środa, 28 czerwca 2017

Dżem truskawkowy (bez zagęstników)

Dżem truskawkowy to u mnie jeden z obowiązkowych przetworów. Część robię z zagęstnikiem (żelfiksem) a część bez zagęszczaczy czyli po prostu długo gotowany. Dżem z zagęstnikami szybko się robi ale ten drugi jednak wymaga więcej czasu. Aby skrócić nieco czas gotowania odlewam z truskawek sok. Dzięki temu dżem szybciej gęstnieje a przy okazji mam też na zimę kilka słoiczków soku.

składniki:

ok 3 kg truskawek
ok 600 g cukru*

Truskawki dokładnie umyć, osączyć i obrać ze szypułek. Przełożyć do garnka z grubym dnem i zasypać cukrem. Odstawić na 2-3 godziny** aby puściły sok. Po tym czasie truskawki zagotować i gotować ok 15 minut. Następnie z garnka odlać mniej więcej połowę soku, który puściły truskawki. To co zostało w garnku postawić ponownie na ogniu i gotować aż całość zgęstnieje, od czasu do czasu przemieszać. Jeśli w trakcie gotowania okaże się że truskawki są mało słodkie to można dosypać jeszcze cukru. Gotować aż dżem uzyska odpowiednią dla nas konsystencję (trzeba pamiętać ze po całkowitym wystudzeniu dżem jeszcze nieco zgęstnieje). Gęstość dżemu można sprawdzić metodą talerzykową. Na schłodzony talerzyk należy nałożyć kroplę dżemu, jeśli nie spływa jest gotowy. Ja jednak nie korzystam z tej metody i robię na tzw. oko, jeśli konsystencja w garnku jest zadowalająca to kończę gotowanie. W sumie całość gotowałam ok 1,5 godziny, dżem wyszedł gęsty prawie jak powidła. Na koniec gotowy dżem zmiksować blenderem i przełożyć do słoiczków. Odlany wcześniej sok także można przelać do słoików czy butelek lub zużyć od razu- rozcieńczyć wodą i zrobić kompot do picia. Słoiczki z dżemem oraz sokiem dobrze zakręcić. Wstawić do garnka wyścielonego ściereczką i zalać wodą na wysokość ok 3/4 słoika. Pasteryzować ok 10 minut*** od zagotowania, zostawić w garnku do wystudzenia. Z 3 kg truskawek wyszło mi ok 1,2 l soku oraz 4 słoiczki dżemu o pojemności ok 320 ml****.

*Cukru można dać więcej lub mniej, zależy jak słodki dżem lubimy i jak słodkie są truskawki.
**Truskawki zasypane cukrem można odstawić na dłużej a nawet na całą noc ale najlepiej w chłodne miejsce aby nie sfermentowały.
***Pasteryzację gotowego dżemu i soku można pominąć jeśli przełożymy gorące do słoików i odstawimy do góry dnem do wystudzenia, ja jednak dla pewności krótko pasteryzuję tym bardziej, że nie dodaję dużo cukru.
**** Ilość otrzymanego soku i dżemu może się różnić, wszystko zależy jak soczyste są truskawki i jak długo całość gotujemy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz