 łyżki mleka
200 g różyczek brokuła
1 łyżka masła
sól,pieprz
40 g fety
5-6 pomidorków koktajlowych
suszone pomidory z czosnkiem i bazylią

Brokuła ugotować we wrzątku z dodatkiem soli i cukru. Dobrze osączyć. Do miski wbić jajka. Dodać mleko i roztrzepać widelcem. Doprawić solą i pieprzem. Pomidorki przekroić na pół. Rozgrzać dobrze patelnię i rozpuścić masło. Wlać masę jajeczną. Gaz zmniejszyć do minimum. Poukładać różyczki ugotowanego brokuła, jeśli są duże to pokroić na mniejsze kawałki. Ułożyć także połówki pomidorków i pokruszoną fetę. Całość oprószyć suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią. Patelnię przykryć i smażyć aż jajka całkowicie się zetną. Potem zsunąć na talerz i od razu zajadać.

sobota, 23 września 2017

Kociołek warzywny z mięsem mielonym

Namieliłam ostatnio mięsa. Zrobiłam kotlety i zaczęłam swoją przygodę z szynkowarem o czym niebawem napiszę. Zostało mi trochę zmielonej łopatki i szynki więc trzeba było to wykorzystać. Do mięsa dorzuciłam sporo warzyw i tak powstał mi taki pyszny kociołek. Danie można sobie dowolne zmodyfikować, można dodać dowolne warzywa i doprawić ulubionymi przyprawami. Konsystencję dania można sobie regulować ilością wody i warzyw.

składniki:

900 g mięsa mielonego ( ja miała 600 g łopatki i 300 g szynki)
2 marchewki (300 g)
2 średnie cukinie po ok 500 g
4-5 ziemniaków (500 g)
1 duża cebula
2 duże czerwone papryki
700 g pomidorów, u mnie lima
2 łyżki oleju
3 listki laurowe
1 łyżka słodkiej papryki
1 łyżka oregano
1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki
sól,pieprz
ok 750 ml gorącej wody

Przygotować warzywa. Marchewkę i cebulę pokroić w drobną kostkę. Ziemniaki pokroić w średnią kostkę. Cukinię razem ze skórką także pokroić w średnią kostkę. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić w średnią kostkę. Pomidory naciąć i sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. W garnku rozgrzać olej i zeszklić cebulę. Dodać mięso mielone i smażyć aż mięso zmieni kolor. Następnie dodać marchewkę, ziemniaki i pomidory. Całość zalać wodą. Dodać także przyprawy i gotować aż marchewka i ziemniaki będą al'dente. Potem dodać jeszcze cukinię i paprykę i gotować aż wszystkie warzywa będą miękkie, od czasu do czasu przemieszać. Cukinię i paprykę daje później aby się nie rozgotowały tylko zachowały kształt kawałków, jak ktoś lubi rozgotowane może dać od razu wszystkie warzywa. Doprawić jeszcze do smaku jeśli potrzeba.

czwartek, 21 września 2017

Bananowe risotto

Risotto robiłam niedawno po raz pierwszy, ze szparagami a teraz polecam risotto na słodko. Jako deser z dodatkiem bananów jest przepyszne. Polecam spróbować.


składniki:

3/4 szklanki ryżu do risotto
ok 3 szklanek mleka
1/3 szklanki wody
1 łyżka masła
2 duże banany
sok z cytryny lub limonki do skropienia bananów
2 łyżki cukru waniliowego
1 laska wanilii ( może być bez ziarenek, ja dałam taką ze słoika z cukrem waniliowym)

Mleko podgrzać (nie musi się gotować wystarczy aby było gorące) z dodatkiem cukru waniliowego i laski wanilii. W garnku lub na patelni rozpuścić masło i wsypać ryż. Smażyć aż ryż zrobi się szklisty a następnie wlać wodę. Gdy ryż wchłonie całą wodę porcjami dolewać przygotowane wcześniej gorące mleko. Gotować aż ryż wchłonie całe mleko, od czasu do czasu przemieszać. Kolejną porcję mleka dolewać aż poprzednia całkowicie się wchłonie. W międzyczasie obrać banany i pokroić w pół plasterki. Dokładnie skropić sokiem z limonki. Gdy do ryżu wlejemy ostatnią porcję mleka dodać także banany. Gotować aż całość zgęstnieje i wchłonie nadmiar mleka. Przełożyć do miseczki lub pucharków, dowolnie udekorować i podawać.

środa, 20 września 2017

Zupa grzybowa ze świeżych grzybów z ziemniakami

Po dwóch sezonach bez grzybów wreszcie się doczekałam. W końcu są grzybki i mogę nacieszyć się ich smakiem. Od razu zrobiłam zupę grzybową. W zupce wylądowały różne grzybki-prawdziwki, podgrzybki i koźlaki. Poza sezonem można użyć grzybów mrożonych.

składniki:

500 g świeżych oczyszczonych grzybów
2 łyżki masła
1 duża cebula
1 duża marchewka
500 g obranych ziemniaków
1,5 l bulionu
sól
2 listki laurowe
garść posiekanej natki pietruszki
śmietanka lub śmietana do zabielenia

Oczyszczone grzyby pokroić tak jak lubimy, na większe kawałki lub plasterki. Marchewkę pokroić na pół plastry. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Ziemniaki pokroić w średnią kostkę. W garnku rozpuścić masło i zeszklić cebulę. Następnie dodać grzyby. Smażyć kilkanaście minut aż grzyby puszczą soki. Następnie wlać bulion. Dodać ziemniaki i marchewkę oraz listki laurowe. Gotować do miękkości. Doprawić do smaku solą. Zestawić garnek z ognia. Zabielić śmietanką, jeśli używamy śmietany trzeba ją wcześniej zahartować gorącym wywarem z zupy. Dodać także posiekaną natkę pietruszki. Wymieszać dokładnie i można podawać. Jak ktoś woli z makaronem to wystarczy nie dodawać ziemniaków a gotową zupę podać z osobno ugotowanym makaronem.

niedziela, 17 września 2017

Kostka kawowo-malinowa

Proste ciasto łączące dwa smaki-kawę i maliny. Masa kawowa jest z sera natomiast malinowa ze śmietanki z dodatkiem galaretki malinowej i malin. Przepis bierze udział w akcji "Zachowaj smak wakacji z Victorinox" #MyVictorinox



składniki:

biszkopt
4 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

masa kawowa
1 kg zmielonego sera, u mnie z wiaderka
3 płaskie łyżki kawy rozpuszczalnej
6 łyżek cukru
3 łyżki żelatyny
1/2 szklanki mleka

masa malinowa
300 ml zimnej śmietanki 30 %
1 galaretka malinowa
400 g malin
4 kostki czekolady, u mnie gorzka

Składniki na biszkopt i ser na masę kawową przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej.
Przygotować biszkopt. Blaszkę 25x35 natłuścić masłem i posypać tartą bułką. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno. Do żółtek dodać cukier i zmiksować na puszystą masę. Następnie dodać mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia a na koniec ubitą pianę. Masę przełożyć do przygotowanej wcześniej blaszki i ładnie wyrównać. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 10 minut, funkcja góra-dół. Gotowy biszkopt wystudzić.
Przygotować masę serową. Do rondelka wlać mleko i dodać żelatynę. Odstawić na chwilę aby żelatyna napęczniała. Następnie podgrzać i rozpuścić żelatynę, nie gotować. Odstawić do wystudzenia. Do miski przełożyć ok 1/3 zmielonego sera. Dodać cukier oraz kawę rozpuszczalną. Dokładnie zmiksować aby cukier i kawa się rozpuściły. Następnie dodać resztę sera i zmiksować. Potem dodać przestudzoną żelatynę i dokładnie zmiksować aby składniki się połączyły. Masę wyłożyć na biszkopt i ładnie wyrównać. Na masę kawową wyłożyć połowę malin lekko wciskając w masę. Następnie blaszkę z ciastem wstawić do lodówki.
Przygotować masę malinową. Galaretkę malinową rozpuścić w 250 ml wody i odstawić do wystudzenia. Śmietankę ubić na sztywno. Cały czas miksować i wlewać powoli zimną tężejącą galaretkę. Dokładnie zmiksować aby składniki się połączyły. Do masy dodać resztę malin i delikatnie wymieszać łyżką. Masę malinową wyłożyć na masę kawową i ładnie wyrównać. Posypać startą czekoladą. Wstawić do lodówki na kilka godzin aby całość dobrze stężała.





Zachowaj smak wakacji z Victorinox!

czwartek, 14 września 2017

Zupa krem z brokuła i kalafiora

Bardzo lubimy brokuła i kalafiora więc oba te warzywa wylądowały w garnku i powstała pyszna zupka krem. Do zupy podałam ulubione grzanki.



składniki:

1 średni brokuł (ok 600 g)
1 mały kalafior (ok 600 g)
 1, 5 l bulionu
sól,pieprz
100 ml śmietanki 30 % lub 18 %
1 cebula
1 łyżeczka masła

Brokuła podzielić na różyczki. Łodygę obrać i pokroić w cienkie plastry. Kalafiora także podzielić na różyczki. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na maśle. Do garnka wlać bulion i zagotować. Gdy bulion się zagotuje wrzucić kalafiora i brokuła oraz zeszkloną cebulę. Gotować do miękkości. Gdy warzywa będą już miękkie garnek zestawić z ognia. Całość zmiksować na krem. Gdyby zupa wyszła za gęsta dolać nieco bulionu. Krem doprawić do smaku solą i pieprzem oraz zabielić śmietanką. Podawać z grzankami lub innymi ulubionymi dodatkami.

Zupa podana na talerzu z kolekcji Quadro Platin Porcelana Bogucice

środa, 13 września 2017

Cukinia faszerowana brokułem i serami

Kolejna wersja faszerowanej cukinii, bez mięsa. Łódeczki wypełniłam brokułem i różnymi serami, które miałam pod ręką. Polecam bo bardzo smaczne.



składniki:

2 średnie cukinie po ok 600 g
1 brokuł ( ok 400 g gotowych różyczek)
1 serek camembert
1 kulka mozzarelli
200 g sera żółtego
sól
zioła włoskie

Cukinie dokładnie umyć i osuszyć. Odkroić końcówki i przekroić wzdłuż na pół. Łyżką wydrążyć miękki miąższ z pestkami. Wydrążone cukinie lekko posolić w środku i ułożyć na ściereczce wydrążona częścią do dołu aby sok ściekał na ściereczkę. Brokuła podzielić na różyczki i ugotować al'dente we wrzątku z dodatkiem soli i cukru. Dobrze osączyć i wystudzić. Serek camembert oraz mozzarellę pokroić na małe kawałki. Łódeczki z cukinii wypełnić ugotowanym brokułem i pokrojonymi serami. Oprószyć ziołami włoskimi. Następnie łódeczki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec ok 15 minut. Potem posypać startym żółtym serem i piec kolejne 10-15 minut aż cukinie będą miękkie.


