wtorek, 24 sierpnia 2021

Zapiekane faszerowane cukinie

Sezon cukiniowy więc nie może jej zabraknąć na naszym stole. Powstała kolejna wersja faszerowanej cukinii ale nieco w innej formie. Cukinię pokroiłam na duże kawałki, które wydrążyłam tworząc takie małe "kubeczki" na farsz. Do farszu wykorzystałam mięso mielone z indyka, pieczarki, brązowy ryż oraz mozzarellę. Całość zapiekłam w sosie pomidorowym.


składniki:

3 średnie cukinie po ok 800 g ( średnica cukinii ok 6-7 cm)
500 g mięsa mielonego, zmieliłam udziec z indyka
300 g pieczarek
1 duża cebula
100 g brązowego ryżu
1 opakowanie mozzarelli w małych kulkach
starty ser żółty do posypania
olej do smażenia
sól,pieprz
700-800 ml gęstego domowego przecieru pomidorowego

Cukinie dokładnie umyć i wysuszyć. Każdą cukinię razem ze skórką pokroić na kawałki o długości ok 5-7 cm w zależności jak długa cukinia. Następnie każdy kawałek cukinii wydrążyć pozostawiając na jednym końcu cienką warstwę aby nasze "cukiniowe kubeczki" miały dno. Wydrążone kawałki cukinii delikatnie posolić i odłożyć na ściereczkę do góry nogami aby sok spłynął. Przygotować farsz. Ryż ugotować al'dente. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Pieczarki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i zeszklić cebulę. Następnie dodać pieczarki, smażyć aż pieczarki odparują nadmiar płynu. Odstawić do przestudzenia. Do zmielonego mięsa dodać ryż i podsmażone pieczarki. Dokładnie wyrobić. Do smaku doprawić solą i pieprzem. Na dno każdego "cukiniowego kubeczka" wrzucić jedną małą kulkę mozzarelli a następnie napełnić farszem. Naczynie żaroodporne natłuścić masłem. Wlać przecier pomidorowy, użyłam własny domowy gęsty więc już niczym go nie doprawiałam. W naczyniu z przecierem poukładać "cukiniowe kubeczki" napełnione farszem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i zapiekać aż cukinia będzie miękka, ok 30-40 minut. Pod koniec pieczenia na wierzchu cukinii ułożyć pozostałe kulki mozzarelli oraz posypać startym żółtym serem.

Polecam inne wersje faszerowanej cukinii:
Cukinia faszerowana kurczakiem, pomidorkami i mozzarellą
Grillowana faszerowana cukinia
Cukinia faszerowana mięsem i warzywami
Cukinia faszerowana brokułem i serami
Cukinia faszerowana kaszanką







piątek, 20 sierpnia 2021

Sałatka ziemniaczana z ogórkiem małosolnym

Ziemniak w towarzystwie ogórka małosolnego to pyszny zestaw do obiadu lub grilla. Dwa składniki połączyła musztarda francuska oraz olej. Zamiast oleju można także dodać majonezu.


składniki:

1 kg ugotowanych ziemniaków
500 g ogórków małosolnych
1 duża czerwona cebula
5 łyżek musztardy francuskiej
olej z pestek wonogron
pieprz kolorowy świeżo zmielony

Ziemniaki pokroić w niedużą kostkę. Ogórki małosolne także pokroić w nieduza kostkę. Czerwoną cebule pokroić w drobna kostkę. Pokrojone składniki przełożyć do miski. Dodać musztardę i całość skropić olejem. Dokładnie wymieszać do smaku oprószyć świeżo zmielonym pieprzem. Przed podaniem dobrze schłodzić.


niedziela, 15 sierpnia 2021

Kruche ciasto z borówką i porzeczką

Zwykłe kruche ciasto i trochę owoców i już jest coś słodkiego do herbatki. Czarne porzeczki są dosyć intensywne w smaku i kwaskowe więc dla złagodzenia ich mocnego smaku dorzuciłam borówki amerykańskie.


składniki:

300 g mąki pszennej tortowej
200 g mąki krupczatki
1 duże jajko
250 g zimnego masła
100 g cukru pudru
szczypta soli
250 g borówek amerykańskich
200 g czarnej porzeczki
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Mąki wymieszać z cukrem pudrem i solą. Dodać pokrojone masło oraz jajko. Wszystko zagnieść na jednolite ciasto. Gotowe ciasto podzielić na dwie części, jedna większa ok 2/3 ciasta i druga mniejsza ok 1/3 ciasta. Ciasto przykryć ściereczką i wstawić do lodówki do schłodzenia na minimum 1 godzinę. Owoce opłukać wodą i osuczyć na sicie. Blaszkę 25x28 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno blaszki zetrzeć na tarce o grubych oczkach wiekszą część ciasta. Owoce przełożyć do miski i dodać mąkę ziemniaczaną. Wymieszać aby mąka oblepiła owoce a nastepnie wyłożyć je równomiernie na starte ciasto. Na wierzch zetrzeć drugą część ciasta. Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego na 190 C i piec aż ciasto ładnie się zarumieni, ok 50-60 minut, funkcja góra dół. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

Polecam także:
Ciasto ucierane z owocami
Kruchą szarlotkę z budyniem
Kruche ciasto z wiśniami i orzechową kruszonką


wtorek, 10 sierpnia 2021

Ogórki konserwowe z miodem

Robię paprykę marynowaną z miodem i polecam też ogórki. Miód nadaje fajnej słodyczy zalewie. Przepis w sam raz dla tych co nie lubią mocno octowych przetworów.


składniki:

ok 1,5 kg ogórków gruntowych
do każdego słoiczka: 1 listek laurowe, po 2 ziarenka czarnego pieprzu i angielskiego ziela

zalewa:
4 szklanki wody
1/2 szklanki octu 10%
2/3 szklanki cukru
6 łyżek miodu
2 łyżki soli

Ogórki dowolnie pokroić, ja nie obieram ze skórki. Mogą być pokrojone na pikle, grubsze lub cieńsze plastry. Mogą być też całe malutkie. Pokrojone ogórki ułożyć ściśle w słoikach. Do każdego słoika wrzucić jeden listek laurowy i po dwa ziarenka pieprzu i ziela. Składniki zalewy zagotować. Ciepłą zalewą zalać ogórki ułożone w słoikach. Słoiki dobrze zakręcić. Wstawić do garnka, zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować 5 minut od zagotowania. Zostawić w garnku do wystudzenia.

Do odmierzania składników użyłam szklanki 250 ml.
Z podanych składników wyszło mi 5 słoików o pojemności ponad 500 ml, wszystko zależy jak pokroimy ogórki.

Polecam też:
Ogórki po żydowsku
Ogórki z czosnkiem
Ogórki w zalewie gyros

czwartek, 5 sierpnia 2021

Dwukolorowe ciasto na maślance

Dzisiaj znowu na słodko. Kolejne proste ciacho z owocami a że sezon owocowy w pełni to przepis na pewno się przyda nie raz. Na blogu wiele takich prostych ciast z owocami; z jogurtem, z maślanką i na kefirze, na oleju lub z masłem ale to chyba najlepsze wśród tych wszystkich, które robiłam. Wypróbujcie, każdy lubi co innego ale może i Wam ten przepis przypadnie do gustu. Przepis wygrzebany z gazetowych wycinków.



składniki:

4 jajka
1 szklanka maślanki
3/4 szklanki cukru
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki oleju
2 budynie waniliowe bez cukru ( 2x40 g )
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 czubata łyżka kakao
500 g owoców, u mnie czereśnie

Składniki przygotować wcześniej aby były w temperaturze pokojowej. W jednej misce wymieszać olej, maślankę i jajka. W drugiej misce wymieszać mąkę, cukier, proszek budyniowy oraz proszek do pieczenia. Nastepnie połączyć zawartość obu misek, zmiksować mikserem do połączenia składników. Blaszkę 35x25 wyłożyć papierem do pieczenia. Na blaszkę wyłożyć połowę ciasta i ładnie wyrównać łyżką po całej blaszce. Do drugiej części ciasta dodać kakako i ponownie zmiksować do połączenia składników. Następnie ciemne ciasto rozlać łyżką po całym jasnym cieście. Na wierzchu ułożyć owoce. Blaszkę wstawić do nagarzanego piekanika na 170 C i piec do suchego patyczka, ok 40-50 minut. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem.

Polecam inne ciasta z sezonowymi owocami:
Ciasto jogurtowe kubeczkowe
Ciasto ucierane z owocami
Ciasto na maślance
Proste ciasto z owocami
Ciasto na kefirze