piątek, 27 lutego 2015

Biszkopt z budyniem i bitą śmietaną

Nabrałam ochoty na ciasto z kremem kawowym i bananami ale nie miałam tyle śmietanki ani bananów. Warstwę kawowo-bananową zamieniłam budyniem o smaku krówki i  wyszło pyszne ciasto.

składniki:
biszkopt
4 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao

masa budyniowa
duży budyń o smaku krówki (na 3/4 l mleka)+3/4 l mleka i 3 łyżki cukru do ugotowania budyniu
100 g masła

masa śmietanowa
400 ml śmietanki 30 %
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżeczka żelatyny
5 łyżek mleka
3-4 kostki gorzkiej czekolady

Budyń ugotować wg przepisu na opakowaniu i odstawić do wystudzenia. Przygotować biszkopt. Białka ubić na sztywną pianę i odstawić. Żółtka utrzeć na puszysta masę z cukrem. Następnie dodać kakao oraz mąki wymieszane z proszkiem. Dokładnie wymieszać a na koniec dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać mikserem. Ciasto wylać na blachę 25x35 natłuszczoną i posypaną bułką tartą lub też wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 10 minut, do suchego patyczka. Gotowy biszkopt odstawić do wystudzenia. Przygotować krem budyniowy. Masło utrzeć następnie porcjami dodać wystudzony budyń. Masę wyłożyć na wystudzony biszkopt. Żelatynę namoczyć w mleku i lekko podgrzać aby się rozpuściła, odstawić do przestudzenia. Śmietankę ubić na sztywno, dodać cukier waniliowy a na koniec przestudzoną żelatynę. Masę śmietanową wyłożyć na masę budyniową. Na wierzchu posypać startą czekoladą i wstawić do lodówki do schłodzenia. Żelatyny dałam niewiele aby masa śmietanowa była tylko leciutko stężała i nie rozpływała się przy krojeniu ciasta.





czwartek, 26 lutego 2015

Kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym

Dziś zapraszam na kolejne danie bez mięska - kotlety z ziemniaków. Do kotletów podałam sosik pieczarkowy i surówkę z białej kapusty w wersji delikatnej bez czosnku i koperku.

składniki:

1 kg wystudzonych ugotowanych ziemniaków
2 średnie cebule
1 jajko
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka majeranku
gałka muszkatołowa
słodka papryka
biały pieprz
bułka tarta
olej do smażenia
600 g pieczarek
masło do smażenia
1/2 szklanki wody
5 łyżek śmietany 18 %
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól,pieprz

Ziemniaki przecisnąć przez praskę. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i zarumienić na oleju. Do ziemniaków dodać zarumienioną cebulkę, jajko, mąkę ziemniaczaną oraz przyprawy do smaku. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Z masy uformować kotlety, jeśli masa jest zbyt klejąca robić to zwilżonymi rękoma. Gotowe kotlety ziemniaczane obtoczyć w bułce tartej i smażyć na złoty kolor ze wszystkich stron. Przygotować sos pieczarkowy. Pieczarki pokroić w plasterki lub jeśli są duże w średnią kostkę. Następnie pokrojone pieczarki przesmażyć na maśle. Potem podlać wodą i dusić ok 10-15 minut. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Na koniec dodać śmietanę oraz natkę pietruszki, wymieszać i zagotować. Można ewentualnie sos zagęścić nieco mąką. Kotlety podawać polane sosem  pieczarkowym i ulubioną surówką. 



środa, 25 lutego 2015

Sałatka z ryżem i łososiem w sosie koperkowym

Lekka sałatka z ryżem i rybką z puszki w sosie koperkowym. Szybko się ją robi i fajnie smakuje. 

składniki:

1 woreczek ryżu, u mnie paraboliczyny
2 puszki polędwicy z łososia w sosie koperkowym SuperFish Prestige
1 duży zielony ogórek
2 łyżki posiekanego koperku
świeżo zmielony kolorowy pieprz

Ryż ugotować i wystudzić. Do ryżu dodać zawartość obu puszek razem z sosem koperkowym. Ogórka obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Dodać do pozostałych składników. Dodać też posiekany koperek i wszystko dokładnie wymieszać. Do smaku doprawić świeżo zmielonym kolorowym pieprzem. Można dodać też odrobinę majonezu. 



wtorek, 24 lutego 2015

Pieczona karkówka w musztardzie delikatesowej

Pyszna pieczona karkóweczka w musztardzie delikatesowej to kolejna propozycja domowej wędlinki na kanapki. Po prostu pyszności:)

składniki:

1,4 kg karkówki
6 łyżek musztardy delikatesowej, użyłam Kieleckiej
10 łyżek oleju rzepakowego
4 ząbki czosnku
1 kopiasta łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżka majeranku
sok z połówki cytryny
1/2 szklanki wody

Przygotować marynatę do karkówki. W misce wymieszać musztardę, olej, sok z połówki cytryny oraz przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Mięso dokładnie umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Następnie mięso przełożyć do naczynia żaroodpornego i natrzeć dokładnie mięso przygotowaną marynatą. Naczynie przykryć pokrywką lub nakryć folią aluminiową i odstawić do lodówki na 24 godziny. W między czasie można mięso przekręcić ze 2-3 razy na drugi bok. Piekarnik nagrzać na 180 C. Mięso podlać wodą i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok 2 godzin. Mięso piec w przykrytym naczyniu lub nakryte folią aluminiową aby musztarda się nie przypaliła. Przed krojeniem mięsko dobrze wystudzić.

Polecam też:
Karkówkę pieczoną z czosnkiem




poniedziałek, 23 lutego 2015

Pieczone bataty/ziemniaki

Pyszne pieczone ziemniaczki i słodkie bataty do doskonały dodatek do mięska do obiadu. Wyśmienicie smakują również jako przekąska z dodatkiem ulubionego dipu lub keczupu. Można doprawić ulubionymi przyprawami, ja użyłam tymianku i mieszanki do sałatek z młynka.

składniki:

1,5-2 kg batatów lub ziemniaków
olej do skropienia
tymianek
słodka papryka
przyprawa do sałatek (w skład przyprawy wchodzi: sól, papryka, czosnek, pieprz, por, bazylia, natka pietruszki)

Bataty/ziemniaki obrać ze skórki. Następnie obrane warzywa pokroić na grube frytki, mogą być też grubsze plastry lub ćwiartki. Ważne aby kawałki były mniej więcej tej samej wielkości wtedy będą się równomiernie piekły. Pokrojone warzywa ułożyć na blaszce wyłożonej papierem i skropić olejem. Wymieszać i następnie oprószyć przyprawami. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 190/200 C i zapiekać aż ziemniaki będą przyrumienione ok 40-60 minut na funkcji termoobieg. W międzyczasie kilka razy przemieszać drewnianą łopatką aby równo się piekły. Czas pieczenia może być różny w zależności od ziemniaków oraz tego jak grubo są pokrojone.




niedziela, 22 lutego 2015

Gotowane roladki z indyka z marchewką i tymiankiem

Dziś będzie dietetycznie. Roladki zamiast smażyć czy też zapiekać zawinęłam w folię spożywczą i ugotowałam. Do roladek podałam  kaszę bulgur i surówkę z marchewki i kapusty ale bez koperku.

składniki:

5 sznycli z piersi indyka
1 średnia ugotowana marchewka
tymianek
sól,pieprz
kasza bulgur

Sznycle z indyka delikatnie rozbić tłuczkiem. Oprószyć solą i pieprzem z obu stron. Marchewkę pokroić na krótkie paski. Na każdy rozbity sznycel ułożyć 2-3 paseczki ugotowanej marchewki i posypać tymiankiem. Następnie zwinąć w roladkę. Potem gotowe roladki ściśle zawinąć w folię spożywczą. Końce dobrze skręcić i zawiązać nitką aby powstałe "cukiereczki" nie rozpadły się podczas gotowania. Następnie roladki zawinięte w folię wrzucić na wrzątek i gotować ok 25-30 minut. Gotowe roladki odwinąć z foli i przekroić pod skosem na pół. Podawać z ulubionymi dodatkami, u mnie kasza bulgur i surówka.



piątek, 20 lutego 2015

Zapiekanka makaronowa z łososiem

Pyszna i prosta zapiekanka. Pożywny makaron a do tego łosoś zapieczone w sosie śmietanowo koperkowym pod żółtym serem i mozzarellą.

składniki:

250 g makaronu użyłam rurki Czaniecki
350 g świeżego łososia bez skóry
7 łyżek śmietany 18 %
50 ml wody
2-3 łyżki posiekanego koperku
sól,pieprz
1 łyżka mąki
1 kulka mozzarelli
starty ser żółty
masło do posmarowania formy

Makaron ugotować al'dente. Łososia pokroić w kostkę i oprószyć solą i pieprzem. Śmietanę wymieszać z wodą, mąką i koperkiem, do smaku dodać sól i pieprz. Ugotowany makaron, pokrojonego łososia i sos śmietanowy wymieszać w dużej misce. Dodać garść startego sera i ponownie wymieszać. Naczynie do zapiekania (18x25) posmarować masłem i przełożyć wymieszane składniki. Na wierzchu posypać startym serem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C. Gdy ser się rozpuści i lekko zarumieni (po ok 15-20 minutach)  na wierzchu ułożyć kawałki porwanej mozzarelli i zapiekać jeszcze ok 10-15 minut aż mozzarella się rozpuści.



czwartek, 19 lutego 2015

Krupnik na żeberkach

Krupnik czyli klasyczna polska zupa z ziemniakami, kaszą jęczmienną i machewką. Ta najbardziej znana to taka zawiesista gotowana na wywarze z żeberek lub golonki ale można zrobić także lżejsze wersje na wywarze drobiowym lub na żołądkach. Do krupniku można dodać dowolną kaszę jęczmienną. Doskonale sprawdzi się wersja łamana drobna lub gruba jak i perłowa a także pęczak. Czasem robię także z kaszą bulgur. Krupnik lubie delikatnie zabielany więc dodaję troszkę mleka.

składniki:

500 g żeberek wieprzowych
ok 3,5 l wody
1 cebula
3-4 marchewki
pęczek włoszczyzny (natka pietruszki,liść selera i pora)
600 g ziemniaków
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 szklanka kaszy jęczmiennej
kilka łyżek mleka
sól,pieprz
3 listki laurowe

Żeberka zalać wodą zagotować. Zebrać szumowiny. Dodać cebulę, listek laurowy, włoszczyznę oraz sól, pieprz i ugotować wywar. Marchewki obrać i pokroić w plasterki lub kostkę. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Gdy żeberka będą już miękkie wyłowić je z wywaru i odstawić do wystudzenia. Wywar przecedzić lub wyłowić włoszczyznę. Do wywaru dodać pokrojone ziemniaki i marchewkę oraz przepłukaną kaszę. Gotować do miękkości. Mięso obrać z kości i podzielić na małe kawałki. Gdy warzywa będą już miękkie dodać kawałeczki mięsa i natkę pietruszki. Gotować jeszcze chwilę, doprawić do smaku. Zestawić z ognia i dodać kilka łyżek mleka, dla zabielenia i lepszego smaku. Zamiast mleka można dodać słodką śmietankę.


środa, 18 lutego 2015

Ryż na mleku z truskawkami

Pyszne i proste danie z dzieciństwa. Wystarczy ugotować ryż na mleku i polać słodkimi truskawkami. Pyszne jedzonko, i na obiad i na deser. Zamiast truskawek można użyć prażonych jabłek z dodatkiem cynamonu lub wanilii.

składniki:

1 szklanka białego ryżu
ok 2,5-3 szklanki mleka
truskawki z kompotu

Mleko wlać do garnka i zagotować. Gdy mleko się zagotuje wsypać ryż. Nie trzeba słodzić ryż nabierze słodkiego posmaku od mleka. Gotować na wolnym ogniu aż ryż będzie miękki często mieszając aby się nie przypalił. Ugotowany ryż powinien mieć konsystencję takiego gęstego budyniu, nie powinien być zbyt suchy. Następnie ugotowany ryż wyłożyć na talerze. Polać truskawkami i zajadać. 


wtorek, 17 lutego 2015

Ślimaczki z ciasta francuskiego z serem i szynką

Pyszna i prosta przekąska z ciasta francuskiego - małe złociste ślimaczki z szynką i serem. Fajnie się prezentują i szybko znikają z talerza. Można je podawać na ciepło i na zimno, same lub z dipami.

składniki:

1 opakowanie ciasta francuskiego (300g)
3-4 łyżki keczupu, u mnie domowy
5-6 plastrów szynki lub innej chudej wędliny
4-5 plastrów żółtego sera
przyprawa do pizzy

Ciasto francuskie rozwinąć i posmarować cienko keczupem. Wzdłuż dłuższego boku ułożyć obok siebie plastry wędliny. Nad plastrami wędliny ułożyć obok siebie plastry żółtego sera. Oprószyć delikatnie przyprawą do pizzy i ściśle zwinąć w roladkę wzdłuż dłuższego boku. Roladkę pokroić na plastry o szerokości ok 1,5-2 cm. Ślimaczki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 15-20 minut aż ślimaczki się ładnie przyrumienią.

Polecam też:
Ślimaczki z ciasta francuskiego ze szpinakiem




poniedziałek, 16 lutego 2015

Placki dyniowe z nutą imbiru

Pyszne placuszki dyniowe z nutą imbiru. Szybko się je robi i szybko znikają. Dobre na śniadanie, obiad i kolację. Najlepiej smakują ze śmietaną.



składniki:

600 g dyni bez skóry i miąższu
2 jajka
1/2 szklanki mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
szczypta soli
2 łyżeczki mielonego imbiru
olej do smażenia
gęsty jogurt lub śmietana

Dynię zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do startej dyni dodać jajka, mąkę, szczyptę soli oraz imbir. Wszystko dokładnie wymieszać. Rozgrzać patelnię z olejem, łyżką nakładać masę i smażyć małe placki. Osączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawać z kleksem gęstej śmietany lub jogurtu.



niedziela, 15 lutego 2015

Kremowa zupa dyniowa z gorgonzolą

Niedawno przedstawiałam zupkę z dyni z mleczkiem kokosowym a dzisiaj wersja z gorgonzolą. Zupka powstała specjalnie dla mężusia, który nie za bardzo przepada za takimi zupami. Aby go zachęcić do zupki dodałam serek pleśniowy - gorgonzolę, który bardzo lubi. Oczywiście zupkę zjadł ze smakiem.

składniki:

650 g dyni bez skóry pestek
300 g obranych ziemniaków
0,5 l dowolnego bulionu
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
100 g gorgonzoli

Dynię pokroić w dużą kostkę. Ziemniaki pokroić w mniejszą kostkę, aby szybciej się ugotowały. Pokrojone warzywa przełożyć do garnka i zalać bulionem. Dodać słodką paprykę. Gotować aż warzywa będą miękkie. Gdy warzywka już się ugotują dodać gorgonzolę i jeszcze chwilkę gotować aż ser się rozpuści. Następnie wszystko zmiksować na gładką masę. Zupkę podawać z ulubionymi dodatkami, ja podałam z grzankami i odrobiną świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Polecam też:
Zupę krem z dyni





ZUPA KREM

sobota, 14 lutego 2015

Kotleciki z soczewicy

Dziś zapraszam na lekki obiadek bez mięska. Pyszne wegetariańskie kotleciki z czerwonej soczewicy i jajek. Smaczne, sycące i zdrowe jedzonko.

składniki:

200 g czerwonej soczewicy
1 małe jajko
1 łyżka bułki tartej
2 jajka ugotowane na twardo
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól czosnkowa
pieprz
olej do smażenia

Soczewicę zalać wodą i ugotować do miękkości. Odcedzić, osączyć z nadmiaru wody. Następnie do ugotowanej soczewicy dodać ugotowane jajka starte na tarce o grubych oczkach oraz posiekaną natkę pietruszki. Wszystko wymieszać. Potem dodać jajko oraz bułkę tartą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Ponownie wszystko wymieszać. Z masy uformować małe płaskie kotleciki i smażyć na oleju na złoty kolor. Z kotlecikami trzeba obchodzić się delikatnie aby się nie rozpadły podczas przekręcania na patelni. Osączyć na papierowym ręczniku. Podawać z surówką, u mnie surówka z pora.


piątek, 13 lutego 2015

Kokosanki - ciasteczka bezowe

Po pieczeniu pączków, faworków czy oponek zostają nam białka. Możemy je zamrozić i wykorzystać za jakiś czas lub od razu zrobić takie pyszne i proste ciasteczka kokosowe. Chrupiące na zewnątrz a w środku pełne kokosu. Bardzo smakowały nawet mojej córeczce, która kokosu ponoć nie lubi.

składniki:

4 białka (ok 150 ml)
szczypta soli
200 g drobnego cukru
200-250 g wiórków kokosowych

Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Następnie porcjami dodawać cukier, kolejną porcje dosypać jak rozpuści się poprzednia. Następnie dodać wiórki kokosowe (ja dałam 200 g) i wszystko dokładnie wymieszać łyżką. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia nakładać małe małe porcje masy. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 160 C i piec do zarumienienia ok 15 minut.


