wtorek, 31 października 2017

Sałatka z porem

Prosta sałatka z porem w roli głównej. Do towarzystwa dorzuciłam mu trochę wędlinki i kukurydzę. Pora sparzam wrzątkiem aby zmiękł i był łagodniejszy w smaku.

składniki:

350 g pora, biała i jasnozielona część
250 g chudej wędliny w plasterkach
1 puszka kukurydzy
2 łyżki posiekanego koperku
świeżo zmielony pieprz kolorowy
majonez

Pora pokroić w pasterki lub pół plasterki. Zalać wrzątkiem i parzyć kilka minut. Następnie wystudzić i osączyć na sicie. Kukurydzę z puszki także osączyć na sicie. Wędlinę pokroić w paseczki. Wszystkie składniki przełożyć do miski i dodać posiekany koperek. Wszystko dokładnie wymieszać. Następnie połączyć z majonezem. Do smaku doprawić świeżo zmielonym pieprzem.



poniedziałek, 30 października 2017

Makaron z kurczakiem i brokułem w sosie śmietankowym

Makaron z brokułem zawsze świetnie smakuje. Do tego zestawienia dorzuciłam jeszcze kurczaka aby danie było bardziej sycące. Całość łączy sos śmietankowy dobrze doprawiony świeżo zmielonym kolorowym pieprzem. Polecam także makaron w sosie serowym z brokułem.

składniki:

250 g makaronu, u mnie muszelki
1 brokuł
400 g piersi z kurczaka
sól, pieprz kolorowy
250 ml śmietanki 30 %
1 łyżka oleju

Brokuła podzielić na różyczki i ugotować al'dente. Pierś kurczaka pokroić w niedużą kostkę. Oprószyć solą i pieprzem. Obsmażyć na oleju, krótko aby mięso zmieniło kolor. Następnie zalać śmietanką, chwilę gotować aby sos zgęstniał. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Makaron ugotować al'dente i dobrze osączyć. Od razu przełożyć do sosu. Dodać także ugotowanego brokuła, różyczki podzielić jeszcze na mniejsze kawałki. Dokładnie wymieszać aby sos pokrył makaron.

sobota, 28 października 2017

Gulasz wołowy z papryką

Wołowina rzadko u nas gości bo nie jesteśmy miłośnikami tego mięsa. Jednak czasem zdarza mi się coś przygotować pod warunkiem, że uda mi się kupić dobrą wołowinę bo nawet nie mam dobrego i sprawdzonego źródła. Polecam pyszny gulasz paprykowy. Jego przygotowanie zajmuje trochę bo mięso trzeba długo dusić ale potem mięsko rozpływa się w ustach.

składniki:

700 g wołowiny u mnie kark
2 duże cebule
2 czerwone papryki

olej do smażenia
1 łyżka słodkiej papryki

1 łyżeczka wędzonej papryki
ostra papryka 

2 listki laurowe
2-3 kulki angielskiego ziela
sól,pieprz
mąka do oprószenia mięsa
woda lub bulion wołowy

Cebulę pokroić w drobną kostkę. Mięso pokroić w niedużą kostkę. Pokrojone mięso oprószyć mąką, strzepać jej nadmiar. Następnie na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju zrumienić lekko cebulę i przełożyć do garnka. Potem obsmażyć kawałki mięsa. Również przełożyć do garnka. Całość zalać gorącą woda tak aby dobrze przykryło mięso. Dodać listki laurowe, angielskie ziele, słodką i wędzoną paprykę oraz paprykę ostrą wedle smaku. Całość dusić na średnim ogniu do miękkości. Co jakiś czas przemieszać i dolewać wodę, która odparowała. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić w średnią kostkę. Gdy mięso będzie już miękkie dodać pokrojoną paprykę. Całość doprawić solą i pieprzem. Dusić jeszcze aż papryka zmięknie. Jeśli gulasz będzie zbyt rzadki można go odparować albo zagęścić jeszcze odrobiną mąki. Gotowy gulasz podawać z dowolnymi dodatkami, u mnie kasza jęczmienna i ogórki w zalewie gyros.


czwartek, 26 października 2017

Zupa krem z cukinii i pora

Znowu moja ulubiona cukinia. Pyszna i neutralna w smaku jest idealną bazą do kremowych zup. Bardzo dobrze przyjmuje smaki innych składników dlatego też połączyłam ją z wyrazistym  porem i serem pleśniowym.

składniki:

500 g obranej cukinii
200 g obranych ziemniaków
1 cebula
250 g pora, biała i jasnozielona część
1 l bulionu
1 łyżka masła
100 g sera pleśniowego, u mnie lazur turkusowy
sól do smaku

Cukinię i ziemniaki pokroić w kostkę. Pora pokroić w plastry lub pół plastry. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Rozgrzać patelnie i rozpuścić masło, zeszklić cebulę. Następnie dodać pora i smażyć aż nieco zmięknie. Bulion zagotować i wrzucić pokrojone ziemniaki i cukinię. Dodać także podsmażonego pora. Gotować aż warzywa będą miękkie. Pod koniec gotowania dodać pokruszony ser pleśniowy aby się rozpuścił w zupie. Całość zmiksować na gładki krem. Jeśli potrzeba dosolić do smaku. Jeśli krem byłby za gęsty można dolać nieco bulionu. Gotowy krem podawać z dowolnymi dodatkami, u mnie prażony słonecznik.

Polecam też:
Krem z żółtej cukinii z wędzona papryką


środa, 25 października 2017

Karkówka zapiekana z cebulą

Pyszna karkówka pieczona z cebulą. Mięsko można doprawić ulubionymi przyprawami. Ja wybrałam czubrycę zieloną, tymianek i słodka paprykę.


składniki:

1 kg karkówki
3-4 średnie cebule
1 łyżka czubrycy zielonej
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu

Karkówkę pokroić na plastry o grubości ok 1-1,5 cm. Przyprawy wymieszać i natrzeć dokładnie karkówkę. Cebulę pokroić w pół plastry. W naczyniu żaroodpornym ułożyć karkówkę  i pokrojoną cebulę, przykryć pokrywką. Odstawić na kilka godzin aby mięso przeszło przyprawami, można odstawić tez na cała noc. Potem wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i piec ok 60 minut, pod koniec pieczenia można naczynie odkryć aby karkówka się przyrumieniła. Gotowa karkówkę podałam z ziemniakami i surówką z pora.

Polecam też:
Karkówkę w keczupie


piątek, 20 października 2017

Krem pomidorowy z soczewicą

To już ostatnia pomidorowa ze świeżych pomidorów w tym sezonie. Znowu kremowa wersja. Bardzo smaczna i pożywna bo z dodatkiem czerwonej soczewicy.

składniki:

1,2 kg mięsistych pomidorów, u mnie lima
0,5 szklanki czerwonej soczewicy
1 cebula
1 marchewka
1 l bulionu
sól,pieprz
cukier do smaku

Cebule i marchewkę obrać i pokroić w drobną kostkę. Odmierzyć pół szklanki soczewicy, szklanka o pojemności 250 ml. Pomidory naciąć i sparzyć. Bulion wlać do garnka i zagotować, dodać pokrojona cebule i marchewkę oraz soczewicę. Sparzone pomidory obrać ze skórki, wykroić zgrubienia po ogonku i pokroić na mniejsze kawałki. Także wrzucić do garnka. Całość gotować aż soczewica i marchewka będą miękkie. Potem garnek zestawić z ognia a zawartość zmiksować na krem. Do smaku doprawić solą, pieprzem i odrobiną cukru. Gotową zupę podałam z kleksem gęstej śmietany.

środa, 18 października 2017

Makaron z kurczkiem i suszonymi pomidorami

Makaron z kurczakiem i suszonymi pomidorami to danie z cyklu tych szybkich, prostych i smacznych.  Można dać ulubiony makaron a pomidory można rozdrobnić tak jak lubimy, zamiast rozdrabniać je w rozdrabniaczu można je po prostu pokroić w paseczki.

składniki:

400 g makaronu, u mnie papardelle z suszonymi pomidorami
400 g piersi z kurczaka
pół słoiczka suszonych pomidorów w oleju ( słoiczek ok 350 ml )
1 mały ząbek czosnku
sól,pieprz
1 łyżka oleju
pomidorki koktajlowe

Suszone pomidory przełożyć do rozdrabniacza. Dodać obrany ząbek czosnku i trochę oleju z suszonych pomidorów. Całość zmiksować aby pomidory rozdrobniły się na małe kawałeczki. Masa powinna przypominać luźną papkę z kawałkami pomidorków aby łatwo mieszała się z makaronem. Jeśli masa jest zbyt sucha to dolać jeszcze oleju z suszonych pomidorów. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół i odłożyć na bok. Pierś kurczaka pokroić w niedużą kostkę. Oprószyć delikatnie solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać olej i usmażyć kurczaka. Makaron ugotować i dobrze osączyć, gorący przełożyć na patelnię z kurczakiem. Dodać rozdrobnione suszone pomidory. Wszystko dokładnie wymieszać. Pokrojone pomidorki koktajlowe można od razu wymieszać z makaronem lub dorzucić je do dania na talerzu. Udekorować bazylią i podawać.

poniedziałek, 16 października 2017

Kotlety mielone z cukinią

Kotlety mielone najlepiej smakują nam z różnymi dodatkami. Robiłam już kotlety z dodatkiem jarmużu, brokuła, pokrzywy, jajek czy pieczarek. Teraz polecam z dodatkiem cukinii. Dzięki cukinii są bardzo soczyste i są smaczniejsze niż klasyczne mielone.

składniki:

600 g mięsa mielonego, u mnie łopatka
400 g młodej cukinii
1 bułka namoczona w mleku
sól, pieprz
1 jajko
panierka z cieciorki
olej do smażenia

Cukinię razem ze skórką zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Lekko posolić i przełożyć na sito. Odstawić na ok 30-60 minut. Mięso mielone przełożyć do miski. Dodać dobrze odciśniętą bułkę, jajko oraz dobrze odciśniętą z soku cukinię. Masę dobrze wyrobić. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Z mięsnej masy uformować kotlety, u mnie wyszło 12 sztuk. Panierować w panierce z cieciorki. Smażyć na oleju z obu stron na złoty kolor. Podawać z ulubionymi dodatkami.

 

środa, 11 października 2017

Zielony krem z chrupiącym boczkiem

Jakiś czas temu prezentowałam zupkę szpinakową a teraz polecam zupę krem ze szpinaku. Do kremu również dodałam trochę szczawiu bo z jego dodatkiem zupa zdecydowanie lepiej smakuje. Wyszła pyszna, gęsta  i w pięknym zielonym kolorze. Gotowy krem można podać z ulubionymi dodatkami.




składniki:

200 g szpinaku
50 g szczawiu
500 g obranych ziemniaków
1 cebula
1 łyżka masła
ok 1,2 l bulionu
sól do smaku
kawałek wędzonego boczku bez skóry

Bulion zagotować. Ziemniaki pokroić w kostkę i wrzucić do bulionu, gotować do miękkości. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Szczaw i szpinak posiekać. Na patelni rozpuścić masło i zeszklić cebulę. Następnie dodać posiekany szpinak i szczaw. Smażyć aż liście zmniejszą swoją objętość. Gdy ziemniaki będą już miękkie do zupy dodać podsmażone liście. Gotować jeszcze 10 minut, do smaku doprawić solą. Potem garnek zestawić z ognia i całość zmiksować na krem. Gdyby krem wyszedł za gęsty można dolać bulionu. Boczek pokroić w cienkie plasterki lub drobną kostkę i zrumienić na patelni. Gotową zupkę podawać z podsmażonym boczkiem.