Warzywa dyniowate 2017

niedziela, 10 września 2017

Sałatka z grillowanych warzyw z kuskusem

Pyszna sałatka pełna warzyw. Świetnie smakuje sama ale również może być dodatkiem do obiadu czy do grilla. Można też sałatkę wzbogacić od razu o dodatek mięsa i dodać grillowaną lub smażoną pierś z kurczaka czy indyka. Z podanych składników wychodzi duża micha sałatki.

składniki:

2 papryki
2 cebule
2 średnie cukinie po ok 500 g
1 duży bakłażan ok 700 g
300 g pomidorków koktajlowych
250 g sera sałatkowego a'la feta
natka pietruszki
1 szklanka kuskusu
zioła włoskie
olej
przyprawa do grillowanych warzyw
duża garść posiekanej natki pietruszki

Papryki przekroić na pół i oczyścić z nasion. Cukinie dokładnie umyć i razem ze skórką pokroić wzdłuż w plastry o grubości 1 cm. Cebule obrać i pokroić w ćwiartki, każdą ćwiartkę rozdzielić na 2-3 części. Bakłażana pokroić w plastry o grubości ok 1 cm. Lekko posolić i odstawić na 30-60 minut aby puścił sok. Potem osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokrojoną cukinię i bakłażana skropić delikatnie olejem i oprószyć przyprawa do grillowanych warzyw. Cebulę aby łatwiej było grillować można nadziać na patyczek do szaszłyków. Wszystkie warzywa grillować. Kuskus przygotować według przepisu na opakowaniu, ja zalałam bulionem. Grillowane warzywa pokroić na mniejsze kawałki. Pomidorki koktajlowe jeśli są małe zostawić w całości, większe przekroić na pół. Wszystkie pokrojone składniki delikatnie połączyć z kuskusem. Można jeszcze delikatnie skropić olejem, doprawić do smaku ziołami włoskimi.

piątek, 8 września 2017

Cukinia w cieście piwnym

Cukinia w cieście piwnym to pyszna przekąska, smaczna na ciepło jak i na zimno. Cukinię można doprawić ulubionymi przyprawami, ja wybrałam czubrycę zieloną. Do cukinii podałam sos keczupowo-jogurtowy. Do przygotowania sosu użyłam keczupów Premium Reypol, które są nowością w ofercie firmy. Keczupy mają fajne opakowanie w postaci słoiczka o ciekawym kształcie. Zdecydowanie wolę keczupy w słoiczkach ponieważ można wybrać keczup do samego dna a słoiczki mogę potem wykorzystać np. do przetworów czy do przechowywania przypraw. Keczupy mają fajną gładką konsystencję. Nie zawierają sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i stabilizatorów. W smaku przyjemny pomidorowy smak, nie za kwaśny nie za słodki, taki w sam raz. A keczup pikantny jest naprawdę pikantny.


składniki:

ok 1,5 kg młodej cukinii
czubryca zielona
olej do smażenia

ciasto piwne
1,5 szklanki piwa
2 szklanki mąki
1/2 łyżeczki soli
2 jajka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

sos keczupowo-jogurtowy
7 łyżek keczupu łagodnego Reypol
1 łyżka keczupu pikantnego Reypol
7 łyżek jogurtu naturalnego
4 łyżki majonezu
1 łyżka oregano

Cukinię dokładnie umyć i osuszyć. Odkroić końcówki i pokroić w plastry o grubości ok 1 cm. Plastry cukinii dokładnie oprószyć czubrycą zieloną i odstawić.
Przygotować ciasto piwne. Do miski wlać piwo. Dodać jajka, sól, mąkę i proszek do pieczenia. Całość zmiksować aby nie było grudek.
Przygotować sos. Keczup, majonez, jogurt oraz oregano dokładnie wymieszać.
Cukinię można smażyć na głębokim oleju lub na głębokiej patelni wystarczy wlać więcej oleju, ja smażyłam na patelni. Rozgrzać patelnię z olejem. Plastry cukinii obtoczyć w cieście i wkładać na gorący olej. Smażyć z obu stron na ciemnozłoty kolor. Osączyć na papierowym ręczniku. Podawać z sosem.