czwartek, 12 lutego 2015

Pączki

Dziś Tłusty Czwartek więc na stole nie może zabraknąć króla tego święta czyli pączka. W tym roku znowu podjęłam próbę i postanowiłam zrobić pączki sama. W zeszłym roku była pierwsza próba , w tym roku próba druga. Pączki ziemniaczne całkiem fajne mi wychodzą jednak te zwykłe już takie idealne nie są. Przy pierwszym podejściu nie urosły za duże i były mało kształtne choć w smaku nie takie złe. Moja druga próba wypadła zdecydowanie dużo lepiej. Pączusie w miarę równe, całkiem fajnie wyrosły i nawet co niektóre mają jasną obwódkę. Wykorzystałam przepis z bloga Kulinarne Szaleństwa Margarytki i trzymałam się go bardzo i niewiele zmieniałam z nadzieją, że w końcu pączusie mi wyjdą takie jak trzeba. Drugie podejście do pączków uważam za bardzo udane a za rok mam nadzieje, że będzie jeszcze lepiej.

składniki:

4 szklanki mąki pszennej, użyłam typ 500 Młyn Kopytowa

6 dużych żółtek, ja dałam 7 bo miałam mniejsze jajka
60 g drożdży
1 szklanka letniego mleka
1/2 szklanki letniego jogurtu naturalnego
3 kopiate łyżki cukru
50 g masła

duża szczypta soli
2-3 łyżki mocnego alkoholu, ja dałam rum 
dżem truskawkowy do nadziewania
cukier puder do posypania lub lukier
tłuszcz do smażenia, u mnie olej rzepakowy


Wszystkie składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Ja mam stół przy kaloryferze więc składniki przygotowałam wieczorem i zostawiłam je w ciepełku na noc. Masło rozpuścić w rondelku i przestudzić aby było letnie. Do litrowego garnuszka wlać jogurt i 5 łyżek mleka, dodać łyżkę cukru oraz rozkruszone drożdże. Wymieszać aby drożdże się rozpuściły. Powstały zaczyn zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu ( u mnie na stole przy kaloryferze). Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem, ucierać tak długo aż cukier się rozpuści. Do utartych żółtek dodać mąkę, wyrośnięte drożdże ( prawie pełny garnuszek), sól, rum oraz letnie mleko. Wyrobić ciasto, następnie dodać letnie rozpuszczone masło i ponownie wyrobić ciasto aby było puszyste ( ja wyrobiłam za pomocą robota). Gotowe ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, ciasto powinno przynajmniej podwoić objętość. U mnie ciasto znowu trafiło na stół przy kaloryferze i już po 40 minutach w misce gdzie było ok 1/3 objętości ciasta zrobiła się czubata micha. Z wyrośniętego ciasta formować pączki. Ja obsypałam ręce mąką i wyjęłam połowę ciasta, podsypałam troszeczkę mąką bo się troszkę kleiło do silikonowej maty. Rozpłaszczyłam ręką na grubość ok 0,5 cm i wykroiłam koła za pomocą szklanki o średnicy 7,5 cm. Tak samo zrobiłam z drugą częścią ciasta. Skrawki z wycinania ponownie zagniotłam i już ręcznie uformowałam pączusie od razu nadziewając je marmoladą. Takie pączki od razu nadziewane wymagają więcej pracy bo trzeba je dobrze skleić aby nadzienie nie wypłynęło. Powstało mi 18 pączków wykrojonych szklanką i 8 uformowanych ręcznie i nadzianych marmoladą. Gotowe pączusie ułożyć na papierze do pieczenia i ponownie odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 30-40 minut. Wyrośnięte pączki smażyć na rozgrzanym tłuszczu. (Mi pączusie troszkę się poprzyklejały do papieru więc pocięłam papier na kawałki i  wrzucałam na olej pączki razem z papierem, po wrzuceniu na olej papier sam się odkleja i można go wyciągnąć.) Pączki muszą swobodnie pływać w tłuszczu. Pączki wkładać na rozgrzany olej i smażyć na złoty kolor z jednej strony, przykrywając garnek. Następnie odkryć garnek i przekręcić pączki, smażyć z drugiej strony na złoty kolor już bez przykrywania garnka. Gotowe usmażone pączki osączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Po wystudzeniu nadziewać dowolnym nadzieniem, u mnie dżem truskawkowy. Posypać cukrem pudrem lub polukrować.





wtorek, 10 lutego 2015

Zupa z kurczakiem i cieciorką

Pyszna i pożywna zupka z kurczakiem i cieciorką. W planach miałam inną zupkę ale podczas gotowania trochę pokombinowałam i wyszło coś innego ale smacznego. Papryka i majeranek nadały zupce fajny smak.

składniki:

300 g piersi z kurczaka
2 średnie cebule
1 mała czerwona papryka
1 puszka cieciorki Bonduelle
1 szklanka makaronu muszelki duże, użyłam Czaniecki
1 l wody lub bulionu drobiowego
1 łyżka masła
1 łyżka majeranku
sól,biały pieprz
2 łyżki jogurtu

Pierś kurczaka pokroić w drobną kostkę. Masło rozpuścić i podsmażyć kurczaka. Gdy mięso zmieni kolor dodać pokrojone w pół plastry cebule. Smażyć wszystko jeszcze chwilę a następnie zalać wodą (lub bulionem). Dodać cieciorkę z puszki i zagotować. Paprykę pokroić w drobną kostkę. Gdy zawartość garnka się zagotuje dodać pokrojoną paprykę oraz majeranek, sól i pieprz do smaku. Ponownie zagotować. Gdy się zagotuje dodać makaron i gotować jeszcze ok 8-10 minut aż makaron się ugotuje, doprawić jeszcze do smaku jak potrzeba. Gdy makaron będzie już ugotowany zupę zestawić z ognia i dodać jogurt. Wymieszać i od razu nakładać na talerze i podawać.



poniedziałek, 9 lutego 2015

Odrywana pizza z kiełbaskami

Pizza ta powstała specjalnie dla mojej córeczki, która lubi odrywać małe kawałeczki. Do środka dałam tylko troszkę pieczarek i sera oraz kiełbaski. Powstały takie mini hot-dogi w puszystym drożdżowym cieście:)


składniki:

ciasto
375 g mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
25 g świeżych drożdży
duża szczypta soli
duża szczypta cukru
200 ml letniej wody
1 łyżka oleju

dodatki
2 opakowania mini kiełbasek śląskich Degustino
3-4 pieczarki
starty ser żółty

W letniej wodzie rozpuścić drożdże. Mąkę wymieszać z cukrem i solą. Do mąki dodać rozpuszczone w wodzie drożdże i olej. Wyrobić ciasto. Następnie gotowe ciasto odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok godzinkę. Potem ciasto podsypać mąką i ponownie zgnieść. Rozwałkować na duży prostokąt, mniej więcej 44x38. Pieczarki zetrzeć na tarce o dużych oczkach i posypać ciasto. Na pieczarki rozsypać też 2 garście startego sera. Wzdłuż dłuższego boku ułożyć 4 kiełbaski. Następnie kiełbaski zawinąć w ciasto tworząc rulon. Gotowy rulon odciąć a z pozostałego ciasta utworzyć drugi rulon. Gotowe rulony pokroić na kawałki o długości 4-5 cm. Blaszkę 28x25 wyłożyć papierem i postawić w odstępach kawałki ciasta z kiełbaską (tak aby było widać kiełbaski od góry). Odstawić na 30 minut do wyrośnięcia. Następnie posypać na wierzchu startym serem i wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 C. Piec ok 30-40 minut aż ciasto lekko się przyrumieni. Podawać z keczupem.




Pyszna pizza

niedziela, 8 lutego 2015

Blok czekoladowy

Na blogu jest już biały blok więc do kompletu dzisiaj polecam ciemny czekoladowy, który jest bardziej znany. Blok jest bardzo słodki ale od czasu do czasu musi pojawić się na naszym stole aby nas porządnie dosłodzić. Do masy zawsze dodaje bakalie co tam mam pod ręką,  mogą być rodzynki, żurawina lub też dowolne orzechy. Do tego bloku dodałam duże rodzynki oraz żurawinę Kresto.

składniki:

250 g masła
ok 250 ml wody 
3/4 szklanki cukru (daje zawsze mniej niecałe pół szklanki)
250 g herbatników 
2 duże garście rodzynek
1 duża garść żurawiny

5 łyżek kakao
250 g mleka w proszku granulowanego (Gostyń) lub zwykłego
kilka kropel aromatu rumowego

Herbatniki pokruszyć, tak aby był i drobny pył jak również małe kawałki. W garnku zagotować wodę z dodatkiem masła i cukru. Zestawić z ognia i postawić na desce. Dodać kakao, aromat rumowy, rodzynki i żurawinę, dokładnie wymieszać. Następnie dodać mleko w proszku i znowu wszystko wymieszać. Na końcu dodać pokruszone herbatniki. Dokładnie wszystko wymieszać. Następnie masę przełożyć do foremki (u mnie keksówka 30x10) wyłożonej folią spożywczą. Masę ładnie wyrównać dociskając łyżką. Odstawić do wystudzenia a potem wstawić do lodówki na kilka godzin.



sobota, 7 lutego 2015

Sałatka z marynowanymi pieczarkami

Sałatka z cyklu czyszczenie szafek. W szafce od dawna stał słoik marynowanych pieczarek, znalazłam też czerwoną fasolę oraz woreczek ryżu. Dodałam fasolkę z własnych zapasów oraz trochę żółtego sera i tak powstała ta pyszna sałatka.


składniki:

1 średni słoik marynowanych pieczarek (700ml)
1 słoiczek zielonej fasolki szparagowej (500 ml)
1 puszka czerwonej fasoli
1 woreczek brązowego ryżu
250 g żółtego sera
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
4 łyżki majonezu

Ryż ugotować, osączyć i wystudzić. Czerwoną fasolę przepłukać i osączyć na sicie. Zieloną fasolkę konserwową pokroić na mniejsze kawałki. Pieczarki drobno pokroić, moje były małe więc przekroiłam na cztery. Ser żółty pokroić w drobną kostkę. Wszystkie przygotowane składniki dokładnie wymieszać z posiekaną natką pietruszki. Następnie połączyć z majonezem.


piątek, 6 lutego 2015

Surówka z pora

Pyszna i prosta suróweczka z jednego warzywka. Por jest dosyć wyrazistym w smaku warzywem więc wystarczy tylko majonez i trochę świeżo zmielonego czarnego pieprzu i surówka gotowa.

składniki:

800 g porów (biała i jasnozielona część)
sól do smaku
majonez

Pory dokładnie umyć. Następnie pokroić w plastry lub jeśli są duże w pół plastry. Pokrojone pory sparzyć. Zalać wrzątkiem i zostawić na godzinkę lub też do wystygnięcia wody. Potem pory dobrze osączyć z nadmiaru wody. Połączyć z majonezem, ilość wedle uznania. Do smaku doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

Polecam też:
Surówkę z pora, jabłka i marchewki


czwartek, 5 lutego 2015

Faworki

Robiłam już oponkipączki ziemniaczane i małe pączusie na serku homo więc przyszedł czas na kolejną karnawałową słodkość - faworki. To moje pierwsze własnoręcznie zrobione faworki i na pewno nie ostatnie. Zawsze się obawiałam, że mi nie wyjdą ale jednak to nic trudnego. Moja córeczka bardzo je lubi więc musiałam w końcu spróbować. Córeczka pomagała i przekazywała wskazówki jak robiła babcia. Ocenę dostałam bardzo dobrą bo ponoć smakują tak samo jak te co zrobiła babcia. Przepis też od babci:)

składniki:

450 g mąki pszennej, użyłam typ 500 Młyn Kopytowa
6 żółtek
7-8 łyżek kwaśnej gęstej śmietany
50 g masła
2 łyżki octu
olej/smalec do głębokiego smażenia
cukier puder

Masło rozpuścić i wystudzić. Do miski wsypać mąkę. Dodać żółtka, śmietanę i ocet. Wyrobić ciasto, w międzyczasie dodawać roztopione masło. Ciasto wyrabiać ręką lub zbijać wałkiem ok 5 minut. Gotowe ciasto odłożyć na 30 minut aby odpoczęło. Następnie ciasto podzielić na kilka części. Każdą część cieniutko rozwałkować i pokroić na paski o szerokości ok 3 cm i długości ok 10-12 cm. Każdy pasek naciąć wzdłuż na samym środku i przewlec ciasto formując faworki. Smażyć na złoty kolor, osączyć na papierowym ręczniku. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.



środa, 4 lutego 2015

Kremowa zupa z dyni z mleczkiem kokosowym

Ostatnio u mnie dyniowo bo zabrałam się za moją ostatnią dynię. Na początek przedstawiam zupkę krem z mleczkiem kokosowym.

składniki:

800 g dyni bez pestek i skóry
1 szklanka wody lub bulionu
200 ml mleczka kokosowego
masło klarowane
sól
gałka muszkatołowa
biały pieprz
imbir

Oczyszczoną z pestek i skóry dynię pokroić w kostkę. Pokrojoną dynię przesmażyć na maśle. Następnie zalać wodą, dodać przyprawy mniej więcej po sporej szczypcie. Gotować aż dynia będzie miękka, bez przykrywania garnka pokrywką. Do ugotowanej dyni dodać mleczko kokosowe i wszystko zmiksować. Doprawić jeszcze do smaku jak potrzeba i ponownie zmiksować. Podawać z dowolnymi dodatkami- grzankami, ziarnami lub bagietką.


wtorek, 3 lutego 2015

Muffiny cytrynowo-migdałowe

Dziś zapraszam na proste, szybkie i pyszne muffinki z mielonymi migdałami i nutą orzeźwiającej cytryny. Muffinki są puszyste i wilgotne w środku a na wierzchu lekko chrupiące. Można je po prostu posypać cukrem pudrem lub dowolnie udekorować.

składniki:

2 szklanki mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki mielonych migdałów
100 g masła
1 jajko
1 szklanka mleka
kilka kropel aromatu cytrynowego lub 2 łyżki soku z cytryny

oraz
1 galaretka cytrynowa + 3/4 szklanki wody
250 ml śmietanki 30 %

Wszystkie składniki na ciasto muffinkowe przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. Masło rozpuścić i przestudzić. W jednej misce wymieszać składniki suche a w drugiej połączyć składniki mokre. Następnie połączyć zawartość obu misek i wszystko wymieszać łyżką. Masę przełożyć do foremek na muffiny na wysokość ok 3/4 foremki. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i piec ok 15-20 minut, do suchego patyczka. Muffiny wystudzić. Galaretkę rozpuścić w 3/4 szklanki wody i odstawić do wystudzenia. Śmietankę ubić na sztywno i dodać tężejącą już galaretkę. Krem wstawić na 10 minut do lodówki aby nieco stężał. Następnie za pomocą rękawa cukierniczego udekorować muffinki kremem. Na wierzchu posypałam jeszcze odrobiną startej gorzkiej czekolady.  Z podanych składników wyszło12 muffinek, kremu nieco zostało ale córeczka się nim zaopiekowała.


Niestety talentów dekoratorskich to ja nie mam ale muffinki jak na moje możliwości to całkiem fajnie się prezentują. Krem na muffinki nałożyłam przy pomocy rękawa do zdobienia, który otrzymałam od sklepu przyjemnegotowanie.pl. Rękaw jest bardzo fajny, mały i poręczny, bardzo wygodnie się nim pracuje. Wykonany jest z miękkiego elastycznego tworzywa dzięki czemu krem bardzo łatwo się nakłada do woreczka jak i wyciska. Nie ma problemów też z jego umyciem. Rękaw zawiera pięć wymiennych końcówek więc można z kremu wyciskać różne wzory. Na moje małe poczynania dekoratorskie taki rękaw jest w sam raz:)


niedziela, 1 lutego 2015

Makaronowy omlet z mozzarellą

Z obiadu zostało mi trochę makaronu i trzeba było go wykorzystać. Przygotowałam pyszny omlecik z dodatkiem makaronu oraz mozzarellą. Pyszna propozycja na śniadanko lub kolację.

składniki:

200 g ugotowanego makaronu (gniazdko 2 Czaniecki)
masło do smażenia
4 jajka
2 łyżki szczypiorku
sól,pieprz
kulka mozzarelli

Na patelni rozpuścić masło i podsmażyć makaron, aby się odgrzał i miejscami przysmażył. Jajka wbić do miseczki i roztrzepać widelcem. Dodać szczypiorek oraz doprawić do smaku solą i pieprzem. Gdy makaron już lekko się przyrumieni rozłożyć go równo po całej patelni i wlać masę jajeczną. Smażyć aż omlet od spodu się przyrumieni. Następnie omlet przekręcić używając talerza. Na wierzchu rozłożyć plastry mozzarelli. Przykryć pokrywką i smażyć aż mozzarella się rozpuści. Od razu podawać, można z dodatkiem keczupu.