Polecam pyszną rybkę w zalewie octowej. Idealna na przekąskę, można zajadać samą lub z chlebkiem. Przygotowanie jest bardzo proste, jedynie trzeba trochę odczekać aby rybka dobrze przeszła marynatą. Moja marynata nie jest strasznie kwaśna bo nie lubię takiej. Złagodziłam ją, dałam mniej octu a więcej wody i nieco więcej cukru. Jak dla mnie taka zalewa jest idealna ale każdy może zrobić pod swój smak. Do rybki można też zrobić zalewę pomidorową z dodatkiem keczupu i koncentratu pomidorowego.
składniki:
1,5 kg filetów rybnych, u mnie morszczuk
sól, pieprz
majeranek
mąka do panierowania
jajka do panierowania
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
zalewa
5 szklanek wody
3/4 szklanki octu 10 %, u mnie ocet Społem Kielce
1/2 szklanki cukru
2-3 duże cebule
4 liście laurowe
1/2 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu
1/2 łyżeczki ziarenek angielskiego ziela
1 łyżka soli
Filety osuszyć i podzielić na mniejsze kawałki. Następnie oprószyć solą, pieprzem i odrobiną majeranku. Rozgrzać patelnię z olejem. Kawałki ryby panierować w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażyć na złoty kolor z obu stron. Usmażoną rybę wystudzić. Przygotować marynatę. Do garnka wlać wodę i ocet, dodać przyprawy i zagotować. W między czasie obrać cebulę i pokroić w pół plastry. Gdy zalewa się zagotuje wrzucić cebulę i gotować jeszcze dwie minuty. Gotową zalewę wystudzić. Kawałki wystudzonej i usmażonej ryby ułożyć w słoju razem z cebula z zalewy, zalać zimną zalewą. Słoiki zakręcić i odstawić w chłodne miejsce na 2-3 dni aby ryba się przegryzła.
Nie uzywam octu spirytusowego. Czy może być ocet jabłkowy lub winogronowy?
OdpowiedzUsuńPrzyznam szczerze że nie wiem. Nie wiem czy ten ocet po prostu nie jest za słaby i czy nie zepsuje smaku ryby bo ma swój specyficzny smak. Ryba musi przejść takim kwaśnym smakiem bo to cały jej urok i smak. Sama nie lubię mocnooctowych wyrobów więc zawsze je modyfikuję i daje mniej octu i ciut więcej cukru.
UsuńCzy ryby mrożone?
OdpowiedzUsuńTak można wykorzystać rybki mrożone, wystarczy tylko rozmrozić i osuszyć, usmażyć i do zalewy.
UsuńCzy zamiast zwykłego cukru może być użyty cukier trzcinowy?
OdpowiedzUsuńNie robiłam z trzcinowym ale wydaje mi się że to bez różnicy. Cukier w zalewie równoważy smak octu.
UsuńMało octu
OdpowiedzUsuńDla mnie idealana bo nie lubie mocno octowej o czy zreszta wyżej pisałam. Można sobie zrobić pod swój smak.
UsuńWygląda bardzo aptyecznie. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń