czwartek, 14 lipca 2016

Cukinia w zalewie musztardowej

Co roku na zimę robię pikle z ogórków w zlewie musztardowej. W ten sam sposób można przygotować również cukinię. Do zalewy dodałam ostrzejszą musztardę kaszubską ale może być każda inna oprócz francuskiej. Zalewa z dodatkiem musztardy może nie prezentuje się zbyt apetycznie ale nadaje warzywom fajnego posmaku.  Jeśli ktoś ma nadwyżkę cukinii to polecam takie cukiniowe pikle, zimą będą jak znalazł jako dodatek do obiadu czy kanapek.

składniki:

ok 2,5 kg cukinii ze skórką ale bez miąższu z pestkami
listki laurowe, po 1 sztuce na słoik

zalewa
1 l wody (4 szklanki)
1 szklanka octu 10 %
1 szklanka cukru
5 łyżek musztardy kaszubskiej
2 łyżki soli kamiennej
1 łyżeczka ziarenek czarnego pieprzu
1 łyżeczka ziarenek angielskiego ziela

Do garnka wlać wodę i ocet. Dodać pozostałe składniki i zagotować. Gotową zalewę wystudzić. Przygotować cukinię. Na tą ilość zalewy potrzebujemy ok 2,5 kg dokładnie umytej i pozbawionej miąższu cukinii . Najlepiej wybierać duże jędrne sztuki żeby w środku miąższ miał jeszcze miękkie pestki ( te z twardymi pestkami są już starawe i mają twardszą skórkę). Cukinię dowolnie pokroić, ja pokroiłam w paski o długości ok 10 cm tak aby akurat zmieściły mi się do słoiczka. Pokrojoną cukinię ciasno ułożyć w słoiczkach. Do każdego słoiczka razem z cukinią włożyć po jednym listku laurowym. Zalać wystudzoną zalewą. Słoiki dobrze zakręcić. Wstawić do garnka wyścielonego ściereczką i zalać wodą na wysokość ok 3/4 słoika. Pasteryzować 5 minut od zagotowania, zostawić w garnku do wystygnięcia.

Z podanych składników wyszło mi 8 słoiczków o pojemności 0,5 l.
Szklanka do odmierzania o pojemności 250 ml.

Polecam też:
Sałatkę z cukinii z kurkumą





2 komentarze:

  1. Po jakim czasie są już dobre do jedzenia? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zjeść można już na drugi dzień po przygotowaniu jednak jak każde przetwory najlepsze są jak odstoją 2-3 tygodnie i nabiorą lepszego smaku.

      Usuń