środa, 6 września 2017

Naleśniki orkiszowe z serem i borówkami

Była pizza z orkiszowej mąki wiec przygotowałam także naleśniki, które cieszą się u nas dużym powodzeniem. Naleśniki są na słodko, część podałam z serem i borówkami a część z ulubionym dżemem truskawkowym.




składniki:

naleśniki
3 szklanki mąki orkiszowej
2 szklanki mleka
1 szklanka wody, może być gazowana
1 łyżka śmietany 18%
2-3 łyżki cukru waniliowego
2 łyżki oleju
1 jajko
szczypta soli
4-6 kostek czekolady, gorzkiej lub mlecznej

dodatki:
500 g zmielonego sera, jak na sernik
200 g borówek
2-3 łyżki cukru waniliowego
ulubiony dżem

Do miski wlać mleko oraz wodę. Dodać pozostałe składniki oraz startą na drobnych oczkach czekoladę. Całość dobrze zmiksować. Usmażyć naleśniki, u mnie wyszło 11 sztuk. Zmielony ser wymieszać z cukrem waniliowym. Jeśli ser jest zbyt suchy dodać trochę jogurtu naturalnego. Następnie dodać borówki i jeszcze raz wymieszać. Część naleśników posmarować serem z borówkami a resztę ulubionym dżemem. Zwinąć w kopertę lub rulon i podawać.


wtorek, 5 września 2017

Gęsta zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów

O tej porze roku króluje u nas pomidorowa. Na polu pełno przepysznych pomidorów więc żal nie korzystać z tych dobroci. Na blogu jest już kilka przepisów na pomidorową ale polecam kolejną. Zupa jest pyszna i gęsta bo oprócz pomidorów zmiksowałam marchewkę i cebulę. Można podać ją z makaronem lub ryżem ale także zajadać samą, można też dodać mniej bulionu i wyjdzie nam zupa krem. Poza sezonem polecam użyć pomidorów krojonych.


składniki:

2 kg mięsistych pomidorów, u mnie lima
1,5 l dowolnego bulionu lub rosołu
1 duża cebula
2 marchewki
1 nieduży pęczek natki pietruszki
50 ml śmietanki 30 %
sól,pieprz
cukier do smaku

Pomidory dokładnie umyć. Każdego pomidora naciąć na czubku, sparzyć gorącą wodą i obrać ze skórki. Obrane pomidory pokroić na mniejsze kawałki, zgrubienia po ogonku wyciąć i wyrzucić. Cebulę i marchewki pokroić w drobną kostkę. Natkę pietruszki posiekać. Do garnka wlać bulion i zagotować. Następnie wrzucić pokrojone składniki. Gotować aż marchewka będzie miękka a pomidory się lekko rozpadną. Potem całość zmiksować blenderem. Zabielić śmietanką, doprawić do smaku. Gotową zupę podałam z makaronem.


Warzywa psiankowate 2017

niedziela, 3 września 2017

Pizza orkiszowa z brokułem i serami

Naszła nas ochota na pizzę bo dawno już jej nie było. Miałam akurat brokuła więc wylądował na pizzy w towarzystwie serów. Ciasto zrobiłam wyjątkowo z mąki orkiszowej. Robiłam ze swoich sprawdzonych proporcji, nieco się lepiło więc musiałam dorzucić jeszcze mąki ale po upieczeniu wyszło super, chrupiące na wierzchu a w środku puszyste.



składniki:

ciasto
ok 3,5 szklanki mąki orkiszowej, u mnie jasna typ 650
1 szklanka letniej wody
50 g świeżych drożdży
2 łyżki oleju
duża szczypta soli

dodatki
1 średni brokuł
1 kulka mozzarelli
1 opakowanie mozzarelli w małych kulkach ( 150 g )
150 g sera pleśniowego, u mnie lazur turkusowy
200 g sera żółtego, u mnie gouda i cheddar

sos pomidorowy
3-4 mięsiste pomidory, u mnie lima
1 ząbek czosnku
1 łyżka oleju
sól,pieprz
oregano
cukier

Brokuła podzielić na różyczki i ugotować al'dente. Osączyć i wystudzić.
Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. W rondelku rozgrzać olej i podsmażyć krótko czosnek. Następnie dodać pokrojone pomidory, chwilę pogotować. Następnie zmiksować blenderem na gładką masę. Sos zredukować, doprawić do smaku.
Przygotować ciasto. Do miski wsypać mąkę. Dodać sól i cukier i dokładnie wymieszać. W letniej wodzie rozpuścić drożdże, dodać olej. Do mąki dodać rozpuszczone drożdże i zagnieść elastyczne ciasto, gdyby było zbyt lepkie to podsypać nieco mąką. Gotowe ciasto odstawić na ok 30 minut do wyrośnięcia. Potem ciasto jeszcze raz zagnieść. Rozwałkować, u mnie mniej więcej na wielkość blaszki z piekarnika. Rozwałkowane ciasto przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Na brzegach ciasta w odstępach ułożyć małe kulki mozzarelli. Ciasto między kulkami zawinąć do środka tworząc taki wyższy brzeg aby kulki były opatulone ciastem i  żeby nic nie wypłynęło w trakcie pieczenia. Ciasto posmarować sosem pomidorowym. Następnie ułożyć plastry mozzarelli oraz kawałki pokruszonego sera pleśniowego. Na serach ułożyć różyczki brokuła. Całość posypać startym serem żółtym. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 20 minut, funkcja góra-dół.

sobota, 2 września 2017

Kotlety mielone z brokułem

Nasz ulubiony brokuł trafił do kotletów mielonych. Mięsne kotleciki z dodatkiem brokuła są proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. Można podawać z różnymi dodatkami, na ciepło i na zimno.



składniki:

500 g mięsa mielonego, u mnie łopatka
1 brokuł ( ok 400 g różyczek )
1 jajko
1 bułka kajzerka namoczona w mleku
sól,pieprz
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia

Brokuła podzielić na różyczki i ugotować we wrzątku z dodatkiem cukru i soli. Brokuł musi być miękki, prawie się rozpadać. Ugotowanego brokuła dobrze osączyć i wystudzić. Następnie brokuła przełożyć do miski i rozgnieść widelcem. Dodać mięso mielone, odciśniętą bułkę i jajko. Masę dokładnie wyrobić, do smaku doprawić solą i pieprzem. Z masy uformować kotlety, u mnie wyszło 10 sztuk. Panierować w bułce tartej. Smażyć na ciemnozłoty kolor z obu stron.

piątek, 1 września 2017

Bakłażany zapiekane z pomidorami i mozzarellą

Bakłażany nadziane pomidorami i mozzarellą ciekawie prezentują się w postaci kolorowego wachlarza. Można je podać jako dodatek np. do pieczonego kurczaka czy kotleta lub po prostu same bo są bardzo sycące.





składniki:

2 średnie bakłażany po ok 500 g
3 średnie pomidory
3 kulki mozzarelli
olej rzepakowy
zioła włoskie
olej sezamowy
kawałek fety do posypania
sól

Bakłażany dokładnie umyć i wysuszyć. Pokroić wzdłuż w plastry o grubości ok 1 cm nie rozcinając do końca, przy ogonku plastry mają się trzymać w całości. Następnie plastry delikatnie posolić i odłożyć bakłażany na ok 30 minut aby puściły sok. Potem sok delikatnie wytrzeć papierowym ręcznikiem. Bakłażany skropić delikatnie olejem rzepakowym. Pomidory i mozzarelle pokroić w plastry. Pokrojoną mozzarellą i pomidorami przełożyć bakłażana.  Nadziane bakłażany ułożyć na blaszce lekko rozpłaszczając tworząc niby wachlarz. Oprószyć solidnie ziołami włoskimi. Wstawić do piekarnika nagrzanego na ok 220 C i zapiekać ok 10-15 minut aż bakłażan zmięknie. Po upieczeniu od razu podawać. Skropić olejem sezamowym i posypać pokruszoną fetą.








Warzywa psiankowate 2017