czwartek, 15 czerwca 2017

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu zawierają wiele cennych składników dzięki czemu mają działanie lecznicze i wspomagające nasz organizm.  Z kwiatów czarnego bzu można przygotować pyszny syrop aby zachować jego cenne właściwości. Latem z dodatkiem syropu można przygotować orzeźwiające napoje a zimą syrop wspomoże nas podczas przeziębienia a także zadba o naszą odporność.

składniki:

ok 40 baldachów kwiatów czarnego bzu
1 l wody
1 kg cukru
1 duża cytryna lub 2 limonki

Kwiaty bzu zbierać najlepiej ok południa jak są dobrze rozwinięte. Oczywiście kwiaty zbieramy z dala od dróg, ja zbierałam w lesie. Kwiaty powinny być dobrze rozwinięte ale nie przekwitnięte. Nie zbieramy kwiatów od razu po deszczu bo deszcz zmywa wszystkie pyłki. Zebrane kwiaty rozłożyć na jasnym ręczniku lub ścierce i zostawić na ok 2-3 godziny aby wszelkie robactwo z nich wyszło. Następnie dokładnie przejrzeć kwiaty i usunąć wszelkie paprochy i ukryte robaczki. Kwiatów nie myjemy. Za pomocą nożyczek odciąć drobne kwiatki, zielone łodygi wyrzucić. Kwiatki przełożyć do garnka. Wcisnąć sok z cytryny lub limonki. Przygotować syrop cukrowy. Wodę zagotować z cukrem. Gotowym syropem zalać kwiaty. Docisnąć aby wszystkie kwiaty były zanurzone w syropie. Całość wystudzić i odstawić w chłodne miejsce (można do lodówki) na 24 godziny.  Po tym czasie odcedzić syrop, kwiaty dobrze odcisnąć. Syrop przecedzić przez gęste sito lub gazę. Następne syrop zagotować. Przelać do butelek lub słoiczków. Dobrze zakręcić i odstawić do góry dnem. Przykryć ręcznikiem i zostawić do wystudzenia, potem można wynieść do spiżarki. Po otwarciu przechowywać w lodówce. Syrop można wykorzystać do przygotowania różnych napojów, deserów lub po prostu osłodzić nim herbatę.

Do syropu zamiast soku z cytryny czy limonki można dodać sok z pomarańczy. Ja robię też wersję z dodatkiem mięty, po prostu oprócz soku z cytryny do kwiatów dorzucam kilka gałązek mięty dzięki temu syrop ma posmak miętowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz