sobota, 31 grudnia 2022

Kiełbaski w cieście

Do przygotowania kiełbasek w cieście użyłam ciasta drożdżowego jak na pizzę. Zamiast kiełbasek można użyć parówek. Dodatkowo do środka można dorzucić żółty ser lub podsmażone pieczarki. Takie kiełbaski najlepiej smakują na ciepło ale na zimno także są smaczne. Podaje je z keczupem lub sosem czosnkowym.



składniki:

ciasto

3 szklanki mąki pszennej
50 g świeżych drożdży
1 szklanka letniej wody
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju

oraz 
8 cienkich kiełbasek
keczup, użyłam domowego keczupu z cukinii
jajko do posmarowania
czarny sezam do posypania

Przygotować ciasto. W letniej wodzie rozpuścić cukier i drożdże. Mąkę wymieszać z solą, dodać rozpuszczone drożdże i wymieszać. Następnie dodać olej i wyrobić jednolite ciasto. Gotowe ciasto nakryć ściereczką i  odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 1 godzinę. Po tym czasie ciasto podzielić na 8 w miarę równych części. Każdą cześć ciasta rozwałkować na wielkość kiełbaski. Na środku posmarować keczupem, ułożyć kiełbaskę i dokładnie oblepić ciastem. Ułożyć w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać czarnym sezamem. Odstawić jeszcze na 20 minut do podrośnięcia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec aż ciasto ładnie się przyrumieni, ok 20-30 minut.


środa, 28 grudnia 2022

Paszteciki z mięsem z rosołu

Zostało mi trochę gotowanego mięsa więc żeby się nie zmarnowało zrobiłam paszteciki. Razem z mięsem zmieliłam ugotowane warzywa-marchewkę i cebulę. Do farszu dorzuciłam też kwaśną kiszoną kapustę aby był bardziej wyraźniejszy w smaku. Paszteciki dobrze smakują same lub jako dodatek do czerwonego barszczyku.




składniki:

farsz

500 g ugotowanego mięsa drobiowego, w tym dwie małe marchewki i cebula  
200 g odciśniętej kiszonej kapusty
sól, pieprz

ciasto
400 g mąki pszennej
50 g świeżych drożdży
2-3 łyżki śmietany 18 % w temperaturze pokojowej
150 g zimnego masła
2 jajka
1 żótko
1/2 łyżeczki soli
duża szczypta cukru

oraz
białko do posmarowania
czarnuszka

Mięso drobiowe razem z warzywami zmiksować na pastę, ja zrobiłam to w rozdrabniaczu. Kiszoną kapustę drobno posiekać,  ja dałam surową ale może być gotowana lub podsmażona. Dodać do zmielonego mięsa i dokładnie wymieszać. Całość dobrze doprawić pieprzem i solą.
Przygotować ciasto. Drożdże rozpuścić w śmietanie z dodatkiem cukru. Mąkę wymieszać z solą. Dodać masło i całość posiekać nożem. Następnie dodać jajka oraz żółtko oraz rozpuszczone drożdże i zagnieść jednolite ciasto. Gotowe ciasto podsypać mąką i rozwałkować na duży prostokąt ok 45x40. Wzdłuż dłuższego boku ułożyć wałek z farszu. Zwinąć ciasto w rulon aby przykryło farsz i odciąć od pozostałego ciasta. W ten sam sposób przygotować kolejne dwa rulony. Potem rulony pokroić na kawałki o szerokości ok 3-4 cm. Paszteciki ułożyć w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować białkiem i posypać solidnie czarnuszką. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C, piec aż ładnie się zarumienią ok 25-30 minut.


środa, 21 grudnia 2022

Kapusta z grochem i wędzonym boczkiem

Zamiast klasycznego bigosu na świąteczny stół polecam kapustę z grochem i wędzonym boczkiem. Jest równie pyszna. Taką kapustę można też szybko przygotować z resztek wigilijnej kapusty z grochem, wystarczy dodać tylko podsmażony boczek z cebulką.

składniki:

ok 1,2 kg odciśniętej kiszonej kapusty
500 g grochu połówki
2 duże cebule
800 g wędzonego boczku
2 listki laurowe
3-4 ziarenka ziela angielskiego
2-3 łyżki majeranku
woda


Kapustę kiszoną posiekać drobniej i przełożyć do garnka. Dodać listki laurowe oraz ziele angielskie. Jeśli mamy boczek ze skróką to odkroić skórkę i także włozyć do kapusty aby podczas gotowania oddała swój smak. Całość zalać wodą aby przykryło kapustę i gotować do miękkości. W drugim garnku ugotować groch. Zalać wodą trochę ponad poziom gruchu, gotować do miękkości, ja gotuję groch tak aby był już rozpadający się i tylko gdzie niegdzie całe połówki. Boczek i cebulę pokroić w drobną kostkę i zrumienić na patelni. Ugotowaną kapustę połaczyć z ugotowanym grochem oraz zrumienionym boczkiem. Dokładnie wymieszać, doprawić majerankiem, zagotować. Całość powinna mieć luźną konsystencje, jeśli jest zbyt wodnista to pogotwać jeszcze i odparować nadmiar płynu.




sobota, 19 listopada 2022

Zupa jarzynowa z brukselką

Dziś zapraszam na zupę jarzynową. Tym razem wersja z brukselką, która nadaje zupie swojego specyficznego smaku. Użyłam maleńkiej brukselki z własnego warzywniaka, która w tym roku po raz pierwszy zagościła wśród moich warzywnych upraw.


składniki:

ok 2,5 l bulionu
2 średnie marchewki
2 małe kalarepki
ok 350 g drobnej brukselki
kawałek pora ( biała i jasnozielona część)
kawałek selera
3 duże ziemniaki
2 łyżki masła
garść posiekanej natki pietruszki
sól
4 łyżki śmietany 18 %

Pora pokroić w plasterki. Marchew, kalarepę oraz selera pokroić w drobną kostkę. Brukselkę miałam malutką więc zostawiłam w całości, większe sztuki można przekroić na pół. Ziemniaki pokroić w większą kostkę. W garnku rozgrzać masło i podsmażyć pora. Następnie dodać warzywa pokrojone w drobną kostkę. Całość chwilę razem przesmażyć. Do warzyw wlać bulion i zagotować, gotować ok 10 minut. Następnie dorzucić pokrojone ziemniaki. Całość gotować do miękkości warzyw. Do smaku doprawić solą jeśli potrzeba. Na koniec zupę zabielić śmietaną. Do śmietany dodać odrobinę gorącego wywaru, dokładnie wymieszać i wlać do zupy. Dodać też posiekaną natkę pietruszki i wymieszać.


poniedziałek, 31 października 2022

Kalafior z pesto

Zamiast tradycyjnego kalafiora z bułką tartą polecam wersję z pesto. Pesto dodać możemy dowolne, takie jakie lubimy lub jakie akurat mamy pod ręką. Ilość wedle smaku, dodałam cztery łyżki. Taki kalafior dobrze smakuje na ciepło jak i na zimno, można zajdać po prostu samego kalafiora lub podać jako dodatek do obiadu.



składniki:

1 średni kalafior
4 łyżki ulubionego pesto, u mnie z rukoli

Kalafiora podzielic na małe rónyczki i ugotować a'dente. Osączyć na sicie. Przełożyć do miski, dodać pesto i dokładnie wymieszać. Ilość pesto wedle smaku. 


niedziela, 16 października 2022

Kurczak w keczupie

Robiłam kurczaka pieczonego w musztardzie, był też pieczony w majonezie a teraz wersja w keczupie. Użyłam domowego keczupu z cukinii, który doprawiłam dodatkowo czubrycą zieloną. Można użyć innej dowolnej ulubionej przyprawy. Do kurczaka pasują różne dodatki, mogą to być ziemniaki, frytki lub pieczone warzywa.


składniki:

10 pałek kurczaka
10 łyżek keczupu z cukinii
1 łyżka czubrycy zielonej

Keczup wymieszać z czubrycą zieloną. Kawałki mięsa dokładnie natrzeć keczupem. Przełożyć do miski, przykryć i odstawić do lodówki na kilka godzin, u mnie stało przez całą noc. Przed pieczenie przełożyć do naczynia żaroodpornego z pokrywką. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i piec do miękkości ok 60-80 minut, w zależności od wielkości pałek. Kurczaka podałam z ziemniakami, ogórkami w pomidorach i surówką z kalarepki.


czwartek, 29 września 2022

Sos pomidorowo-cukiniowy z bazylią i czosnkiem

Kolejna wersja sosu, który stworzyłam z nadmiaru warzyw. Tym razem wersja z bazylią i czosnkiem, która podaje z makaronem. Do sosu dodałam świeżą bazylię z warzywniaka ale można użyć również suszonej. Sos ten podobnie jak sos z dodatkiem papryki i oregano, można podawać na ciepło jak i na zimno.  


składniki:

4 kg mięsistych pomidorów
1 kg cukinii bez pestek i skóry
600 g cebuli
10 średnich ząbków czosnku
3 łyżki świeżej posiekanej bazylii
3 łyżki soli
5-6 łyżek cukru
4-5 łyżek octu 10 %
1 płaska łyżeczka pieprzu
odrobina ostrej papryki

Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na małe kawałki, przełożyć do garnka. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Czosnek pokroić w plasterki a cukinię w małą kostkę. Garnek z pomidorami postawić na ogniu i zagotować, gotować ok 15 minut aż pomidory zaczną się rozpadać i puszczą więcej soku. Potem dodać pokrojone warzywa. Gotować aż warzywa będą miękkie, mieszać aby się nie przypaliło. Potem całość zmiksować blenderem na gładką masę. Dodać przyprawy oraz ocet. Gotować jeszcze 10 minut. W trakcie gotowania doprawić do smaku jeśli jeszcze potrzeba. Przełożyć do słoików. Pasteryzować 15 minut od zgotowania.

Z podanych składników wyszło mi 7 słoików o pojemności ponad 500 ml.

Polecam też :
Sos słodko-kwaśny z ananasem
Cukiniowy sos

poniedziałek, 26 września 2022

Ciasto czekoladowe z cukinią

Na blogu mnóstwo przepisów z cukinią ale brakuje jeszcze ciasta. Korzystam z przepisu znalezionego na stronie ilovebake.pl, oczywiście z drobnymi własnymi zmianami. Cukinia nie jest wyczuwalna. Ciasto jest przepyszne, puszyste i wilgotne. Jest tak pyszne, że dla mnie nie potrzebuje już żadnej polewy.


składniki:

1 i 2/3 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 jajka
50 g gorzkiej czekolady
1 i 1/4 szklanki cukru
1 szklanka oleju rzepakowego
2 szklanki startej młodej cukini (ok 350 g)
szczypta soli

Składniki przygotować wczesniej aby były w teperaturze pokojowej. Cukinię zetrzeć razem ze skórką na tarce o drobnych oczkach (drobne wiórki). Czekoladę posiekać. Mąkę wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia. Do miski wlać olej, dodać jajka, cukier oraz sól. Zmiksować i dodać startą cukinię. Ponownie zmiksować, dodać mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem. Ponownie zmiksować do połaczenia składników. Na koniec dodać posiekaną czekoladę i dokładnie wymieszać łyżką. Masę przełożyć do keksówki 30x10 wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec do suchego patyczka, ok 45-50 minut. Po wystudzeniu można polać polewą czekoladową.



poniedziałek, 12 września 2022

Sos pomidorowo-cukiniowy z papryką i oregano

W moim warzywniaku jeszcze sporo pomidorów więc stworzyłam własną wersję pysznego sosu. Sos zawiera pomidory, cukinię, cebulę oraz odrobinę papryki. Doprawiłam go mieloną papryką słodką i wędzoną oraz oregano. Sos jest gęsty i nie trzeba go bardzo długo gotować aby odparował. Będzie doskonałym dodatkiem do makaronu czy pulpetów, ja tą wersje sosu podaje z ryżem. Przyprawy oczywiście można dodać wedle własnego smaku.


składniki:

3 kg mięsistych pomidorów
500 g cebuli 
700 g cukinii, użyłam dużej wyrośniętej bez skóry i pestek
1 czerwona papryka 
3 ząbki czosnku
4-5 łyżek octu 10 %
2 łyżki soli
4-5 łyżek cukru
2 płaskie łyżki słodkiej papryki
2 płaskie łyżki oregano
1 czubata łyżka wędzonej papryki
1 płaska łyżeczka mielonego czarnego pieprzu

Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, pokroić na małe kawałki, przełożyć do garnka. Paprykę wydrążyć i pokroić w drobną kostkę. Cebulę także pokroić w drobną kostkę. Cukinię bez skóry i pestek pokroić w małą kostkę. Czosnek pokroić w plasterki. Garnek z pomidorami postawić na ogniu i zagotować, gotować ok 15 minut aż pomidory zaczną się rozpadać i puszczą sok. Następnie dodać pokrojone warzywa-cukinię, cebulę, czosnek i paprykę. Całość gotować aż warzywa będą miękkie, od czasu do czasu przemieszać aby się nie przypaliło. Gdy warzywa będą już miękkie całość zmiksować blenderem na gładką masę. Dodać przyprawy oraz ocet. Ponownie postawić na ogniu i gotować 10 minut. W trakcie gotowania można sobie jeszcze doprawiać wedle smaku jeśli potrzeba. Gotowy sos przełożyć do słoiczków. Pasteryzować 15 minut od zagotowania, pasteryzuje tradycyjnie w garnku.

Z podanych składników wyszło mi 6 słoiczków o pojemności ok 500 ml.

Polecam też:
Sos słodko-kwaśny z ananasem
Sos słodko-kwaśny z cukinią


niedziela, 11 września 2022

Sałatka z tuńczykiem i kuskusem

Kolejna propozycja na sałatkę z tuńczykiem. Powstała z tego co miałam akurat pod ręką. Jest tuńczyk w oleju, kolorowe warzywa oraz kuskus.


składniki:

2 puszki tuńczyka w kawałkach w oleju
100 g kuskusu
1 nieduża czerwona papryka
3 duże ogórki gruntowe
1 mała czerwona cebula
garść posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz
oliwa

Kuskus przygotować według przepisu na opakowaniu, ja zalałam bulionem, odstawić do wystudzenia. Ogórki obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Paprykę oczyścić z nasion, pokroić w drobną kostkę. Czerwoną cebulę również pokroić w drobną kostkę. Do miski przełożyć kuskus. Dodać tuńczyka osączonego z nadmiaru oleju. Dodać pokrojone warzywa oraz posiekaną natkę pietruszki. Wszystko dokładnie wymieszać. Skropić oliwa. Do smaku doprawić solą i pieprzem.


poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Deser jogurtowo-biszkoptowy z malinami

Po tiramisu zostało mi trochę zbędnych podłużnych biszkoptów, które chciałam wykorzystać. Namoczyłam je w jogurcie i powstała mi pyszna masa. Dorzuciłam jeszcze maliny i fajny deser gotowy. Najlepiej smakuje dobrze schłodzony.


składniki:

400 g jogurtu naturalnego
1 łyżka cukru waniliowego
50 g podłużnych biszkoptów
250 g malin

Jogurt przełożyć do miski. Dodać cukier waniliowy oraz pokruszone biszkopty. Dokładnie wymieszać. Odstawić do lodówki aby biszkopty namiękły, u mnie stały 3 godziny. Gdy biszkopty dobrze namiękną dokładnie wymieszać masę. Na dno szklaneczki/pucharka ułożyć maliny. Na maliny wyłożyć masę jogurtowo-biszkoptową. Na wierzch ponownie ułożyć maliny i udekorować listkami mięty. Deser można podawać.



środa, 24 sierpnia 2022

Fasolka szparagowa z mięsem mielonym

Proste danie z fasolką szparagową w roli głównej. Taki sos z mięsa mielonego z pomidorami, doprawiony ziołami często robie do makaronu a tutaj makaron zastąpiłam fasolką. Sos można doprawić ulubionymi ziołami, można użyć świeżych lub suszonych.


składniki:

1 kg fasolki szparagowej, u mnie żółta i zielona
1 cebula
500 g mięsa mielonego, zmieliłam łopatkę
500 ml gęstego przecieru pomidorowego
sól,pieprz
oregano
bazylia
wędzona papryka
olej do smażenia

Fasolkę pokroić na mniejsze kawałki i ugotować. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Rozgrzać patelnię z niewielką ilością oleju i delikatnie zrumienić cebulę. Następnie dodać mięso mielone. Smażyć aż mięso zmieni kolor. Następnie dodać przecier pomidorowy. Gotować aż sos zgęstnieje. Podczas gotowania doprawić sos do smaku przyprawami. Gotowy sos wymieszaćc z ugotowaną fasolką i można podawać.


niedziela, 14 sierpnia 2022

Surówka z białą rzodkwią

Dziś przepis na prostą surówkę do obiadu. Wszystkie warzywa z mojego warzywniaka. Młode jędrne marchewki, lekko ostra rzadkiew i chrupiąca sałata. Całość łączy delikatny sos jogurtowo-koperkowy. Jak ktoś lubi to do jogurtu można dodać też przeciśnięty czosnek.

składniki:

1 nieduża główka kruchej sałaty
2-3 małe rzodkwie letnie
2-3 nieduże marchewki
garść posiekanego koperku
400 ml jogurtu naturalnego
sól,pieprz

Sałatę porwać na małe kawałki i przełożyć do dużej miski. Rzodkiew i marchewkę zetrzeć na cienkie plasterki, ja szatkuje na szatkownicy do kapusty. Można też warzywa zetrzeć na grubych oczkach. Wymieszać z porwaną sałatą. Przygotować jogurtowy sos. Jogurt wymieszać z posiekanym koperkiem, doprawić do smaku solą i pieprzem. Sos można przygotować wcześniej i odstawić do lodówki do schłodzenia. Przed podaniem warzywa wymieszać z sosem jogurtowym.


czwartek, 4 sierpnia 2022

Cukinia faszerowana po meksykańsku

Na blogu jest już dostępny przepis na faszerowaną paprykę po meksykańsku a teraz coś podobnego tyle że cukinia. Sezon cukiniowy więc trzeba korzystać. Przepis bardzo podobny, do farszu dodałam tylko trochę świeżej papryki i użyłam pomidorów ze słoika bo moje dopiero zaczynają dojrzewać. Proste, smaczne i sycące danie na letni obiad.


składniki:

3 średnie cukinie
500 g mięsa mielonego, zmieliłam łopatkę
100 g ryżu
1 duża cebula
pół czerwonej papryki
150 g czerwonej fasoli z puszki
150 g kukurydzy z puszki
1 słoik krojonych pomidorów (650 ml)
sól,pieprz
ostra papryczka suszona lub świeża
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka oregano
olej do smażenia
ser żółty do posypania

Cukinie odkładnie umyć i osuszyć, moje miały po ok 800g. Następnie przekroić wzdłuż na pół. Wydrążyć łyżką miękki miąższ z pestkami. Wydrążone cukinie delikanie posolić i ułożyć na ściereczce, wydrożoną stroną do dołu aby ściekał sok. Przygotować farsz. Ryż ugotować a'dente. Cebulę i paprykę pokroić w drobną kostkę. Czerwoną fasolę oraz kukurydzę osączyć z zalewy na sicie. Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju i zeszklić cebulę. Następnie dodać mięso mielone. Smażyć aż mięso zmieni kolor. Następnie dodać pomidory (u mnie ze słoika ale można dodać także świeże obrane ze skórki). Dodać oregano, słodką paprykę oraz sól i pieprz do smaku. Dodać także ostrą papryczkę, ja miałam suszoną, ilość w zależności jak lubimy ostre. Całość smażyć aż pomidory się rozpadną. Następnie dodać pokrojoną paprykę, kukurydzę i czerwoną fasolę. Dokładnie wymieszać, doprawić do smaku jeśli potrzeba, całość smażyć aż odparuje nadmiar płynu. Potem dodać ugotowany ryż i dokładnie wymieszać. Gotowym farszem nadziać wydrążone cukinie. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać aż cukinie będą miękkie, ok 30-40 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia posypać startym serem. Dobrze smakuje na ciepło i na zimno.

Polecam inne wersje faszerowanej cukinii:
Cukinia faszerowana kaszanką
Cukinia faszerowana kurczakiem, pomidorkami i mozzarellą
Zapiekane faszerowane cukinie
Cukinia faszerowana brokułem i serami


poniedziałek, 18 lipca 2022

Ciasto owocowe Moni

Kolejne ciasto z owocami, które stworzyłam z tego co było pod ręką. Nie umiem wymyślac nazw więc jest po prostu ciasto owocowe Moni. Do ciasta wykorzystałam ostatnie chyba w tym sezonie truskawki i jagody kamczackie oraz dojrzałe banany. Jest puszysty biszkopt, masa owocowo-serowa, owoce i galaretka czyli idealne ciasto na lato. Do masy można wykorzystać zmielony ser z wiaderka lub serek homogenizowany. 



składniki:

biszkopt

3/4 szklanki oleju
1/2 szkalnki wody
3/4 szklanki cukru
5 łyżek kakao

oraz
5 jajek
1/2 szklanki cukru
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia

masa serowo-owocowa
400 g zmielonego sera z wiaderka
400 g owoców ( dałam głównie truskawki, solidną garść jagody kamczackiej i kawałek banana )
2 galaretki truskawkowe
2-3 łyżki cukru
300 ml gorącej wody

na wierzch 
ok 500 g owoców (jagody kamczackie, truskawki i banany)
2 galaretki truskawkowe
750 ml gorącej wody


Skladniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej.

Przygotować biszkopt. Szklanka do odmierzania o pojemności 250 ml. Do rondelka wlać olej i wodę, dodać cukier ( 3/4 szklanki) i kakao, zagotować i wystudzić. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno, cały czas ubijać i porcjami dodawać 1/2 szklanki cukru. Ubijać aż całkowicie się rozpuści. Następnie cały czas ubijać i porcjami dodawać żółtka oraz wystudzoną masę. Gdy składniki się połączą dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać szpatułką. Blaszkę 35x25 wyłożyć papierem do piecenia i przełożyć masę. Ładnie wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i piec do suchego patyczka, ok 30 minut, funkcja góra dół. Wystudzić w uchylonym piekarniku.

Przygotować masę. Dwie galaretki truskawkowe rozpuścić w 300 ml gorącej wody, odstawić do wystudzenia. Owoce zmiksować na mus. Ser przełożyć do miski dodać cukier i miksować aż cukier się rozpuści. Następnie dodać mus z owoców i ponownie zmiksować aż składniki się połączą. Potem dodać wystudzoną galaretkę i jeszcze raz zmiksować aby składniki się połączyły. Masę odstawić aby zaczęła gęstnieć wtedy ładnie rozsmakuje się na cieście i nie będzie spływać, można do lodówki tylko trzeba zaglądać i sprawdzać jej gęstość. 

Biszkopt przekroić na pół. Jeden blat ułożyć w blaszce. Na biszkopt wyłożyć tężejącą masę, ładnie równo rozprowadzić na cieście . Przykryć drugą częścią biszkoptu. Na wierzchu ciasta gęsto ułożyć owoce, truskwki i banany pokroiłam w plasterki. Ciasto wstawić do lodówki do schłodzenia. Przygotować kolejne dwie galaretki truskawkowe. Rozpuścić je w 750 ml gorącej wody i odstawić do wystudzenia. Gdy galaretka będzie tężeć delikatnie polać wierzch schłodzonego ciasta. To stworzy taką ochronną wartwę i galaretka nie będzie nam mocno wsiąkać w ciasto. Wstawić do lodówki na kilka minut aż delikatnie ściągnie a potem zalać już całą galaretką. Ponownie wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.


niedziela, 10 lipca 2022

Zielona zupa krem

Polecam przyszną zupę krem przygotowaną z różnych lisci. Pod folią zostało mi sporo sadzonek kalarepy bo nie miałam już gdzie posadzić a trzeba było zrobić miejsce więc po prostu ściełam młode liście. Do zupy dorzuciłam także szpinak i trochę listków rzodkiewki oraz ziemniaki dla kremowej konsystencji. Wyszła mi całkiem fajna zupa, którą podałam ze zrumienioną kiełbaską.



składniki:

250 g młodych liści kalarepy
150 g szpinaku
50 g młodych liści rzodkiewki
400 g obranych ziemniaków
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 łyżki masła
ok 1,2 l bulionu, u mnie drobiowy
sól,pieprz
50-100 ml śmietanki 30 % lub 18%

Cebulę pokroić w półplastry. Czosnek pokroić w plasterki. Liście przesiekać aby były drobniejsze. Ziemniaki pokroić w niedużą kostkę. W garnku rozpuścić masło i zrumienić cebulę. Dodac czosnek i jeszcze chwile smażyć aż zacznie pachniec czosnkiem. Następnie dodac liście. Smazyc az liście zmniejsza obiętość. Potem dodać ziemniaki i całośc zalać bulionem. Gotować aż ziemniaki będą miękkie. Garnek zestawić z ognia, wlać śmietankę i całość zmiksować na krem. Do smaku doprawić jeszcze solą i pieprzem. Jakby zupa była za gęsta można dolać więcej bulionu.

piątek, 1 lipca 2022

Lody truskawkowo-śmietankowe

Pyszne domowe lody o smaku truskawkowo-śmietankowym. Bez jajek, tylko 3 składniki.  Deser idealny na upalne dni dla dużych i małych. Dodatkowo lody można polać musem z truskawek.


składniki:


masa truskawkowa

ok 450 g truskawek
300 ml śmietanki 30 %
ok 2/3 puszki mleka zagęszczonego słodzonego


masa śmietankowa
400-500 ml śmietanki 30 %
ok 1/3 puszki mleka zagęszczonego słodzonego

Przygotować masę truskawkową. Truskawki zmiksować na mus. Śmietankę ubić na sztywno. Cały czas ubijać i powoli wlewać mleko zagęszczone. Gdy składniki się połaczą dodać mus z truskawek i dokładnie wymieszać. 
Przygotować masę śmietankową. Śmietankę ubić na sztywno. Natępnie ubijać i powoli wlewać mleko zagęszczone. Miksować do połączenia składników.
Do dużego pojemnika na przemian wlewać po trochu masy truskawkowej i masy śmietankowej. Pojemnik zamknąć i wstawić do zamrażarki, mrozić ok 8-10 gdzin ( u mnie stały przez noc). Przed podaniem wystawić trochę wcześniej z zamrażarki aby lody nieco odpuściły i można porcjować i zajadać.
Jeśli masy są za słodkie można zwiększyć ilość śmietanki i truskawek lub po prostu dodać mniej mleka słodzonego. Masa truskawkowa jest cięższa więc bardziej opada na dno.


poniedziałek, 27 czerwca 2022

Kolorowe galaretki

Idealny deser na upały dla małych i dużych. Wystarczy tylko kilka galaretek i jogurt. Deser bardzo prosty ale żeby uzyskać ładny efekt trzeba poświęcić troszkę czasu bo musimy wstawiać i wystawiać z lodówki i czekać aż stężeje każda warstwa. Ale od czasu do czasu można się troszkę pobawić.


składniki:

4 dowolne galaretki o różnych kolorach ( u mnie pomarańczowa,czerwona, żółta i niebieska)
1 duży kubek jogurtu naturalnego (400 g)
gorąca woda do rozuszczenia galaretek

Jogurt przygotować wcześniej aby był w temperaturze pokojowej. Galaretkę pomarańczową rozpuścić w 250 ml gorącej wody i odstawić do wystudzenia. Galaretki żółtą, niebieską i czerwoną rozpuścić, każdą osobno w 400 ml gorącej wody, odstawić do wystudzenia. Jogurt naturalny zmiksować z wystudzoną galaretką pomarańczową. Do każdej szklanki wlać trochę dowolnej galaretki, wstawić do lodówki do stężenia. Jak stężeje galaretka należy wlać warstwę jogurtu z galaretką i ponownie wstawić do lodówki do stężenia. W ten sam sposób wykonać pozostałe warstwy aż do wykorzystania składników. Kolory galaretek dobieramy sobie wedle uznania. 

Z podanych składników wyszło mi 8 deserów ale ich ilość zależy od pojemności szklanki/pucharka/słoiczka. Aby uzyskać równe wartwy należy odmierzać składniki łyżką. 






poniedziałek, 13 czerwca 2022

Jogurtowo-biszkoptowa kostka z jagodą kamczacką

Mam spore krzaki jagody kamczackiej, które co roku oddają coraz więcej owoców. Owoce jagody są bardzo smaczne i delikatnie kwaskowe,  podobne do borówki z fioletową skórką tylko podłużne. Zjadamy je prosto z krzaka a nadwyżka trafia do sezonowych ciast i koktajli. I właśnie dzisiaj takie proste ciacho z udziałem jagody kamczackiej. Po prostu ciemny biszkopt przełożony masą jogurtową z dodatkiem owoców. Fajny delikatny deser na ciepłe dni. Na wierzchu można jeszcze ułożyć wartwę owoców i zalać galaretką.

składniki:

biszkopt

6 jajek
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej tortowej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
3 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki oleju rzepakowego

masa
1 duży jogurt skyr naturalny (330g)
1 galaretka truskawkowa
250 ml goracej wody
300 g jagody kamczackiej

Składniki przygotować wcześniej aby były w temepraturze pokojowej.

Przygotować biszkopt. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Cały czas ubijać i porcjami dodawać cukier, miksować aż cały się rozpuści. Następnie dodać żółtka oraz olej. Potem dodać mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia i kakao. Wymieszać delikatnie szpatułką. Masę przełożyć do blaszki 35x25 wyłożonej papierem do pieczenia. Ładnie wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 170 C i piec do suchego patyczka ok 25 minut, góra-dół. Po wystudzeniu przekroić wzdłuż na dwa blaty.

Przygotować masę. Galaretkę rozpuścić w goracej wodzie i odstwić do wystudzenia. Jogurt przełożyć do miski i dodać tężejącą galaretkę. Dokładnie zmiksować. Dodać jagody i wymieszać, wstawić do lodówki na trochę aby masa szybciej zaczęła tężeć. Gdy masa będzie już gęstniała wymieszać i posmarować jeden blat biszkoptu, przykryć drugim. Wstawić do lodówki na kilka godzin do całkowitego stężenia. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. 


poniedziałek, 6 czerwca 2022

Wiosenna sałatka z tortellini

Szybka i pożywna sałatka z tortellini z wiosennymi dodatkami. W warzywniaku mam dużo rukoli więc zrobiłam duży słoik pesto, które jest idealnym dodatkiem do takich sałatek, makaronu czy kanapek. Do tortellini dorzuciłam chrupiące rzodkiewki i ogórka oraz trochę słonego serka. I nic więcej nie potrzeba. 


składniki:

500 g tortellini, u mnie świeże z szynką
400 g rzodkiewek
2 długie ogórki ( też ok 400g )
250 g sera sałatkowego lub fety
4-5 łyżek pesto, u mnie ulubione z rukoli

Tortellini ugotować al'dente, dobrze osączyć i wymieszać z pesto, wystudzić. Rzodkiewki pokroić w plasterki lub drobną kostkę. Ogórki obrać i również pokroić w drobną kostkę. Ser pokruszyć lub pokroić w drobna kostkę. Pokrojone warzywa i ser dodać do tortellini. Wymieszać i można podawać.


poniedziałek, 16 maja 2022

Sałatka z tuńczykiem i cieciorką

Bardzo prosta i szybka sałatka do której wykorzystałam składniki z puszek-tuńczyka i cieciorkę. Sałatka jest bardzo sycąca i najlepiej smakuje schłodzona.


składniki:

2 puszki tuńczyka w kawałkach w oleju
200 g cieciorki  konserwowej z puszki lub słoika
300 g małych pomidorków
1 mała czerwona cebula
garść posiekanej natki pietruszki
świeżo zmielony pieprz

Tuńczyka osączyć z nadmiaru zalewy i przełożyć do miski. Czerwoną cebulę pokroić w drobną kostkę. Pomidorki przekroić na pół. Cieciorkę osączyć z zalewy. Wszystkie składniki  dodać do tuńczyka, dodać także posiekaną natkę pietruszki. Całość wymieszać, do smaku doprawić świeżo zmielonym pieprzem.


sobota, 16 kwietnia 2022

Biała kiełbasa zapiekana w sosie chrzanowym

Na wielkanocnym często pojawia się biała kiełbasa. U mnie gości w różnym wydaniu. Dziś propopnuje wersję z piekarnika. Biała kiełbasa świetnie komponuje się z chrzanem więc zapiekłam ją w sosie chrzanowym na bazie beszamelu. Podałam ją z ziemniakami i buraczkami. Proste i pyszne danie, nie tylko na wielkanocny stół.



składniki:

7-8 surowych białych kiełbas
2 łyżki masła
2 łyżki mąki pszennej
2 szklanki mleka
0,5 śmietanki 30 %
4-5 łyżek tartego chrzanu
sól,pieprz

Surowe białe kiełbaski ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Kiełbaski ponkłuwać wykałaczką. Przygotować sos chrzanowy. Na patelni rozpuścić masło. Dodać mąkę i energicznie wymieszać aby nie było grudek. Następnie wlać mleko i śmietankę. Dodać chrzan, ilość można zwiększyć lub zmniejszyć wedle smaku. Wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Całość gotować aż sos delikatnie zgęstnieje. Gotowym sosem zalać kiełbasy w naczyniu żaroodpornym. Na wierzchu oprószyć świeżo zmielonym pieprzem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 35-40 minut. 

Szklanka do odmierzania o pojemności 250 ml.