poniedziałek, 9 października 2017

Buraczki tarte do słoika

Buraczki tarte są bardzo łatwe w przygotowaniu a można je wykorzystać na wiele sposobów. Można je od razu prosto ze słoika podać na zimno jako dodatek do obiadu albo zrobić na ciepło wersję zasmażaną. Do buraczków można dodać dodatki jakie lubimy np. chrzan, jabłko czy cebulkę. Tarte buraczki można wykorzystać także do przygotowania barszczu. Buraczki można zetrzeć na pure lub na wiórki w zależności od tego jakie lubimy i do czego zamierzamy ich użyć. Doprawiamy cukrem i octem wedle własnego smaku, po otwarciu słoika można jej jeszcze dosmaczyć.

składniki:

ok 4 kg czerwonych buraków
ok 1/3 szklanki octu 10 %
ok 1/3 szklanki cukru
1 płaska łyżka soli kamiennej

Buraczki dokładnie umyć, ugotować lub upiec w piekarniku. Jeśli wybieramy opcję pieczoną należy każdego buraka zawinąć w folię aluminiową i piec do miękkości (180 C ). Najlepiej wybrać buraczki o tej samej wielkości aby równomiernie się upiekły. Ugotowane lub upieczone buraki obrać ze skórki. Obrane buraki zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub na pure. Dodać sól, cukier i ocet i całość dobrze wymieszać. Spróbować i doprawić jeszcze cukrem lub octem jeśli potrzeba i ponownie wymieszać. Przełożyć do słoiczków. Mocno zakręcić. Wstawić do garnka wyścielonego gazetami. Zalać wodą na wysokość 2/3 słoika. Pasteryzować 20 minut od zagotowania. Zostawić w garnku do wystudzenia. Z 4 kg buraków wyszło mi 7 słoików o pojemności ok 500 ml.

sobota, 7 października 2017

Roladki z karkówki z grzybami

Zostało mi trochę grzybów więc przesmażyłam je z cebulką i tak powstał farsz do roladek z karkówki. Takie rolady z grzybami bardzo dobrze smakują. Do roladek podałam kluski i buraczki.

składniki:

1,2 kg karkówki
450 g oczyszczonych grzybów, u mnie podgrzybki i koźlaki
1 duża cebula
sól,pieprz
2 listki laurowe
750 ml gorącej wody
2-3 łyżki mąki
2 łyżki masła
2 łyżki oleju

Oczyszczone grzyby drobno pokroić. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozpuścić masło i zeszklić cebulę. Następnie dodać grzyby. Lekko posolić i popieprzyć. Smażyć aż grzyby puszczą soki i dusić do miękkości, odparować cały płyn. Karkówkę pokroić w grubsze plastry, u mnie wyszło 7. Następnie każdy plaster mięsa roztłuc tłuczkiem. Oprószyć z obu stron solą i pieprzem. Na każdym plastrze rozbitego mięsa ułożyć ok 2 łyżki grzybów. Zwinąć w roladki. Spiąć wykałaczkami lub owinąć sznurkiem. W garnku lub głębokiej patelni rozgrzać olej i obsmażyć roladki ze wszystkich storn. Im mocniej przysmażymy tym ciemniejszy sosik wyjdzie. Następnie zalać wodą. Dodać listki laurowe. Dusić do miękkości. Następnie sos zagęścić. Roladki najlepiej przełożyć na talerz. W niewielkiej ilości wody rozmieszać mąkę i wlać do wywaru w którym dusiły się roladki. Zagotować aby sos zgęstniał. Doprawić do smaku. Do sosu ponownie włożyć roladki. Gotowe roladki podałam z kluskami i buraczkami.


Na grzyby...

piątek, 6 października 2017

Lazania z brokułem

Gdzieś ostatnio przemknął mi przepis na lazanię z brokułem i pomysł ten bardzo mi się spodoba. Stworzyłam więc swoją wersję. Brokuła bardzo lubimy, lazanię córeczka wręcz uwielbia więc nie było opcji aby nam nie smakowało. Zawsze to coś innego.



składniki:

2 brokuły (ok 800 g gotowych różyczek)
250 g ricotty
50 g sera cheddar
sól, pieprz
10 płatów makaronu do lazanii
masło do posmarowania naczynia
słodka papryka do posypania

beszamel
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
2 szklanki mleka
sol,pieprz
gałka muszkatołowa

Płaty makaronu obgotować we wrzątku 2-3 minutki. Brokuła podzielić na różyczki, ugotować we wrzątku z dodatkiem soli i cukru. Dobrze osączyć i wystudzić. Ugotowanego brokuła rozgnieść na pure. Dodać ricottę i drobno starty ser cheddar. Dokładnie wymieszać, do smaku doprawić solą i pieprzem. Przygotować beszamel. Na patelni rozpuścić masło. Dodać mąkę i energicznie wymieszać aby nie było grudek. Następnie wlać mleko. Doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką. Gotować aż sos zgęstnieje. Do farszu brokułowego dodać 4 łyżki beszamelu i dokładnie wymieszać. Naczynie żaroodporne nasmarować masłem. Ułożyć 2 płaty makaronu i posmarować brokułowym farszem i ponownie 2 płaty makaronu i tak aż do wyczerpania składników. Ostatnia warstwa to płaty makaronu. Całość polać beszamelem. Posypać słodką papryką. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać aż wierzch się przyrumieni , ok 20-30 minut.


środa, 4 października 2017

Krem paprykowo-pomidorowy

Kolejna wersja zupy krem. Tym razem z czerwonych warzyw, z papryki i pomidorów. Pomidory stanowią bazę natomiast papryka dominuje smakiem.

składniki:

1 kg pomidorów, u mnie podłużne lima
500 g papryki czerwonej
1 duża cebula
ok 1,5 szklanki bulionu
1 łyżka masła
sól
1 łyżeczka oregano
1 łyżka słodkiej papryki
cukier
śmietanka ok 30-50 ml

Pomidory naciąć i sparzyć wrzątkiem. Obrać ze skórki, wykroić zgrubienia i pokroić na kawałki. Paprykę oczyścić z nasion i pokroić w kostkę. Cebulę również pokroić w kostkę. W garnku rozpuścić masło i zeszklić cebulę. Dodać pokrojone pomidory i chwilę smażyć. Następnie dodać paprykę i całość zalać bulionem. Dodać słodką paprykę i oregano, troszkę soli. Gotować do miękkości. Zestawić z ognia i zmiksować na krem. Gdyby zupa wyszła zbyt gęsta dolać bulionu. Doprawić do smaku solą i cukrem, dolać słodką śmietankę. Śmietanki dałam niedużo aby przełamać kwaskowy smak pomidorów.

poniedziałek, 2 października 2017

Cukinia faszerowana mięsem i warzywami

Warzyw coraz mniej w warzywniaku więc trzeba korzystać ile się da. Polecam cukinię faszerowaną mięsem i warzywami. Do farszu wykorzystałam cebulę, marchew, paprykę, pomidory.




składniki:

2 cukinie po ok 700 g
450 g mięsa mielonego, u mnie łopatka
1 duża cebula
2 średnie marchewki
1 średnia papryka
500 g pomidorów
sól,pieprz
oregano
garść posiekanej natki pietruszki
olej do smażenia
starty ser żółty do posypania

Cukinie dokładnie umyć i osuszyć. Przekroić wzdłuż na pół. Wydrążyć miękki miąższ z pestkami. Wydrążone cukinie delikatnie posolić i odłożyć wydrążoną stroną na ściereczkę. Przygotować farsz. Cebulę pokroić w drobną kotkę. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na kawałki. Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać olej i zeszklić cebulę. Dodać mięso mielone i smażyć aż zmieni kolor. Następnie dodać startą marchewkę i pokrojone pomidory. Wszystko razem dusić aż marchewka zmięknie a pomidory się całkowicie rozpadną. Gdy już odparuje 2/3 płynu dodać pokrojoną paprykę i dalej dusić aż farsz odparuje cały płyn. Farsz doprawić do smaku solą, pieprzem i oregano, dodać także natkę pietruszki. Gotowym farszem nadziać wydrążone cukinie. Łódeczki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C i zapiekać ok 25-30 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia posypać startym żółtym serem.



Warzywa dyniowate 2017